جهان
 • دیدار وزرای امور خارجه ازبکستان و هند

  وزیر امور خارجه ازبکستان که در سفری رسمی وارد «دهلی نو» شده با «سابرامانیام جایشانکار» همتای هندی خود دیدار و گفت‌وگو کرد.

  به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در تاشکند، «عبدالعزیز کامل اف»وزیر امور خارجه ازبکستان که در سفری رسمی وارد «دهلی نو» شده با «سابرامانیام جایشانکار» همتای هندی خود دیدار و گفت‌وگو کرد.
   

  در این دیدار وزیر امور خارجه ازبکستان برای دعوت به پنجمین نشست بین المللی در مسائل ژئوپلیتیکی و ژئواکونومی Raisina Dialogue که به سرپرستی وزارت امور خارجه هند برگزار می شود، تشکر کرد.

  طرفین در این دیدار چگونگی و چشم انداز همکاری های ازبکستان و هند را بررسی کردند.

  وزرای امور خارجه همچنین برنامه ها و مراسم سال 2020 میلادی را در سطوح عالی و دیگر بررسی کردند. تاکید شد که ازبکستان و هند گسترش همکاری های متقابل در زمینه اقتصادی را در اولویت سیاست قرار می دهند.

  ازبکستان و هند علاقه‌مندی خود را برای حل و فصل اوضاع افغانستان اعلام کردند.

  در این دیدار همچنین چشم انداز تحکیم روابط فرهنگی و انسانی پیش از هر چیز در زمینه های آموزشی و علمی بررسی شد.

  مبادلات بازرگانی 2 کشور در 11 ماه سال 2018 میلادی در سطح 255 میلیون و 800 هزار دلار قرار گرفته است.

  امروز در ازبکستان 161 شرکت مشترک با سرمایه سرمایه گذاران هندی از جمله 22 شرکت با صد درصد سرمایه سرمایه‌گذاران هندی در زمینه‌های تولیدی، فروش مواد دارویی و سرمایه گذاری فعالیت می‌کنند.

  علاوه بر این 18 سازمان و شرکت هندی در ازبکستان به ثبت رسیده است.

  از ماه آگوست سال 1997 میلادی در بین 2 کشور به طور مستمر رایزنی‌های سیاسی در سطح وزرای امور خارجه برگزار می‌شود.

  علاوه بر این، از سال 1991 میلادی انجمن دوستی «ازبکستان و هندوستان» فعالیت می‌کند که آن در توسعه و تعمیق روابط فرهنگی بین 2 کشور نقش مهمی ایفا می‌کند.

  هندوستان استقلال این کشور‌ را در تاریخ 26 دسامبر سال 1991 میلادی به رسمیت شناخت و در تاریخ 18 مارس سال 1992 میلادی روابط سیاسی خود را با ازبکستان برقرار کرد.

  انتهای پیام/حقیمت لوازم و قطعات خودرو
قیمت آهن آلات
قیمت مصالح ساختمانی
قیمت پوشاک
قیمت کالای دیجیتال
قیمت لوازم خانگی
قیمت مواد غذایی