جهان
 • واکنش حزب‌الله به جنگ اقتصادی

  رئیس فراکسیون وفاداری به مقاومت در پارلمان لبنان اعلام کرد که آنچه دشمن با دوجنگ نتوانست از ما بگیرد٬ با اقتصاد به آن نمی‌دهیم.

  به گزارش افکارنیوز،

  محمد رعد رئیس فراکسیون وفاداری به مقاومت تاکید کرد: که هرگز با آمریکا ارتباط برقرار نمی کنیم که تحریممان کرده است و می خواهد ما را از تسلیح ارتشمان منع کرده و ما را گرسنه نگه دارد.

  اخبار بین‌الملل- وی طی سخنرانی در خلال مراسمی در منطقه صیرالغریبه در نبطیه اعلام کرد: بحران کشور مسئله ساده‌ای نیست و می‌تواند تاسف‌بار باشد٬ سلاحی که در این بحران ضد شما و ضد ما استفاده می‌شود٬ سلاح پول و بانک‌ها و اختلاف ارز و فشار اقتصادی و معیشتی است. رعد ادامه داد: ما مردمی هستیم که حتی اگر گرسنه باشیم عزت خود را نمی‌فروشیم٬ ما فرزندان مکتب "هیهات منا الذله" هستیم؛ یعنی می‌‌خواهیم یک زندگی شرافتمندانه داشته باشیم و هرگز نمی‌پذیریم که کسی در ازای معیشت از ما باج بگیرد.

  رئیس فراکسیون وفاداری به مقاومت افزود: ما فقط می‌خواهیم صبور باشیم و با یکدیگر همکاری کنیم تا همگی با عزت و کرامت و سربلندی زندگی کنیم و دشمن نمی‌تواند چیزی را که با دو جنگ نتواست از لبنان بگیرد، با اقتصاد بستاند. وی تصریح کرد که در دوجنگ با صهیونیست‌ها جنگیدیم و پیروز شدیم؛ درحالی که همه دنیا از دشمن صهیونیستی حمایت می‌کرد.

  رعد در پایان با بیان اینکه رویکرد طبیعی برای حل بحران کشور طولانی شده افزود که تنها راه حل این بحران تشکیل یک دولت وحدت ملی بر اساس روند توافق طائف است و در غیر این صورت کشور در سایه دولت پیشبرد امور باقی خواهد ماند. وی اضافه کرد که ما پیگیری می‌کنیم تا مسئولان وظایف خود را انجام دهند و هرکس در این امر کوتاهی کنند باید پاسخگو باشد و همچنین هیچ‌کس عقل و درایت ملت را دست کم نمی گیرد و با درک و فهم و همت شما قادر به عبور از این بحران هستیم و هیچ‌کس نمی‌تواند بازوی ما را بپیچاند.

  تاکید حزب الله بر انتخاب حریری برای تشکیل کابینه جدید

  محافل نزدیک به حزب‌الله اعلام کردند که حزب‌الله همچنان ترجیح می‌دهد تا سعد حریری نخست‌وزیر پیشبرد امور لبنان، مامور تشکیل دولت جدید باشد.

  این محافل اشاره کردند که سناریوی دیگر برای تشکیل دولت٬ یعنی دولت یک‌رنگ و به اصطلاح تکنوکرات تا کنون قابل قبول نبوده است؛ زیرا در مرحله‌ای که برای بهبود این شرایط و مقابله با چالش‌های پیش روی لبنان توافق و اتحاد ملی لازم است٬ اعتماد به این سناریو به نفع ملت نیست.

  محافل مذکور تاکیدکردند که حزب‌الله در عین پذیرش تحویل پرونده‌های فنی و خدماتی به متخصصان٬ به هیچ‌وجه با گزینه دولت تکنوکرات موافق نیست و دولت آینده نمی‌تواند خالی از نمایندگان سیاسی باشد٬ به‌ویژه در این زمان بحرانی.

  محافل نزدیک به حزب‌الله تصریح کردند که اصرار بر اینکه حریری مامور تشکیل کابینه جدید باشد به دو علت بر می‌گردد. دلیل اول این است که او باید در بر عهده گرفتن مسئولیت حل پیامدهای سیاست‌های مالی و اقتصادی که کشور را به بن‌بست کنونی رسانده مشارکت داشته باشد. دلیل دوم به ضرورت توجه به موازنه‌های سیاسی و فرقه‌ای نظام لبنان برمی گردد؛ با توجه به اینکه حریری همچنان نماینده اکثریت گروه خود است.

  تلاش جعجع برای تحمیل دولت تکنوکرات به عون

  روزنامه الجمهوریه گزارش داد که در زمانی که رسیدن به یک توافق درباره ماهیت دولت آینده و نخست‌وزیر آن دشوار شده٬ سمیرجعجع رئیس حزب نیروهای لبنانی چند روز قبل ایلی براگید مدیر دفتر خود و ملحم ریاشی وزیر سابق را در راستای تلاش برای راضی کردن میشل‌عون رئیس‌جمهور لبنان برای پذیرش گزینه دولت تکنوکرات به کاخ بعبدا فرستاد.

  به گزارش این روزنامه نمایندگان حزب نیروهای لبنانی به عون اعلام کردند که ضرورت تشکیل یک دولت تکنوکرات که اعضای آن متخصص در پرونده‌های وزارتی بوده و قادر به رسیدگی به آنها باشند احساس می‌شود. این نمایندگان تاکید کردند که نجات کشور در گرو انتخاب وزیرانی با این ویژگی ها است.

  این روزنامه نوشت که نمایندگان مذکور بر ضرورت انجام سریع رایزنی‌های پارلمانی و انتخاب گزینه مامور تشکیل کابینه جدید در کوتاه‌ترین زمان ممکن تاکید کردند.

  به گزارش الجمهوریه عون به این نمایندگان گفت:اگر مامور تشکیل کابینه جدید مرا در شرایط تشکیل یک دولت نامناسب قرار دهد چه باید بکنم؟ اگر آن را نپذیرم٬ در برابر مردم متهم می‌شوم که مانع تشکیل دولت نجات شده و عامل تاخیر در حل بحران کنونی هستم! و اگر آن را بپذیرم روی وجدان و اعتقادات خودم پاگذاشته‌ام. عون ادامه داد که علاوه بر این اگر پارلمان به چنین کابینه‌ای رای اعتماد ندهد٬ دولت جدید نیز دولت موقت و پیشبرد امور خواهد بود و بنابراین لازم است قبل از انجام رایزنی‌های پارلمانی به حداقل تفاهم درخصوص ترکیب وزیران دست پیدا کنیم.

  طبق اطلاعات روزنامه الجمهوریه٬ نمایندگان جعجع با طرح عون راضی نشدند و به او اعلام کردند که از امضای اجباری مصون است و به عنوان رئیس جمهور می تواند از قدرت خود استفاده کرده و اگر اعتراضی به ترکیب وزرای کابینه داشت٬ آن را امضا نکند. الجمهوریه اضافه کرد که این نمایندگان به میشل‌عون گفتند که اگر حتی کابینه جدید رای اعتماد پارلمان را نیز به دست آورد٬ شما می‌توانید در صورت عدم رضایت، آن را ساقط کنید.

  به گزارش این روزنامه نمایندگان حزب نیروهای لبنانی در ادامه پیشنهاد خود به رئیس جمهور مبنی بر تشکیل دولت تکنوکرات تصریح کردند که وزرای شیعه در این دولت می توانند با هماهنگی جمیل جبق وزیر بهداشت دولت پیشبرد امور لبنان انتخاب شوند؛ با توجه به اینکه هر وزیر شیعه‌ای در دولت تکنوکرات هرگز با حزب‌الله مخالفت نخواهد کرد.

  نمایندگان سمیر جعجع در پایان اظهار کردند که در چنین دولتی٬ میشل‌عون وجود حزب‌الله و نیروهای اکثریت پارلمانی را تضمین می کند و سعد حریری حزب نیروهای لبنانی و حزب سوسیالیست‌ترقی خواه را٬ تا جایی برای نگرانی نباشد.قیمت لوازم و قطعات خودرو
قیمت آهن آلات
قیمت مصالح ساختمانی
قیمت پوشاک
قیمت کالای دیجیتال
قیمت لوازم خانگی
قیمت مواد غذایی