شبکه اطلاع رسانی طـــــــــــلا، ســکـــــــــــه و ارز
جهان
 • پرده‌برداری از اسرار سیاسی جنگ ژوئیه ۲۰۰۶ از زبان معاون سیاسی سید حسن نصرالله

  معاون سیاسی دبیرکل حزب الله لبنان از جزئیات نقش سوریه در حمایت از این حزب در جنگ ۳۳ روز ژوئیه در سال ۲۰۰۶ با رژیم صهیونیستی پرده برداشت.
  پرده‌برداری از اسرار سیاسی جنگ ژوئیه ۲۰۰۶ از زبان معاون سیاسی سید حسن نصرالله

  به گزارش ایسنا، حسین خلیل، معاون سیاسی سید حسن نصرالله، دبیرکل حزب الله لبنان در گفت‌وگوی تلویزیونی با شبکه المنار گفت: ارتش سوریه طی روزهای این جنگ کمک‌های نظامی به مقاومت ارائه کرد. بشار اسد، رئیس جمهوری این کشور شریک اصلی در پیروزی بر  اسرائیل است و موضع وی هیچ‌گاه فراموش نمی‌شود.

  وی ادامه داد: ارتش سوریه تمامی تسلیحات نظامی خود را به محور مقاومت فرستاد و محمد سلیمان که بعدها ترور شد بر انتقال این تسلیحات نظارت داشت. موشک‌های کورنت که سوریه فرستاد نقش اساسی در آخرین روزهای جنگ بخصوص نابودی تانک‌های "مرکاوا"ی اسرائیل داشت.

  خلیل همچنین از پیام اسد به دبیرکل حزب الله لبنان پرده برداشت که توسط آصف شوکت که او هم اوایل بحران سوریه ترور شد، ارسال شد. در این پیام تاکید شده که ارتش سوریه در صورت صلاح دید مقاومت آماده حرکت به سمت جبهه است و حتی اگر مجبور باشد به سمت غرب حرکت می‌کند.

  وی تاکید کرد، دبیرکل حزب‌الله این نقش اسد را فراموش نکرد و بعدها با وفاداری جواب متقابل داد.

  معاون سیاسی سید حسن نصرالله در ادامه سخنان خود گفت: چند روز پس از پایان جنگ روس‌ها یک پیش پرداخت نمادین را به عنوان هدیه به سید حسن نصرالله به دلیل خوشحالی‌شان از عملیات موفقیت آمیز موشک کورنت در جنگ ژوئیه فرستادند.

  معاون سیاسی سید حسن نصرالله در ادامه زوایای پنهان دیگر از این جنگ را فاش کرد و گفت: هنگامی که دبیرکل حزب‌الله تصاویر شهدای جنگ ۳۳ روزه لبنان را دید، گفت در قتل این شهدا برخی از مسؤولان شریک هستند.

  خلیل گفت، فواد السنیوره، نخست وزیر اسبق لبنان به پیشبرد اهداف دشمن کمک کرد.

  وی در ادامه با بیان اینکه سید حسن از همان آغاز جنگ تاکید کرد که ما با داخل و خارج از کشور مشکل داریم، گفت: در جریان جنگ دیداری طوفانی با فواد السنیوره با حضور نبیه بری، رئیس پارلمان لبنان صورت گرفت و السنیوره در اوج جنگ می‌گفت، مزارع شبعا متعلق به لبنان نیست و می‌خواست پرونده این منطقه را برای تصمیم گیری به عنوان بندی به شورای امنیت بسپاریم.

  خلیل گفت: پس از رفتن (کاندولیزا) رایس، (وزیر خارجه وقت آمریکا) از بیروت، هیئت‌های آمریکایی یکی پس از دیگری به لبنان آمده و برای برقراری آتش‌بس شرط و شروطی گذاشتند و با رد این شروط، اسرائیل و آمریکا از تحقق مطالبات ناامید شدند.

  معاون سیاسی دبیرکل حزب الله از پشت پرده‌های دیدار با چهره امنیتی نزدیک به حزب المستقبل در طول این جنگ پرده برداشت و گفت: یکی از مسؤولان ارشد امنیتی لبنان در زمان جنگ از طریق برخی کانال‌ها خواست با من ملاقات کند، دیدار انجام شد و در جریان آن پرسید: با موضوع دادگاه بین‌المللی چه کنیم؟ من هم از او پرسیدم این مساله چه ارتباطی به جنگ دارد؟ در این دیدار مسؤول لبنانی گفت، آمریکایی‌ها در ازای آتش‌بس خواستار قبول دو شرط هستند نخست اینکه حزب‌الله سلاح سنگین خود را تحویل دهد و دوم اینکه نیروهای چند ملیتی در مرزهای زمینی بین لبنان و سوریه مستقر شوند که ما با این درخواست‌ها مخالفت کردیم و دیدار دیگری با همین مسؤول صورت گرفت و بار دیگر درخواست‌ها را رد کردیم و به او گفتیم که حریری به آمریکایی‌ها اطلاع دهد که این درخواست‌ها ابدا قابل قبول نیست‌.

  خلیل گفت: در طول جنگ به سید حسن اطلاع دادم که بری از پاره‌ای گزارش‌ها نگران است. سید حسن نیز پاسخ داد به بری بگویم که اوضاع ما عالی است و در این لحظه گروه‌های ما همچنان در "عیتا" و "بنت جبیل" مشغول جنگ هستند.

  وی ادامه داد: بری نظرم را درباره آتش‌بس پرسید و گفتم این آتش‌بس مشابه تفاهم آوریل است و به هر گونه تجاوز علیه لبنان و مردم پاسخ می‌دهیم. بری به آمریکایی‌ها اطلاع داد افزایش تعداد نیروهای یونیفل مانعی ندارد اما هر گونه اصلاح وظایف آنها ممنوع است‌. پس از ناامیدی آمریکایی‌ها موضوع اصلاح ماموریت نیروهای یونیفل منتفی و نکاتی که در قطعنامه شماره ۱۷۰۱ با آنها موافقت کرده بودیم، پذیرفته شد.

  وی همچنین گفت، حضور سردار قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران بسیار اساسی بود و او جنگ را از داخل لبنان و از میدان نبرد پیگیری می‌کرد و شهید محمد سلیمان نیز در تسهیل امدادرسانی‌ها نقش بزرگی داشت که اسرائیلی‌ها او را ترور کردند.

  خلیل گفت، نبرد سیاسی کمرشکن بود. ارزش سیاستمدار بر این است که خون شهدا و جهاد مجاهدانی که پیروزی را رقم زدند، حفظ کند.

  انتهای پیام قیمت لوازم و قطعات خودرو
قیمت آهن آلات
قیمت مصالح ساختمانی
قیمت پوشاک
قیمت کالای دیجیتال
قیمت لوازم خانگی
قیمت مواد غذایی