شبکه اطلاع رسانی طـــــــــــلا، ســکـــــــــــه و ارز
جهان
 • سریلانکا از قطعنامه سازمان ملل درباره جرایم جنگی خارج می‌شود

  سریلانکا تصمیم گرفته تا از قطعنامه شورای حقوق بشر سازمان ملل درباره جرایم جنگی خارج شود.

  به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، این تصمیم برای خروج از این قطعنامه به نظر در نتیجه اعمال ممنوعیت علیه شاوندرا سیلوا، رئیس ارتش سریلانکا از سوی آمریکا به اتهام نقض حقوق بشر شامل قتل‌های فراقانونی در ۲۰۰۹ در جریان جنگ داخلی این کشور گرفته شده است.

  ماهیندا راجاپاکسه، نخست وزیر سریلانکا امروز (چهارشنبه) در بیانیه ای اعلام کرد:‌ ایالات متحده آمریکا فرمانده ارتش سریلانکا و اعضای خانواده او را از ورود به آمریکا منع کرده است. با وجود آنکه ما در قرن بیست و یکم هستیم، حتی اعضای خانواده این ژنرال ارتش که مرتکب هیچ کار اشتباهی نشده‌اند، در مظان اتهام هستند و باید مجازات شوند. این رفتار بیانگر اروپای قرون وسطایی است.

  سریلانکا مراتب اعتراض شدید خود را بابت این ممنوعیت سفر علیه این ژنرال ارتش ابراز کرده است.

  همچنین وزیر خارجه سریلانکا نیز از آمریکا خواسته تا در این تصمیم بازنگری کند.

  دولت قبلی سریلانکا دریافت کمک توسعه به مبلغ ۴۸۰ میلیون دلار از آمریکا را تایید کرده و مدعی شده بود که این برنامه به نفع این کشور آسیایی است.

  این توافق باعث خشم اپوزیسیون شده بود چون آن را سازش بر سر حاکمیت کشور و تسهیل برای ایجاد پایگاه نظامی آمریکا در سریلانکا می‌دانستند.

  دولت راجاپاکسه دستور بررسی این پروژه را داده و در نهایت آمریکا از قرض یا اجاره هرگونه زمین بر اساس این کمک مالی برای توسعه عقب نشینی کرد.

  انتهای پیامقیمت خودرو
قیمت لوازم و قطعات خودرو
قیمت آهن آلات
قیمت مصالح ساختمانی
قیمت کالای دیجیتال
قیمت لوازم خانگی
قیمت مواد غذایی