شبکه اطلاع رسانی طـــــــــــلا، ســکـــــــــــه و ارز
اخبار طلا و سکه
 • گزارش «اقتصادنیوز» از بازار طلاوارز پایتخت؛ شوک جهشی FATF و کرونا به قیمت دلار و سکه

  اقتصادنیوز؛ امروز شنبه ۳ اسفندماه ۱۳۹۸ بازار طلاوارز پایتخت با جهش قیمت‌ها و ثبت ارقام جدید مواجه شد و به گفته معامله‌گران تحت تاثیراقدام گروه ویژه اقدام مالی و گسترش ویروس کرونا معاملات اولیه با جهش قیمت‌همراه شده و مرزهای مقاومتی در بازارهای طلا و ارز یکی پس از دیگری شکسته شدند. اگرچه در ساعات پایانی معاملات نرخ‌ها به میزان قابل توجهی کاهش یافتند اما میزان رشد روزانه به قدری بود که اختلاف قیمت‌های ثبت شده در انتهای هفته گذشته و آغاز هفته جاری در نوع خود رکورد بی‌سابقه بر جای گذاشت.

  به گزارش اقتصادنیوز؛ امروز شنبه قیمت دلار در بازار آزاد با بیش از 200 تومان افزایش با قیمت 14610 تومانی آغاز به کار کرد و تا بعدازظهر ضمن عبور مقتدارانه از مرز روانی 15 هزار تومانی تا محدوده 15800 تومانی هم پیشروی کرد. در معاملات پایانی و غیررسمی امروز دلار به محدوده 15500 تومان بازگشت.

  در بازار طلا قیمت سکه طرح جدید با جهش 150 هزار تومانی در محدوده 5.5 میلیون تومانی آغاز به کار کرد و در معاملات بعدازظهر مرز روانی 6 میلیون تومانی را درهم‌شکست. سکه در معاملات غیررسمی و پایانی ضمن بازگشت به زیر مرز 6 میلیون تومانی در نیمه بالای محدوده 5.8 میلیون تومانی ثبت شد.

  همچنین مثقال طلای آبشده که تا 2میلیون و 745هزار تومان رشد کرده بود در نهایت عصر شنبه روی مرز 2.6 میلیون تومانی به ثبت رسید.

  تحلیل معامله‌گران از روز جهش بی‌سابقه قیمت‌ها 

  (قیمت‌ها مربوط به ساعت رسمی پایان کار بازار است)

  روز سوم اسفند برای بازار سکه تبدیل به یک روز تاریخی شد،؛ چرا که برای اولین بار در تمام ادوار توانست به بالای مرز 5 میلیون و 900 هزار تومانی برود. در بازار دلار نیز برای اولین بار از اواخر اردیبهشت ماه، این ارز پا به کانال 15 هزار تومانی گذاشت. چنین روند قیمتی نشان می دهد که دیروز فضای بازار ارز و سکه بسیار هیجانی بوده است، هر چند  که در مورد دلیل این هیجان توافق نظری خاصی وجود نداشت. گروه بیشتری از معامله گران باور داشتند تحت تاثیر رفتن ایران به لیست سیاه FATF، خریدها در بازار رشد کرده بود و از آن سو، عده کمی حاضر به فروش ارز و سکه بودند؛‌  دسته دیگری معتقد بودند که ورود ویروس کرونا به ایران و افزایش تلفات آن، فضای بازارها را نیز تحت تاثیر قرار داده است. عده ای باور داشتند، با ورود این ویروس و بسته شدن مرزها، جا به جایی اسکناس دلار دشوار شد و همین عامل انتظار معامله گران بزرگ را تحت  تاثیر قرار داد. این عده اعتقاد داشتند طلا از ایران خارج و به جای آن دلار از کشورهای همسایه وارد می شد. ولی در شرایط جدید،‌این اتفاق سخت تر شده است. با این حال،‌ گروه دیگری باور داشتند،‌ دلار از ایران قبل تر خارج می شده است و تحت تاثیر کرونا، اتفاقا خروج این ارز محدودتر شده است. این عده تاکید داشتند، رشد قیمتی تحت تاثیر جو روانی صورت گرفته مبنی بر بازگشت ایران به لیست سیاه FATF صورت گرفته است. در این میان، افزایش نرخ حواله درهم و ضرر خالی فروشان ارزی از  دیگر عوامل رشد دلار ذکر شده است. در مورد رشد سکه نیز نباید از افزایش یکباره طلای جهانی غافل شد.

  رکوردهای بازار سکه و دلار

  در اولین روز هفته، سکه تمام بهار آزادی به راحتی مرز 5 میلیون و 500 هزار تومانی را شکست و پس از آن حرکت افزایشی خود را با قدرت تا کانال 5 میلیون و 900 هزار تومانی ادامه داد. ساعت 4 بعدازظهر، سایت اتحادیه صنف فروشندگان و سازندگان طلا، جواهر،‌نقره و سکه تهران، بر تابلوی قیمتی خود، نرخ فروش هر سکه امامی را 5 میلیون و 950 هزار تومان ثبت کرد که 580 هزار تومان بیشتر از روز انتهایی هفته گذشته بود. قبلا بالاترین قیمت بسته شده در بازار سکه امامی 5 میلیون و 450 هزار تومان بود که در تاریخ 4 مهر 97 ثبت شده بود. در همان مقاطع زمانی سکه توانسته بود حتی کانال 5 میلیون و 700 هزار تومانی را لمس کند، ولی قیمت های روز سوم اسفند 98 هرگز قبل تر در بازار معاملات عمده به ثبت نرسیده بود. حتی میزان رشد سکه در روز گذشته در 17 ماه گذشته سابقه نداشت. دیروز سکه نزدیک به 11 درصد افزایش قیمت را تجربه کرد و آخرین بار که این فلز گران بها چنین افزایش قیمتی را به ثبت رسانده بود، به تاریخ 16 مهر سال 97 بازمی گشت. در این میان، پس از ساعت 4 بعدازظهر عنوان می شد که حتی قیمت های بالاتری نیز در بازار سکه به ثبت رسید و حتی عده ای از عبور از این فلز گران بها به بالای مرز 6 میلیونی پس از ساعت 4 بعدازظهر خبر می دادند.

  در بازار ارز نیز دیروز دلار حدود ساعت 4 بعدازظهر روی عدد 15 هزار و 250 تومان قرار گرفت که 860 تومان بیشتر از روز پنج شنبه بود. آخرین بار شاخص ارزی در تاریخ 19 اردیبهشت سال جاری قیمت بالاتری را به ثبت رسانده بود. البته برخی نوسان گیران عنوان می کردند که پس از ساعت 4 بعدازظهر قیمت دلار حتی بالای سطح قیمتی 19 اردیبهشت رفته است. روند روز جاری تا حدی مشخص می کند که اتفاقات دیروز هیجانی و موقت بوده است یا ادامه خواهد یافت؟

  رفتار بازارساز در روز نوسان

  شروع بازار دیروز نوسانی بود؛ قیمت ها با گپ چند درصدی نسبت به روز قبل باز شدند. در واکنش به این اتفاق،‌ صرافی های دولتی نیز در همان ابتدای روز قیمت را افزایش دادند. در ابتدا این صرافی ها قیمت دلار را 280 تومان افزایش دادند و عدد فروش را 14 هزار و 480 تومان ثبت کردند. حدود ساعت 11 صبح، قیمت را 50 تومان دیگر بالا بردند و به عدد 14 هزار و 530 تومان رساندند. در واقع صرافی های دولتی 330 تومان در ابتدای روز قیمت دلار را افزایش دادند، ولی در ادامه روز،‌ صرافی ها، واکنش دیگری به افزایش قیمت بازار آزاد نشان ندادند؛

  این مطلب برایم مفید است
  70 نفر این پست را پسندیده اند


قیمت خودرو
قیمت لوازم و قطعات خودرو
قیمت آهن آلات
قیمت مصالح ساختمانی
قیمت کالای دیجیتال
قیمت لوازم خانگی
قیمت مواد غذایی