اخبار بازار ارز
 • محمد قلی یوسفی: اقتصاد ایران یک اقتصاد دلالی است/ ۱۸میلیون خانوار گرفتار خط فقر هستند

  استاد اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی در گفتگو با پارسینه:

  محمد قلی یوسفی، استاد اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی گفت: با توجه به شرایط فعلی اقتصادی کشور فکر می‌کنم دولت راهی جز افزایش نرخ ارز، افزایش استقراض از سیستم بانکی و چاپ پول ندارد.

  به گزارش پارسینه؛ محمد قلی یوسفی، استاد اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی در خصوص وضعیت اقتصادی ایران و منابع تأمین مالی بودجه توسط دولت در شرایط تحریم به خبرنگار اقتصادی گفت: وقتی هزینه‌های دولت همچنان فزاینده است و مسئولین هم در خصوص کاهش هزینه‌ها فکری نمی‌کنند همواره به دنبال تأمین منابع مالی برای بودجه خواهند بود.

  استاد اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی افزود: طبیعی است که دولت با توجه به محدودیت صادرات نفت با مشکل مواجه شده و فشار را به ملت از طریق مالیات‌ها، عوارض و استقراض از سیستم وارد خواهد کرد. این فشار‌ها همگی به‌عنوان مالیات تورمی و یا مالیات بر مردن محسوب می‌شود.

  یوسفی در ادامه تصریح کرد: وقتی دولت کار انتفاعی انجام ندهد در پس دادن اوراق قرضه به همراه سودش با دشواری مواجه شده و درنتیجه آن مجبور به فشار بر مردم به‌اصطلاح عامیانه «دست کردن در جیب مردم» می‌شود. این در حالی است که دولت با در پیش گرفتن این شیوه برای تأمین منابع بودجه و مالی خود نسل‌های آینده کشور و همچنین دولت آینده را با مشکل مواجه خواهد کرد.

  این اقتصاددان تأکید کرد: با توجه به شرایط فعلی اقتصادی کشور فکر می‌کنم دولت راهی جز افزایش نرخ ارز، افزایش استقراض از سیستم بانکی و چاپ پول ندارد. میزان کسری بودجه دولت چنان زیاد است که دولت هر فکری هم برای جبران آن بکند جواب‌گو نخواهد بود.

  او در ادامه افزود: افزایش قیمت بنزین و تزریق منابع درآمدی آن به اقتصاد کشور نه‌تن‌ها دردی از وضعیت کنونی دوا نمی‌کند که باعث پیچیدگی مشکلات و ایجاد اثرات منفی تورمی خواهد شد. گفتنی است که این افزایش قیمت بنزین باعث نخواهد شد تا دولت بتواند کسری بودجه خود را تأمین کند.

  یوسفی تصریح کرد: از منابع تأمین مالی دولت می‌توان به مالیات‌ها اشاره کرد؛ اما با توجه به رکود حاکم بر اقتصاد کشور، بیکاری، بحران‌های متعدد اقتصادی و همچنین پایین آمدن قدرت خرید مردم، توانایی پرداخت مالیات از مردم گرفته‌شده است. افزایش پیدا نکردن حقوق کارمندان و همچنین صورت نگرفت واردات باعث گردید تا دولت نتواند مالیات‌ها را افزایش دهد که درنتیجه آن به میزان درآمد‌ها و منابع مالی خود بی افزاید.

  استاد اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی گفت: لازم به ذکر است که فشار‌های اقتصادی که مردم واردشده بخش وسیعی از مردم را دچار فقر مطلق کرده است. بر اساس گفته مسئولین نزدیک به ۱۸ میلیون خانوار یا همان ۶۰ میلیون نفر در خط فقر قرار می‌گیرند. 

  یوسفی ادامه داد: برای تأمین منابع مالی، تنها راه پیش روی دولت استقراض از سیستم بانکی، فروش اوراق قرضه و افزایش نرخ ارز است. می‌توان گفت: بین همه راه‌ها برای تأمین منابع مالی دولت افزایش نرخ ارز و فروش اوراق مشارکت کمترین فشار را به دولت وارد خواهد کرد.

  این استاد دانشگاه در پایان گفت: اقتصاد ایران اقتصاد دلالی است. در یک اقتصاد دلالی راهی جز افزایش نرخ و فروش اوراق مشارکت برای تأمین منابع دولت وجود ندارد.قیمت لوازم و قطعات خودرو
قیمت آهن آلات
قیمت مصالح ساختمانی
قیمت پوشاک
قیمت کالای دیجیتال
قیمت لوازم خانگی
قیمت مواد غذایی