جهان
 • دیدگاه لاوروف درباره ازسرگیری روابط روسیه-اوکراین

  وزیر خارجه روسیه با اشاره به اینکه در صورت تمایل کی‌یف، مسکو مخالفتی با ازسرگیری روابط دوجانبه ندارد، گفت: این موضوع در دیدار روسای جمهوری روسیه و اوکراین در حاشیه نشست سران «گروه نرماندی» در پاریس مطرح می‌شود.

  به گزارش افکارنیوز،

  روزنامه «ایزوستیا»، چاپ مسکو امروز نوشت: "سرگئی لاوروف" وزیر امور خارجه روسیه شب گذشته در برنامه «مسکو. کرملین. پوتین» از شبکه اول تلویزیون این کشور اعلام کرد که ابتکارعمل درباره کاهش روابط بین روسیه و اوکراین از طرف مقامات کی‌یف مطرح و تحقق یافت، به همین دلیل اگر دولت اوکراین از این مسئله استقبال کند، مقامات مسکو مانعی برای ازسرگیری روابط دوجانبه نمی‌بینند.

  اخبار بین‌الملل- وزیر خارجه یادآور شد، بسیاری از کارشناسان در کی‌یف درباره علاقمندی اوکراینی‌ها برای از سرگیری روابط با روسیه صحبت می‌کنند. البته این مسئله تا حدود زیادی به طرف اوکراینی بستگی خواهد داشت و این موضوع در جریان گفت‌وگوهای " ولادیمیر پوتین " و "ولادیمیر زلنسکی" روسای جمهوری دو کشور در حاشیه نشست سران «گروه نرماندی» در پاریس مطرح خواهد شد.

  لاوروف با اشاره به اینکه دلیلی برای حدس زدن ترکیب دیدار پوتین و زلنسکی وجود ندارد، افزود: «رهبران چهار کشور روسیه، اوکراین، آلمان و فرانسه در یک زمان و در یک جا جمع می شوند و مسلماً امکان گفت‌وگو بین روسای جمهوری روسیه و اوکراین وجود دارد. البته این مذاکرات ممکن است رسمی نبوده و در حاشیه نشست سران پاریس انجام شود.»

  وزیر خارجه روسیه برقراری تماس‌ها بین رهبران دو کشور را مفید نامید و یادآور شد این تماس‌ها اجازه می دهند تا با توجه به اظهارات متناقض و مبهم شنیده شده از سوی کی‌یف، تمایل واقعی رئیس جمهوری اوکراین برای حرکت به سمت اجرای توافقات مینسک درک شود.

  "یوری اوشاکوف" مشاور رئیس‌جمهوری روسیه در مسائل سیاست خارجی نیز در این برنامه اعلام کرد که علاقه‌مندی برای انجام دیدار دوجانبه بین "ولادیمیر پوتین" و " ولادیمیر زلنسکی " از سوی هر دو طرف روسی و اوکراینی وجود دارد، البته قالب و مدت زمان دیدار روسای جمهوری روسیه و اوکراین در پاریس بستگی به برنامه کاری تعیین شده برای نشست سران گروه نرماندی از سوی مقامات فرانسوی خواهد داشت.

  مشکل گازی بین روسیه و اوکراین باید قبل از آغاز سال جدید حل و فصل شود

  "دمیتری پسکوف" سخنگوی کرملین نیز در مصاحبه با این برنامه تلویزیونی گفت، روسای جمهوری روسیه و اوکراین امکان گفت‌وگوی دوجانبه در حاشیه نشست سران پاریس را دارند، البته قالب این دیدار بعداً مشخص خواهد شد.

  وی افزود: «در هر صورت ولادیمیر پوتین و زلنسکی با یکدیگر گفت‌وگو خواهند کرد و این مهم‌ترین مسئله است و دیگر چندان اهمیت ندارد که چه کسانی در این نشست حضور خواهند داشت. این دیدار برای آن است که واقعاً راه حلی برای مشکلات موجود در روابط دو کشور پیدا شود. مسائلی وجود دارند که لازم است تا قبل از آغاز سال جدید (میلادی) توسط رهران دو کشور مورد بررسی و تصمیم گیری قرار بگیرند. موضوع بر سر مشکل گاز بین دو کشور است که حل و فصل نشده، باقی مانده است.»

  پسکوف همچنین یادآور شد، مقامات مسکو امیدوار هستند که نشست سران گروه نرماندی در پاریس واقعاً به حل و فصل اوضاع در مناطق جنوب شرق اوکراین کمک کند .

  لازم به یادآوری است، نشست سران "گروه نرماندی" به منظور بررسی مشکلات مربوط به حل و فصل بحران داخلی در اوکراین، قرار است در تاریخ 9 دسامبر (18 آذر ماه) در پاریس برگزار شود. در این نشست "ولادیمیر پوتین" و "ولادیمیر زلنسکی"، روسای جمهوری روسیه و اوکراین، "آنگلا مرکل" صدراعظم آلمان و "امانوئل ماکرون" رئیس جمهوری فرانسه شرکت می‌کنند.قیمت لوازم و قطعات خودرو
قیمت آهن آلات
قیمت مصالح ساختمانی
قیمت پوشاک
قیمت کالای دیجیتال
قیمت لوازم خانگی
قیمت مواد غذایی