شبکه اطلاع رسانی طـــــــــــلا، ســکـــــــــــه و ارز
اخبار طلا و سکه
 • همکاری روسیه، عربستان و کرونا برای از سکه انداختن نفت

  در گفت‌و‌گو با ایلنا مطرح شد:

  بدلیل تعطیلی اقتصاد کشورها و افق نامعلومی که در نیتجه ویروس کرونا ایجاد شده است، ۸ شرکت بزرگ نفتی در جهان بدنبال کاهش هزینه‌های خود هستند.

  محمود خاقانی در گفت‌و‌گو با خبرنگار اقتصادی ایلنا، با اشاره به بحران اقتصادی کشورها در پی شیوع کرونا اظهار داشت: مدیرکل سازمان بهداشت جهانی روز چهارشنبه 13 فروردین ماه 1399 اعلام کرد هنوز روش درمان و داروئی برای مقابله با ویروس کرونا پیدا نشده و بسیاری از کشورها به ویژه کشورهای در حال توسعه  با بحران اقتصادی قابل توجهی مواجه خواهند شد. 

  وی افزود: بدلیل تعطیلی اقتصاد کشورها و افق نامعلومی که در نیتجه ویروس کرونا ایجاد شده است 8 شرکت بزرگ نفتی در جهان، از جمله آرامکو و رویال داچ شل در سال جاری میلادی حدود 28 میلیارد دلار هزینه‌های‌شان را کاهش می‌دهند و آنگونه که اعلام شده از 142 میلیارد دلار هزینه این شرکت‌ها این رقم 20 درصد هزینه‌های اصلی آنها است. BP نیز رقم کاهش هزینه‌ها را 25 درصد اعلام کرده و گفته است که تولید نفت غیرمتعارف مشهور به شیل اویل را هم کاهش می‌دهد. اگزون موبیل بدون اینکه رقمی را مطرح کند، عنوان کرده که هزینه‌هایش را در سال جاری میلادی کاهش خواهد داد.

  این کارشناس بین‌الملل حوزه انرژی همچنین گفت: خبرها حاکی از کاهش خرید تجهیزات حفاری، اکتشاف و ارائه خدمات در صنعت نفت و گاز است. در هر حال قیمت نفت اکنون حول محور 20 تا 25 دلار است که در طول یازده سال گذشته سابقه نداشته است، در واقع از اوائل سال جاری میلادی قیمت‌های نفت خام در بازار حدود 65 درصد سقوط کرده است.

  وی خاطرنشان کرد: چین، بزرگترین وارد‌کننده نفت خام در جهان است و تا پیش از شیوع کرونا روزانه حدود 14 میلیون بشکه نفت وارد می‌کرد؛ کاهش واردات نفت خام توسط چین و کاهش تقاضا در جهان برای مصرف فرآورده‌های نفتی بدلیل توقف فعالیت‌های اقتصادی و نیز چشم‌انداز منفی نسبت به آینده بازار نفت از دلائل سقوط قیمت‌های نفت خام در جهان توصیف شده است.

  خاقانی تاکید کرد: برخی بر این نظرند که جنگ نفتی بین عربستان و روسیه نیز موجب کاهش قیمت نفت خام است. اما، بسیاری از کارشناسان مهندسی انرژی معتقدند علاوه بر اینکه بازار اشباع شده است، دلیل اصلی از میان رفتن تقاضا برای مصرف فرآورده‌های نفتی است و بازار نفت خام بکلی بهم ریخته و در صورت پایان بحران کرونا شاهد یک بازار جدید خواهیم بود.

  وی یادآور شد: در ایران متاسفانه بدلیل نداشتن یک برنامه کلان انرژی و عدم شفافیت در فعالیت‌های اقتصادی کلان هزینه تولید نفت و گاز گران تمام می‌شود و کارآفرینان و صنعت نفت، گاز و انرژی ایران که با مشکلات عدیده‌ای دست به گریبان هستند و خواهند بود، بنابراین باید به طور جدی دراقتصاد انرژی، برنامه‌ها و نظریه‌های قبلی بازنگری وتجدید نظر کنند.قیمت لوازم و قطعات خودرو
قیمت آهن آلات
قیمت مصالح ساختمانی
قیمت پوشاک
قیمت کالای دیجیتال
قیمت لوازم خانگی
قیمت مواد غذایی