iwmf شبکه اطلاع رسانی طلا، سکه و ارز به عنوان برترین وب‌سایت حوزه کسب و کار و مدیریت و تجارت در دوازدهمین جشنواره وب و موبایل ایران در هر دو بخش داوران و آرای مردمی برگزیده شد
شبکه اطلاع رسانی طـــــــــــلا، ســکـــــــــــه و ارز
اخبار بازار ارز
 • مقایسه سهم دولت‌ها در تخصیص ارز بانک مرکزی برای کنترل نرخ ارز

  طی ماه‌های اخیر، مداخله دولت در بازار ارز، بحث‌برانگیز شده و دیدگاه‌های موافق و مخالفی را برانگیخته است. یکی از نکات اغلب مغفول این بحث ریال بررسی مستند و آماری میزان مداخله دولت‌های مختلف در بازار ارز است که امکان قضاوت واقع‌بینانه‌تری از کارنامه دولت‌ها در میزان تزریق ارز و نیز اثرگذاری سیاست هر دولت را فراهم می‌کند. همچنین از دیگر یافته‌های این بازخوانی، تأکید مستندی بر این واقعیت است گه تمام دولت‌های ایران باوجود تفاوت ارقام، در اصل «مداخله ارزی»، اشتراک عمل دارند و هیچ دولتی از این قاعده مستثنا نبوده است.

  پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

  به گزارش نامه نیوز، برای ورود به بحث، یادآوری این نکته ضروری است که بانک مرکزی، ارز موردنیاز کشور را از طریق دو بازار شامل بازار اصلی (بین‌بانکی) به‌منظور تأمین واردات رسمی و بازار فرعی (مداخله‌ای) برای تأمین واردات غیربانکی و تنظیم بازار به فروش می‌رساند. بدین ترتیب ارزی که از سوی بانک مرکزی در بازار فرعی فروخته‌شده، نشان‌دهنده مداخله این بانک در بازار برای مدیریت و کنترل نوسانات قیمت است که در مواردی بنابر شرایط به‌صورت پوششی (توسط کارگزاران) صورت می‌گیرد.

  دولت دهم رکورددار مداخله

  طبق آمار و اطلاعات رسمی، در دولت هشتم درمجموع 59 میلیارد و 479 میلیون دلار ارز توسط بانک مرکزی فروخته‌شده که بالغ‌بر 36 میلیارد و 669 میلیون دلار معادل 61.7 درصد در بازار اصلی و برای واردات رسمی تخصیص داده شده است. 22 میلیارد و 809 میلیون دلار برابر با 38.3 درصد از کل ارز تخصیصی نیز راهی بازار فرعی و برای مداخله تزریق شده است.
  در دولت نهم با تغییر شرایط سهم بازار اصلی و مداخله نیز تغییر می‌کند به‌طوری‌که کل ارز تخصیصی در این دولت به 149 میلیارد و 295 میلیون دلار می‌رسد که 65.1 درصد از آن برای مداخله و در بازار فرعی مصرف شده است یعنی رقمی معادل 97 میلیارد و 207 میلیون دلار. در دولت نهم 52 میلیارد و 88 میلیون دلار یعنی 34.9 درصد از کل ارز نیز در بازار اصلی به فروش رسیده است.
  در دولت دهم از 201 میلیارد و 577 میلیون دلاری که توسط بانک مرکزی به فروش رسیده است، 105 میلیارد و 26 میلیون دلار برابر با 52.1 درصد برای مداخله در بازار ارز به مصرف رسیده است. 96 میلیارد و 551 میلیون دلار باقی‌مانده که 47.9 درصد از کل ارز فروخته‌شده در این دولت را تشکیل می‌دهد هم در بازار اصلی فروخته‌شده است.
  در دولت یازدهم نیز همانند دولت‌های قبل بخشی از ارز تخصیصی بانک مرکزی برای مداخله در بازار فروخته‌شده است. براین اساس از 118 میلیارد و 743 میلیون دلاری که در دولت یازدهم مصرف شده است، 21.9 درصد معادل 26 میلیارد و 50 میلیون دلار برای بازار فرعی و مداخله بوده است. همچنین رقم 96 میلیارد و 693 میلیون دلار که سهم 78.1 درصدی از کل ارز تخصیصی دارد در بازار اصلی و به‌منظور تأمین واردات رسمی فروخته‌شده است.
  همان‌گونه که آمار و ارقام نشان می‌دهد درمیان چهار دولت موردبررسی بیشترین فروش ارز مداخله‌ای با 65.1 درصد از کل ارز تخصیصی مربوط به دولت نهم و کمترین آن با 21.9 درصد در دولت یازدهم رقم خورده است.
  در طول 16 سال فعالیت این چهار دولت درمجموع 529 میلیارد و 94 میلیون دلار ارز توسط بانک مرکزی تخصیص داده شده که 251 میلیارد و 92 میلیون دلار آن یعنی 47.4 درصد صرف مداخله در بازار شده است. از این رقم نیز 202 میلیارد و 233 میلیون دلار یعنی 80.5 درصد آن تنها در دو دولت نهم و دهم راهی بازار شده است.