iwmf شبکه اطلاع رسانی طلا، سکه و ارز به عنوان برترین وب‌سایت حوزه کسب و کار و مدیریت و تجارت در دوازدهمین جشنواره وب و موبایل ایران در هر دو بخش داوران و آرای مردمی برگزیده شد
شبکه اطلاع رسانی طـــــــــــلا، ســکـــــــــــه و ارز
اخبار بازار ارز
 • سوئیس 70 درصد تولید ناخالص داخلی خود ارز خرید

  تجربه مداخله ارزی در جهان

  مداخله ارزی در بازار برای حفظ ارزش پول ملی، یکی از روش‌های مرسومی است که توسط تمام بانک‌های مرکزی دنیا انجام می‌شود. یکی از تجارب مداخلات ارزی در اروپاست که بارها تکرار شده است. در همین زمینه کشور سوئیس پس از بحران ارزی، در چندین مرحله اقدام به خرید گسترده ارزهای خارجی کرده به‌طوری‌که این خرید تا 70 درصد تولید ناخالص داخلی این کشور ارزش داشته است.

  پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

  به گزارش نامه نیوز، در جریان بحران مالی سال‌های 2007 و 2008 میلادی ارزش فرانک سوئیس افزایش زیادی پیدا کرد که باعث کاهش صادرات و افزایش واردات سوئیس شده بود. در روز 12 مارس سال 2009 بانک مرکزی سوئیس اعلام کرد برای ممانعت از افزایش بیشتر ارزش فرانک تصمیم به خرید ارزهای خارجی دارد. با خرید یورو و دلار توسط بانک مرکزی این کشور، ارزش فرانک از 1.48 در مقابل یورو و تنها ظرف یک روز به 1.52 رسید. اما این سیاست ادامه پیدا کرد و به نظر می‌رسید که تا انتهای سال 2009 میلادی این مشکل برطرف شده باشد و به همین دلیل بانک مرکزی خرید ارزهای خارجی را متوقف کرد.

   این کار سبب شد تا ارزش فرانک سوئیس برای بار دیگر رشد کند. بنابراین سیاست خرید ارز خارجی به ارزش 30 میلیارد فرانک سوئیس در هر ماه ادامه یافت. در روز 17 ژوئن سال 2010 که بانک مرکزی خبر از پایان مداخله در بازار ارز داد، میزان ارزهای خارجی که خریداری کرده بود برابر با 179 میلیارد یورو بود که سهمی معادل 33 درصد تولید ناخالص داخلی سوئیس داشت.

  در سپتامبر سال 2011 بانک مرکزی برای بار دیگر وارد بازار ارز شد و ارزش فرانک سوئیس در برابر یورو را برابر با 1.2 تعیین کرد. (پترا گرلاچ، مداخله در بازار ارز و تأثیرات آن بر پرتفوی جهانی،2011)

  در روز 15 ژانویه سال 2015، بانک مرکزی به‌طور ناگهانی اعلام کرد سیاست نرخ برابری ارز ثابت (یعنی نرخی که در سال 2011 تعیین کرده بود) را ادامه نمی‌دهد. درنتیجه ارزش فرانک سوئیس رشد کرد و ارزش یورو در مقابل فرانک 40 درصد تنزل یافت.

  بدین ترتیب سرمایه‌گذاران به خرید فرانک روی آوردند تا از نابودی سرمایه‌های خود جلوگیری کنند و این مسئله بازهم ارزش فرانک را بالا برد. فرانک گران‌قیمت، باعث شد تا کالاهای صادراتی این کشور در بازارهای جهانی هم گران شود و بازارش از دست برود.

  بانک مرکزی بعد از مشاهده این وضعیت ، فرانک تازه‌ای را طراحی و جایگزین فرانک قبلی سوئیس کرد و  با  فرانک جدید یورو ، خریداری کرد. افزایش عرضه فرانک در مقایسه با یورو دوباره باعث کاهش ارزش فرانک در بازار شد. این سیاست باعث شد تا این بار ارزش ارزهای خارجی خریداری‌شده توسط بانک مرکزی به 480 میلیارد دلار برسد که 70 درصد تولید ناخالص داخلی سوئیس بود. (رویترز ۱۵ ژانویه ۲۰۱۵)

  بعد از اعلام بانک مرکزی اتحادیه اروپا مبنی بر توقف تزریق به بازار ارز دوباره ارزش فرانک در برابر یورو رشد کرد و بانک مرکزی اعلام کرد که سیاست نرخ ارزش ثابت را در پیش می‌گیرد.

  در ژوئن سال 2016 میلادی و زمانی که مردم بریتانیا به برگزیت رأی دادند، بانک مرکزی سوئیس اعلام کرد سیاست خرید ارزهای خارجی را از چندی پیش آغاز کرده است. اجرای سیاست نرخ بهره منفی در کنار خرید ارزهای خارجی مانع از قدرت گیری بیش‌ازحد ارزش فرانک شد. این مداخلات در بازار ارز باعث شد تا کالاهای تولید سوئیس قدرت رقابت بالایی در بازارهای جهانی داشته باشد. (اکونومیست)