شبکه اطلاع رسانی طـــــــــــلا، ســکـــــــــــه و ارز
اخبار طلا و سکه
 • گزارش «اقتصادنیوز» از بازار طلاوارز پایتخت؛ اقدام جسورانه بازارساز با افزایش کم‌سابقه نرخ ارز در صرافی‌های بانکی

  اقتصادنیوز؛ امروز چهارشنبه ۷ اسفندماه ۱۳۹۸ در حالیکه بازار ارز پایتخت شرایط نسبتاً آرامی را سپری کرد و با نوسان اندک قیمت‌ها همراه بود، بازارساز در اقدامی کم‌سابقه نرخ خرید و فروش دلار و یورو در صرافی‌های مجاز بانکی را به ترتیب ۸۰۰ و ۱۰۰۰ تومان افزایش داد. بازار طلا نیز شاهد آرامش نسبی قیمت سکه بالای مرز ۶.۱ میلیون تومانی بود و مثقال طلا به سمت مرز ۲.۷ میلیون تومانی حرکت کاهشی داشت.

  به گزارش اقتصادنیوز؛ در پنجمین روز هفته قیمت دلار در بازار آزاد از محدوده 15900 تومانی تا محدوده 15700 تومان کاهش یافت و در نهایت بین 15830 تا 15860 تومان قیمت خورد. همچنین در بازار طلا قیمت سکه طرح جدید در نیمه پایین محدوده 6.1 میلیون تومانی نوسان اندکی را تجربه کرد و مثقال طلای آبشده به‌رغم عقبگرد به سمت مرز 2.7 میلیون توماین با نرخ 2 میلیون و 710 هزار تومان به کار خود پایان داد.

  صرافی های بانکی قیمت فروش دلار را 800 تومان افزایش دادند، ولی در بازار آزاد شاهد رشد قیمت زیادی نبودیم؛ روز چهارشنبه، صرافی های بانکی قیمت فروش دلار بر تابلوی خود را در همان ابتدای روز 15 هزار و 600 تومان درج کردند؛ این در حالی بود که در پایان روز سه شنبه، این صرافی ها قیمت فروش این ارز را 14 هزار و 800 تومان ثبت کرده بودند. با توجه به رشد 4/5 درصدی دلار بر تابلوی صرافی های بانکی، می توان گفت بازارساز در روز پنجم هفته سیاست جسورانه ای را در پیش گرفت و اتفاقا این سیاست حداقل سه دستاورد کوتاه مدت برای او داشت. در اولین گام با نزدیک شدن قیمت صرافی های بانکی به نرخ بازار آزاد، ‌ آربیتراژ قیمتی از بین رفت و تقاضای کاذب از بازار خارج شد.

  حدود ساعت 3 بعدازظهر امروز،‌ دلار در بازار آزاد با قیمت 15 هزار و 700 تومان به فروش می رفت که تنها فاصله 100 تومانی با قیمت صرافی ها داشت. این در حالی بود که در روز سه شنبه 800 تومان فاصله بین این دو نرخ وجود داشت و همین موجب می شد که افراد بیشتری در مقابل صرافی های منتخب به دنبال تهیه دلار باشند. در هفتمین روز اسفندماه که قیمت ها به هم نزدیک شدند، دیگر تقاضای خاصی در برابر صرافی ها نبود. البته این نکته را نیز باید در نظر داشت که بخشی از افراد نمی توانند از صرافی های منتخب ارز مورد نیاز خود را تهیه کنند، چرا که قبلا سهمیه سالانه 2 هزار و 200 دلاری خود را دریافت کرده اند.

   دستاورد دوم بازارساز به واسه سیاست جسورانه بالا بردن نرخ صرافی ها، کاهش نوسانات در بازار آزاد بود. امروز قیمت دلار در بازار آزاد 100 تومان افزایش یافت و به بهای 15 هزار و 700 تومان رسید. علی رغم این رشد، خبری از نوسانات رفت و برگشتی نبود و دلار که در ابتدای روز با قیمت 15 هزار و 670 تومان کار خود را آغاز کرده بود،‌ تا ساعت 3بعدازظهر تنها 30تومان دیگر رشد کرده بود.

  البته برخی فعالان عنوان می کردند که پس ساعت 4 بعدازظهر قیمت های بالاتری نیز در بازار به ثبت رسیده است. با این حال،‌ میزان نوسانات روزانه و فضای بازار، آرام تر از روزهای قبل بود و خبری از رفت و برگشت های قیمتی نبود. در کنار این، بازارساز دستاورد سومی نیز از افزایش قیمت صرافی های بانکی به دست آورد و آن این بود که توانست منابع ریالی بیشتری را برای خود جذب کند؛ از آن سو صرافی ها با بالا آوردن قیمت خرید می توانستند ارز مردم عادی را بخرند و دست بالاتری نسبت به دلالان برای خرید ارز داشته باشند.

  می توان گفت بازار ارز امروز با سیاست جسورانه بازارساز تا حدی آرام شد، ولی مساله این است که تا حدی در بازار تقاضای احتیاطی به دلیل نااطمینانی های کنونی وجود دارد و در صورتی که کمی این نگرانی ها کاهش پیدا نکنند، ‌احتمال رشد بیشتر قیمت را نمی توان از نظر دور نگه داشت. بخشی از نااطمینانی های فعلی در بازار ارز ناشی از رشد نرخ حواله درهم است و بخش دیگری از آن به نگرانی های برمی گردد که به دلیل شیوع ویروس کرونا افزایش یافته است. به گفته فعالان، مبادلات مالی  با کشورهای همسایه کاهش پیدا کرده است و این عامل می تواند کشور را از لحاظ اقتصادی تحت تاثیر قرار دهد.

  امروز نیز در مقطعی نرخ حواله درهم به حدود 4350 تومان رسیده بود؛ با این نرخ، ارزش دلار در بازار داخلی می توانست به حدود 15 هزار و 900 تومان برسد. با این حال، احساس معامله گران مبنی بر اینکه بازارساز به دنبال فروش ارز قیمت های بالاست، موجب شد که معامله گران بازار داخلی تا حدی در خرید ارز احتیاط کنند.

  آخرین قیمت دلار و ارزهای رایج

  امروز چهارشنبه 7 اسفندماه  قیمت دلار آزاد در بازار تهران بین 15720 15970 تومان نوسان داشت و در نهایت بین 15830 تا 15860 تومان قیمت خورد. نرخ حواله درهم در بازار دوبی از 4340 تومان تا 4330 تومان کاهش یافت و سپس به 4350 تومان رسید.

  عصر چهارشنبه یورو نقدی 17100 تومان و پوند انگلیس 18900 تومان قیمت‌گذاری شد.

  قیمت رسمی دلار و یورو در صرافی ملی

  قیمت خرید و فروش دلار در صرافی‌های مجاز بانک مرکزی به شرح زیر اعلام شد:

  قیمت خرید دلار آمریکا :  15500 تومان (800+)

  قیمت فروش دلار آمریکا :  15600 تومان (800+)

  قیمت خرید یورو :  16800 تومان (1000+)

  قیمت فروش یورو :  16900 تومان (1000+)

  قیمت انواع طلا و سکه

  همچنین در بازار طلا سکه طرح جدید با قیمت 6 میلیون و 130 هزار تومان ثبت شد و سکه طرح قدیم 6 میلیون 110 هزارتومان قیمت خورد. قیمت نیم‌سکه 3 میلیون و 110 هزار تومان و ربع‌سکه یک میلیون و 870 هزار تومان شد. سکه گرمی هم با قیمت 970 هزار تومان به فروش می‌رسید.

  بهای هر اونس طلا در بازار جهانی، امروز حدود 1637 دلار شد. در بازار داخلی نیز هر مثقال طلای آبشده با قیمت 2 میلیون و 710 هزار تومان به کار خود پایان داد که این رقم معادل هر گرم طلای ۱۸عیار  حدود 625 هزار تومان است.

   

  این مطلب برایم مفید است
  1 نفر این پست را پسندیده اند


قیمت خودرو
قیمت لوازم و قطعات خودرو
قیمت آهن آلات
قیمت مصالح ساختمانی
قیمت کالای دیجیتال
قیمت لوازم خانگی
قیمت مواد غذایی