iwmf شبکه اطلاع رسانی طلا، سکه و ارز به عنوان برترین وب‌سایت حوزه کسب و کار و مدیریت و تجارت در دوازدهمین جشنواره وب و موبایل ایران در هر دو بخش داوران و آرای مردمی برگزیده شد
شبکه اطلاع رسانی طـــــــــــلا، ســکـــــــــــه و ارز
تجارت
 • درآمد صادرات برق به 1800 میلیارد تومان رسید/ بیشترین سهم آلودگی هوا مربوط به موتورسیکلت‌هاست

  مدیرعامل توانیر با تاکید بر اینکه میزان صادرات برق کشور امسال 120 درصد رشد داشت، گفت: از صادرات برق 1800 میلیارد تومان به درآمد صادراتی کشور اضافه شد.

  محمدحسن متولی‌زاده در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، در خصوص صادرات برق کشور گفت: امسال میزان صادرات برق کشور 120 درصد رشد داشت که از این محل 1800 میلیارد تومان به درآمد صادراتی کشور اضافه شد.

  وی افزود: تابستان امسال نگرانی از خاموشی‌های گسترده وجود داشت و برخی دشمنان، کشورهای همسایه را ترغیب کرده بودند که برای تأمین برق به ایران تکیه نکنند، اما امسال نه تنها خاموشی نداشتیم، بلکه صادرات ما تا 120 درصد افزایش داشت.

  وی با بیان اینکه در حال حاضر 29 میلیون مشترک خانگی داریم که امسال با اعمال سیاست تشویقی 24 میلیون نفر در تابستان امسال در حد الگوی مصرف برق مصرف داشتند، گفت: 8 میلیون مشترک خانگی مصرف خود را نسبت به سال قبل کاهش دادند که 106 میلیارد تومان پاداش خوش‌مصرفی دریافت کردند. 

  وی ادامه داد: امسال نگاه ما با مشترکین مبتنی بر تشویق بود، به طوری که بر این اساس، تعرفه‌های برق اینگونه تعریف شد که اگر مردم در حد الگوی مصرف انرژی مصرف کنند، تغییر تعرفه آنها 7 درصد، ا ما اگر مصرف آنها از حد الگو بگذرد، تعرفه آنها 16 درصد افزایش خواهد یافت.

  متولی‌زاده با بیان اینکه با بارش‌های شدید امسال که موجب بروز سیل در برخی نقاط کشور شد، نخستین دستگاهی که برای خدمتگذاری حاضر شد صنعت برق بود، گفت: با توجه به آلودگی هوا و معضلات مربوط به آن، در خصوص طرح های صنعت برق کشور برای مدیریت آن، یکی از سیاست‌هایی که در کلان‌شهرها برای کاهش آلودگی هوا به دنبال  آن هستیم این است که در قالب توسعه حمل و نقل برقی با اولویت توسعه حمل و نقل موتورسیکلت‌های برقی اقدام کنیم. 

  وی ادامه داد: این سیاست تنظیم شده و پیشنهادات آن به رئیس‌جمهور ارائه شده است، چرا که در حال حاضر بیشترین سهم آلودگی ها مربوط به موتورسیکلت‌هاست. 

  مدیرعامل توانیر ادامه داد: هدف‌گذاری ما اینگونه است که موتورسیکلت‌ها را در کلان‌شهرها برقی کنیم. در حال حاضر اکثر دارندگان موتورسیکلت اقشار ضعیف هستند و روزانه 200 کیلومتر در تهران را طی می‌ کنند و در سال 2100 لیتر مصرف بنزین دارند که هزینه آن 6 میلیون تومان خواهد شد. 

  متولی‌زاده اضافه کرد: با برقی شدن این موتورها هزینه برق مصرفی آن حدود 600 هزار تومان در سال خواهد بود و از این محل، هر دارنده موتورسیکلت 5 میلیون تومان در سال منفعت خواهد برد. 

  وی خاطرنشان کرد: همچنین باید گفت که سالانه 2100 لیتر بنزین به ازای هر دستگاه موتورسیکلت کاهش مصرف سوخت از بابت برقی‌شدن موتورسیکلت‌ها خواهیم داشت که این بنزین را می‌توان صادر کرد. 

  به گفته وی، براساس آمارها، این طرح برای 300 هزار دستگاه موتورسیکلت در تهران حدود یک و نیم میلیون تن آلایندگی از فضای این شهر را کاهش خواهد داد. 

  انتهای پیام/