شبکه اطلاع رسانی طـــــــــــلا، ســکـــــــــــه و ارز
جهان
 • دستور ترامپ برای ممانعت از ورود دانشجویان چینی به آمریکا

  ترامپ، اعلامیه رسمی را به امضا رساند که بر اساس آن ورود دانشجویان چینی به خاک آمریکا ممنوع می‌شود.

  به گزارش افکارنیوز،

  دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا اعلامیه رسمی را به امضا رساند که بر اساس آن ورود دانشجویان چینی به خاک آمریکا که به موسسات مرتبط با ارتش چین وابسته هستند، ممنوع می‌شود.

  اخبار بین الملل-پیش تر دو منبع آگاه در کاخ سفید اعلام کردند آمریکا قصد دارد ویزا‌ی هزاران دانشجوی فارغ التحصیل چینی را باطل و آن‌ها را مجبور به ترک خاک آمریکا کند. ترامپ معتقد است این دانشجویان فارغ‌التحصیل چینی با دولت خود در ارتباط‌ هستند.

  این تصمیم ترامپ در اولین مرحله می‌تواند بین ۳ تا ۵ هزار دانشجوی فارغ‌التحصیل چینی را از این کشور اخراج کند.

  آمریکا مدعی است هدف اصلی اقدام ترامپ ایجاد محدودیت در جاسوسی و سرقت معنوی است، ترامپ می گوید برخی از دانشجویان  چینی، مظنون به انتقال اطلاعات حساس علمی به دولت خود هستند.

  حدود ۳۶۰ هزار چینی اکنون در حال تحصیل در دانشگاه‌های آمریکا هستند، حضور این دانشجویان سالانه منجر به سودآوری ۱۴ میلیارد دلاری می‌شود.

  برخی کارشناسان بر این باورند این اقدام آمریکا در امتداد تنش‌های اخیر بین دو کشور است. در پی شیوع ویروس کرونا آمریکا مرتبا چین را به عدم شفافیت لازم درباره ویروس کرونا متهم کرد، ترامپ هم طی توییتی این بیماری را «ویروس ووهان» خطاب کرده بود.

  ادعاهای سران آمریکایی موجب خشم چین شد و آن‌ها ضمن رد این ادعاها از واشنگتن خواستند تا درباره اتهامات اخیر در خصوص به راه انداختن جنگی بیولوژیک پاسخ دهد. درگیری‌های لفظی آمریکا و چین طی هفته‌های اخیر به حدی بود که مقامات امنیتی چین طی نامه‌ای به رئیس جمهور این کشور نسبت به احتمال یک مواجهه نظامی هشدار دادند.

  تنش در روابط چین و آمریکا طی روزهای اخیر بیشتر هم شده است. پیشنهاد تصویب لایحه امنیت ملی چین در رابطه با ناآرامی‌های هنگ‌کنگ با دخالت واشنگتن همراه شده، ترامپ طی توییتی نسبت به عملیاتی شدن این طرح در هنگ‌کنگ به مقامات پکن هشدار داده است. در حالی که چین تاکید دارد که این اقدام در راستای قطع حمایت‌های خارجی در امور داخلی چین است، واشنگتن طی اظهاراتی مداخله‌‌جویانه مدعی است که اعمال این قانون آزادی‌ مردم هنگ‌کنگ را محدود می‌کند.

  چین بارها به کشورهای غربی و به‌خصوص آمریکا هشدار داده که از هرگونه دخالت در موضوع هنگ‌کنگ اجتناب کنند.

   قیمت لوازم و قطعات خودرو
قیمت آهن آلات
قیمت مصالح ساختمانی
قیمت پوشاک
قیمت کالای دیجیتال
قیمت لوازم خانگی
قیمت مواد غذایی