iwmf شبکه اطلاع رسانی طلا، سکه و ارز به عنوان برترین وب‌سایت حوزه کسب و کار و مدیریت و تجارت در دوازدهمین جشنواره وب و موبایل ایران در هر دو بخش داوران و آرای مردمی برگزیده شد
شبکه اطلاع رسانی طـــــــــــلا، ســکـــــــــــه و ارز
اخبار بازار ارز
 • شروط پایداری بازار سهام در ابرکانال ۴۰۰ هزار واحدی

  شاخص بورس تهران پس از رکورد‌شکنی‌های متعدد طی سال جاری این بار در کانال ۴۰۰ هزار واحدی قرار گرفته و همسو با رشد شاخص شاهد رکوردشکنی ارزش معاملات خرد به ارقام بیش از ۵۰۰۰ میلیارد تومان هستیم. 

  به گزارش رادیو سهام، دنیای بورس نظر کارشناسان بازار سهام را در خصوص شرایط ماندگاری در ابرکانال ۴۰۰ هزار واحدی جویا شده است. پاسخ سیاوش وکیلی، محمد یوسف امین داور، حسام حسینی، محمد نوربخش، شهریار هاشمی طباطبایی و حمید کاویانی در این گزارش آورده شده است.

  در ادامه نظرات کارشناسان و تحلیلگران بازار سهام را خواهید خواند:

  سیاوش وکیلی
  شاخص بورس تهران پس از رکورد‌شکنی‌های متعدد طی سال جاری این بار در کانال ۴۰۰ هزار واحدی قرار گرفته و همسو با رشد شاخص شاهد رکوردشکنی ارزش معاملات خرد به ارقام بیش از ۵۰۰۰ میلیارد تومان هستیم.
  رکوردهای مذکور در شرایطی به وقوع پیوسته که با فضای ابهام و احتیاط شکل گرفته پس از گزارش‌های پاییزی شرکت‌ها که به نوعی خواسته‌ها و برآوردهای حداقلی تحلیلگران و کارشناسان نیز در آنها برآورده نگردید، معاملات پر حجم و در آستانه منفی را در روز سه‌شنبه یکم دی ماه شاهد بودیم که تقابل بین ریسک گریزان و نقدینگی سرکش حاضر در بورس این مهم را محقق کرد. بررسی موشکافانه‌تر گزارش‌های میان دوره پاییز بیانگر این واقعیت است که رشد نرخ ارز و تورم ناشی از آن اصلی‌ترین محرک رشد بورس بوده و با تثبیت و نزول نسبی نرخ ارز در فصل پاییز، عقب‌نشینی محسوس عملیاتی شرکت‌ها را شاهد بودیم. با توجه به توضیحات مذکور و روند کنترل شده نرخ تورم که بر اساس اطلاعات منتشره مرکز آمار در دی ماه نیز روند نزولی آن ادامه یافته، تثبیت بورس در سطوح فعلی و استمرار رشد آن نیازمند محرک‌های جدید از سوی نهاد ناظر بوده که از جمله آنها می‌توان به پذیرش شرکت‌های جدید و عمق بخشی به بازار نام برد که سیاست انفعالی خاصی طی ماه‌های اخیر در این حوزه از سوی رگولاتوری شاهد بودیم. همچنین تحولات با اهمیت سیاسی چه در ابعاد داخلی و چه سیاست خارجی نیز می‌تواند بر روند حرکتی شاخص کل بورس تاثیر قابل‌توجهی داشته باشد.
  واضح و مبرهن است با فرض ثبات عوامل داخلی و بین‌المللی نه تنها شاخص در مرز ۴۰۰ هزار به راحتی تثبیت می‌شود، بلکه به سبب روند فزاینده نقدینگی و عدم جذابیت بازارهای موازی، فتح قله‌های بالاتر نیز انتظار می‌رود.

  محمد یوسف امین داور
  شاخص به سادگی از مرز ۴۰۰ هزار واحد عبور کرد و در حال تثبیت در بالای آن است. خیلی از فعالان بازار و تحلیلگران منتظر اصلاح شاخص بوده و هستند و حتی شنیده شده که بعضی از بازار خروج نیز داشته‌اند اما پس از چند روز و مشاهده تداوم رشد بازار دوباره ورود کرده‌اند. این موضوع نشان می‌دهد که قدرت نقدینگی افراد تازه وارد به چه میزان است که قدیمی‌های بازار نیز از عهده تخمین آن بر نمی‌آیند.
  عمده فشار شکستن مرز ۴۰۰ هزار بر دوش نمادهای کوچک و متوسط بوده است. البته فلزی‌ها و پتروشیمی‌ها نیز رشد خوبی داشته‌اند، اما شرکت‌های کوچکتر فشار صعودی بیشتری داشته‌اند. از اینجا به بعد افق رشد بازار از پنجره رشد نرخ دلار و نرخ کالاهای صادراتی دیده می‌شود. چرا که شرکت‌های کوچکتر سود سال آتی و شاید سود سال ۱۴۰۰ خود را نیز در قیمت لحاظ کرده‌اند. اما شرکتهای بزرگ معدنی، فلزی و پتروشیمی هنوز بر اساس سودهای سال جاری ارزش گذاری شده‌اند.
  بنابراین تداوم رشد بازار و حفظ کانال ۴۰۰ هزار به تثبیت این شرکتهای بزرگ کامودیتی وابسته است.

  حسام حسینی
  بازار سرمایه در روند روزهای اخیر خود و رفتاری که از گزارش ضعیف و کمتر از انتظار پاییز نشان داد حکایتی از یک تغییر قابل توجه دارد که این تغییرات بیشتر جنبه رفتار غیرعقلایی سرمایه‌گذاران را به نمایش می‌گذارد. در چنین شرایطی که بسیاری پارامترهای کلیدی بازار در سقف خود به سرمی‌برند و گزارش‌های ضعیفی نیز از عملکرد فصلی روانه بازار می‌شود، تداوم رشد بازار تصدیق می‌کند که بر اساس پارامترهای کلاسیک مالی گذشته‌نگر نمی‌توان تغییرات قیمت بازار را تخمین زد و صرفا باید نگاهی به پارامترهایی که این رفتار غیرعقلایی را سبب می‌شود داشت.
  در نگاه کلی می‌توان دو نیروی عرضه و تقاضا را مشاهده کرد که متقاضی را درفضای کنونی سهامداران خرد جدید و عرضه‌کننده را سهامداران عمده تشکیل می‌دهند. رفتار روزهای اخیر نشان می‌دهد در شرایطی که خالص خرید سهامداران حقیقی به طور متوسط ۲۰۰ میلیارد تومان در روز باشد شاهد جهش حدود ۱درصد در ارزش بازار سرمایه نیز هستیم. به زبان ساده‌تر ورودی ۲۰۰ میلیاردی تقاضای مازاد در حال تغییر ارزشی در حدود ۲۰ هزار میلیارد تومان ( معادل ۱درصد ارزش بازار سرمایه ) است. در واقع پول‌های جدیدالورود شبیه اهرمی می‌باشد که در حال تعیین و تغییر ۱۰۰ برابری قیمت یک دارایی است. در چنین شرایطی پرواضح است نقش آن بخش از سهامدارانی که دارایی آنها با این اهرم ۱۰۰ برابری در حال تغییر است، می‌تواند تعیین‌کننده روند بازار سرمایه باشد.
  از آنجا که اراده این سهامداران عمده اشتراک قابل توجهی با سیاست‌گذار دارد در واقع می‌توان گفت این سیاست‌گذار است که هم اکنون تعیین می‌کند جهت بازار به چه سمت و سویی برود در غیر این‌صورت تا زمانیکه عواملی رخ ندهد که بطور طبیعی انگیزه برای پول‌های جدید و تازه وارد کاهش یابد می‌توان شاهد حفظ روند و فتح الفتوحات شاخص کل بود که البته با توجه به ارتفاع قابل توجه موج صعودی بازار ، اصلاح طبیعی بازار نیز بسیار دردناک و عمیق خواهد بود.

  محمد نوربخش

  شرایط ثبات شاخص کل بورس در بالاتر از محدوده ۴۰۰ هزار واحدی را می‌توان در سه عامل اصلی بیان کرد؛ افزایش تدریجی نرخ دلار سامانه نیما، عدم کاهش نرخ جهانی محصولات و عدم وارد شدن ریسک سیستماتیک جدید
  در این راستا روند حرکتی نماگر اصلی بازار سرمایه بستگی به شدت عوامل یادشده دارد. به عبارت دقیق‌تر اگر دلار سامانه نیما رشد تا حوالی ۱۳ هزار تومان رشد کند به‌نظر می‌رسد در همین راستا شاخص کل بورس نیز به راحتی تا محدوده ۴۵۰ هزار واحدی صعود کند. ولی چنانچه رشد قیمت دلار متوقف شود، شاخص کل بورس نیز روند صعودی پرشتابی نخواهد داشت.

  شهریار هاشمی طباطبایی

  شروط پایداری بورس در ابرکانال ۴۰۰ هزار واحدی را می‌توان در ۲ محرک اصلی عنوان کرد. از یک سو بستگی به رشد معنی‌دار دلار دارد. چنانچه نرخ دلار با روندی صعودی همراه باشد، می‌توان پایداری بورس در محدوده ۴۰۰ هزار واحد را قطعی دانست.
  محرک دیگر در تداوم این روند ادامه ورود پول‌های جدید به بورس است. تا هر زمان که نقدینگی جدیدی به بازار سهام وارد شود و این روند تداوم داشته باشد.
  به این ترتیب باید عنوان کرد که هر زمان این دو عامل عنوان شده متوقف شود، بازار سهام نیز با روندی نزولی مواجه خواهد شد.

  حمید کاویانی

  آرامش سیاسی داخل، حفظ سطوح فعلی دلار نیمایی و حفظ سطوح فعلی نرخ جهانی کالاهای پایه به عنوان سه‌گانه‌های تاثیرگذار بر روند حرکتی شاخص کل بورس و تثبیت این نماگر در ابرکانال ۴۰۰ هزار واحدی خواهد بود.
  همچنین از سوی دیگر بررسی‌‌ها نشان می‌دهد که گزارشات ماهانه ( دی ماه) بعه مراتب مطلوب‌تر از گزارش‌های عملکرد آذرماه است و این عاملی خواهد بود که روند مثبت ایجاد شده در بورس را تداوم بخشد.