iwmf شبکه اطلاع رسانی طلا، سکه و ارز به عنوان برترین وب‌سایت حوزه کسب و کار و مدیریت و تجارت در دوازدهمین جشنواره وب و موبایل ایران در هر دو بخش داوران و آرای مردمی برگزیده شد
شبکه اطلاع رسانی طـــــــــــلا، ســکـــــــــــه و ارز
جهان
 • تهران و واشنگتن در پی حوادث ماه ژانویه، نامه‌های تندی رد و بدل کردند/ بسیار به جنگ نزدیک بودیم

  ظریف در گفت‌وگو با «ان‌بی‌سی»:

  وزیر خارجه ایران در حاشیه نشست امنیتی مونیخ در گفت‌وگو با شبکه «ان‌بی‌سی» از تبادل نامه‌های تند و خشمگینانه میان تهران و واشنگتن در پی شهادت فرمانده سابق سپاه قدس ایران خبر داد.
  تهران و واشنگتن در پی حوادث ماه ژانویه، نامه‌های تندی رد و بدل کردند/ بسیار به جنگ نزدیک بودیم

  به گزارش ایلنا، «محمدجواد ظریف» وزیر خارجه ایران به شبکه ان‌بی‌سی گفت که ایران و آمریکا در پی تقابل دو کشور بعد از حمله پهپادی واشنگتن که منجر به شهادت سردار «قاسم سلیمانی» فرمانده سپاه قدس ایران شده و دو طرف را تا آستانه جنگ پیش برد، نامه‌های خشمگینانه‌ای رد و بدل کردند.

  ظریف با بیان این که روابط تهران و واشنگتن بعد از حوادث ماه ژانویه همچنان پرتنش است، از «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری آمریکا برای در پیش گرفتن سیاستی نادرست علیه ایران انتقاد کرد.

  وی ادامه داد: «باعث تاسف است که آمریکا بر مبنای اطلاعات نادرست، جهالت و غرور در مسیری قدم گذاشت که منطقه را به شدت به جنگ نزدیک کرد؛ ما بسیار به جنگ نزدیک بودیم».

  ظریف همچنین افزود که «مایک پامپئو» وزیر خارجه آمریکا در اوج تنش‌های ماه ژانویه «نامه‌ای شدیدا نامناسب به ایران» ارسال کرد و ایران نیز پاسخ محکمی به این نامه داد.

  وزیر خارجه کشورمان همچنین گفت که نامه پمپئو حاوی «تهدید» بود ولی تاکید کرد که تکرار نمی‌کند در این نامه چه تهدیدهایی مطرح شده بود. با این وجود، نامه وزارت خارجه ایران مانند نامه پمپئو «بی‌ادبانه» نبود.

  وی ادامه داد: «اجازه دهید شخص پمپئو بگوید که در این نامه چه نوشته بود».

  ظریف در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به حادثه سقوط هواپیمای اوکراینی گفت که ایران نمی‌تواند اطلاعات جعبه سیاه این هواپیما را استخراج کند اما جعبه سیاه را نیز به هیچ کشور خارجی تحویل نخواهد داد.

  وی تاکید کرد که در چارچوب قوانین بین‌المللی هوانوردی، ایران حق دارد تحقیقات را درباره این هواپیما هدایت کند.