شبکه اطلاع رسانی طـــــــــــلا، ســکـــــــــــه و ارز
جهان
 • وزیر خارجه ترکیه، فرانسه را متهم کرد.

  در ادامه تنش دیپلماتیک بین پاریس و آنکارا، وزیر خارجه ترکیه فرانسه را به حمایت از توطئه گران در لیبی متهم کرد.
  وزیر خارجه ترکیه، فرانسه را متهم کرد.

  به گزارش افکارنیوز،

  در ادامه تنش بین فرانسه و ترکیه درباره لیبی ، وزیر خارجه ترکیه بعد از ظهر سه شنبه علیه پاریس موضع گرفت.

  اخبار بین الملل- «مولود چاووش اغلو » وزیر خارجه ترکیه در این زمینه گفت: « فرانسه در حال حمایت از یک دزد دریایی و توطئه گر در لیبی است. روابط آنکارا با لیبی شفاف است.»

  رئیس دستگاه دیپلماسی ترکیه همچنین افزود: «ناتو در حالی روسیه را یک تهدید می بیند که  هدف فرانسه، متحدش ناتو، افزایش حضور روسیه در لیبی است.»

  «امانوئل ماکرون» رئیس جمهور فرانسه روز دوشنبه گفت که در حال حاضر ترکیه بزرگترین طرفی است که در امور داخلی لیبی مداخله می‌کند. وی که در نشست خبری مشترک با «آنگلا مرکل» صدر اعظم آلمان صحبت می‌کرد، افزود: «ترکیه باید مسئولیت رویدادهایی که در سرزمین‌های لیبی روی می‌دهد را قبول کند و آنکارا باید سیاست‌های خود در این کشور آفریقایی را توضیح دهد.»

  رئیس جمهور فرانسه هشدار داد که اقدام ترکیه در اعزام مزدور به لیبی خطرات متعددی برای کشورهای همجوار و اروپا به همراه خواهد داشت.

  لیبی از سال ۲۰۱۱ و از زمان سرنگونی حکومت «معمر قذافی» رهبر سابق لیبی با گسستگی سیاسی مواجه شده و تحت کنترل دو دولت موازی در شرق و غرب در آمده است؛ دولت وفاق ملی به ریاست «فایز السراج» در طرابلس (غرب کشور) و دیگری دولت طُبرُق در شرق لیبی که خلیفه حفتر فرمانده شبه‌نظامیان «ارتش ملی لیبی» را حمایت می‌کند. دو طرف از فروردین سال 98 وارد درگیری‌های شدیدی با یکدیگر شده‌اند که همچنان ادامه دارد.

  حفتر از یک سال قبل با حمایت مصر، امارات و عربستان (و همچنین روسیه و چند کشور غربی) با هدف اشغال پایتخت، عملیات نظامی علیه طرابلس را آغاز کرده است اما با مقاومت شدید نیروهای دولت السراج مواجه شده و اخیرا نیز شکست‌های سختی متحمل شد. نیروهای دولت السراج از حمایت ترکیه، قطر و ایتالیا برخوردارند.

   «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه  جمعه گذشته در نشست مجازی با «امانوئل ماکرون» رئیس جمهور فرانسه  بر ضرورت آتش‌بس در لیبی و از سرگرفتن مذاکرات برای حل بحران این کشور تاکید کرد.

   قیمت لوازم و قطعات خودرو
قیمت آهن آلات
قیمت مصالح ساختمانی
قیمت پوشاک
قیمت کالای دیجیتال
قیمت لوازم خانگی
قیمت مواد غذایی