شبکه اطلاع رسانی طـــــــــــلا، ســکـــــــــــه و ارز
جهان
 • قتل فجیع این نوجوان؛ پیامی به ایران بود؟

  عراقی ها دو روز است که کمی آرام گرفته اند.آنهم از وحشت! وحشت از یک جنازه ای که دنیا را تکان داد. جنازه ای که بر سر دار بود و نشانی از برادر کشی مسلمانان، نشانی از امنیت اسرائیل و نشانی از به یغما بردن منابع خاورمیانه، این یک جنازه بود ولی وحشت مطلوب را به دل عراقی ها انداخت!

  زهره نوروزپور: از روز 5 شنبه تا کنون، تصویری از عراق در شبکه های اجتماعی دست به دست می شود. و همچنان در تایم لاین های توئیتر، فیس بوک و حتی اینستاگرام با عنوان قتل فجیع در گردش است.

  تصویری از جمعیت معترض عراقی که یا در حال سلفی گرفتن هستند یا عکس انداختن از مرد بی جانی که سر و ته از تیر چراغ برق، از پا آویزان است.

  تصویری از خشونت محض علیه هموطنانان و برادران خود. داستان ها و روایت ها از قتل فجیع این نوجوان 16 و یا به تعبیر  دیگر رسانه ها 17 ساله بسیار است. رسانه های خبری غرب می گویند اول نوجوان مقتول با کلاشینکف شروع به تیراندازی کرده است و رسانه های خبری عراقی از جمله سومریه نیوز می گوید که او با معترضانی که دارای سلاح بوده اند دچار دعوای لفظی می شود که پس از آن منجر به درگیری و در نهایت حمله با کوکتل مولوتوف و کشتن او انجامید.

  داستان از این قرار بود که؛ «هیثم علی اسماعیل» نوجوان مقتول ۱۶ ساله، صبح روز 5 شنبه با برخی از گروه های مسلح مستقر در کنار منزلش وارد جدال لفظی شد.

  سومریه نیوز گزارش داد: گروه های مسلح حاضر نشدند که از کنار منزل این جوان دور شوند و جدال لفظی به تدریج تشدید شد و نوجوان مقتول، دست به سلاح برده و چند تیر هوایی شلیک کرد.

   گروه مسلح مزبور وارد درگیری با این نوجوان شده و اقدام به آتش زدن منزل با بمب های «کوکتل مولوتف» کرده و به تدریج بر تعداد این گروه مسلح افزوده شد و با ورود به منزل نوجوان، او را به قتل رساندند.

  وی افزود که گروه مسلح ناشناس سپس جسد این نوجوان را بر زمین کشیده و در نهایت بر روی یکی از تیرهای راهنمایی و رانندگی در میدان «الوثبه» (ضلع شمالی میدان تحریر) به دار آویختند.

  این تصویر از روز 5 شنبه تا امروز فضای وحشت آوری برای عراقی ها و حتی مردم منطقه به وجود آورده است.

  برخی از رسانه های خبری منطقه می گویند این نوجوان شیعه و مدافع ایران بوده است. برخی دیگر نیز می گویند او از معترضانی بوده که به خشونت متوصل شده است و عراقی ها او را ادب کرده اند. اینها روایات شبکه های سعودی الحدث و العربیه و همچنین دویچه وله آلمان است.

  در توئیتر نیز، کاربران فضای مجازی معتقدند که این نوجوان تیر هوایی شلیک کرده و تنها گناه او هواخواهی از ایران بوده است. بر همین اساس برخی در صفحه های مجازی خود نوشته اند که این ایران هراسی را جدی بگیرید. اوضاع خطرناک است!

  اما اگر آن روی سکه این جنایت را ببینیم، ابعاد دیگری مشخص می شود. در سال 2011 وقتی که اعتراضات دانش آموزی و دانشجویان در سوریه راه به جایی نبرد و دیوار نوشته ها از سوی دانش اموزان راه گشای یک انتخابات آزاد نشد. پس از یک تظاهرات گسترده در شهر های سوریه و درگیری نیروهای امنیتی با معترضان، ویدئویی از صحنه قتل یک نوجوان 16 ساله از سوریه منتشر شد که معترضان سوری را از وحشت به خانه هایشان کشاند.

  در نوار ویدئویی منتشر شده برای اولین بار رسانه های خبری جهان، تصویری را مخابره کردند که نشان می دهد مردی که صورتش را پوشانده است، با خونسردی و وقاحت و قساوت هرچه تمامتر سر یک نوجوان سوری که آنهم 16 سال داشت، گوش تا گوش می بُرد! به جرم حمایت از دولت سوریه! دست و پای آن نوجوان بسته بود و چشمانش نیز! تصویری بس دلخراش که تحولات سوریه را از همان روز به سوی خشونت، تروریسم، جنگ و نابودی برد.آنقدر برد که این تصاویر دلخراش دیگر عادی به نظر می رسید!

  امروز در سال 2019، پس از 8 سال شاهد قتل فجیح یک نوجوان 16 ساله دیگر، آنهم شیعی و مدافع ایران، بودیم. این نشانه ها تنها یک پیام را به ایران و جهان می دهد. به ایران این پیام را می رساند که نفوذ منطقه ای شما به سر رسیده است! به جهان این پیام را می دهد که از ایران بترسید!

  روی دیگر سکه این سیگنال را دارد که سوریه نتیجه مطلوب را برای آمریکا و اسرائیل نداشت، بلکه دو دستی تقدیم ایران و روسیه شد؛ تنها شاهراهی که برای نابودی نیروهای ایران مانده، عراق است. حذف حزب الله و نیروهای مقاومت، به معنی استخراج نفت و خیمه زدن بر منابع گاز خاورمیانه است.

  با همه این احوال؛ امروز روزی بود که مقتدی صدر که یک تنه به زعم خودش به مصاف تزویر رفته بود، دفاترش را تعطیل کرد و کمی عقب نشست! روزی بود که صدای آیت الله سیستانی دیگر شنیده نشد و کسی صدای مویه مادری بر سر جنازه پسر رشیدش را نشنید.اینجا تنها صدای تلمبه خانه های نفت شنیده می شود که شبانه روز شیره مردم عراق، از ناموس، جانشان و مالشان را می کشد و به یغما می برد.

  منطقه در آتش است، این آتش دیر یا زود دامن ایران و حتی کشورهای عربی خلیج فارس را خواهد گرفت. یکی از راه حل های این وضعیت، گفتگو و حل اختلافات میان ریاض و تهران است تنها این دو کشور می توانند ثبات را به منطقه بازگردانند، در غیر این صورت در 2020 با پیروزی قاطع ترامپ، اوضاع منطقه به شدت ویران تر از وضع فعلی خواهد شد و بعید به نظر نمی رسد که ایران درگیر این وضعیت نشود.