شبکه اطلاع رسانی طـــــــــــلا، ســکـــــــــــه و ارز
جهان
 • کَل کَل جیبوتی و کنیا بر سر یک کرسی در شورای امنیت

  منابع از دعوای جیبوتی و کنیا بر سر دستیابی به یک کرسی غیردائم در شورای امنیت سازمان ملل برای دوره ۲۰۲۱ تا ۲۰۲۲ خبر دادند.

  به گزارش ایسنا، به نقل از پایگاه خبری المنار، جیبوتی پنجشنبه نامزدی خود را برای دستیابی به کرسی غیردائم در شورای امنیت در سال‌های ۲۰۲۱ تا ۲۰۲۲ اعلام کرد.

  کنیا نیز هفت نوامبر اقدام مشابهی را اتخاذ کرد.

  اکنون رقابت بین این دو کشور برای دستیابی به این کرسی که از چند ماه پیش آغاز شده، علنی شده است. سفیر یکی از کشورهای اتحادیه آفریقا اعلام کرد که قبل از انتخابات ژوئن در نیویورک امکان ندارد این دو کشور به توفیقی برای کسب این کرسی دست یابند مگر از طریق نشست وزرای خارجه یا نخست‌وزیران کشورهای آفریقایی.

  درحال حاضر بر سر انتخاب نامزدهایی از کشورهای آفریقایی برای شورای امنیت توافق وجود دارد.

  اتحادیه آفریقا طی رأی‌گیری در آدیس آبابا در سطح نمایندگان دائم این اتحادیه به نفع کنیا رأی داد و طی این رای گیری کنیا به ۳۷ رای و جیبوتی به ۱۳ رای دست یافتند.

  مقامات جیبوتی می‌گویند که کنیا دو بار در سال‌های ۱۹۷۳ تا ۱۹۷۴ و ۱۹۹۷ تا ۱۹۹۸ کرسی شورای امنیت را در اختیار داشته اما جیبوتی تنها یک بار در سال ۱۹۹۳ تا ۱۹۹۴ یک کرسی داشته است.

  این دو کشور بر نقش خود در تضمین صلح در شاخ آفریقا و اعزام سربازان برای مشارکت در عملیات نیروهای بین المللی حافظ صلح تأکید کردند. کنیا بر استقبال از آوارگان سومالی و آفریقای جنوبی تأکید دارد.

  انتهای پیام