اخبار طلا و سکه
 • گزارش «اقتصادنیوز» از بازار طلا و ارز پایتخت؛ دومین روز عقب‌نشینی دلار و سکه

  اقتصادنیوز: امروز سه‌شنبه ۲۸ آبان‌ماه ۱۳۹۸ بازار طلا و ارز تهران برای دومین روز متوالی روند نزولی را پیمود و نرخ‌ها با حرکت روی مدار کاهشی از مرزهای روانی کمی فاصله گرفتند. دلار به سمت مرز ۱۲ هزار تومانی حرکت کرد و سکه طرح جدید با کاهش در محدوده ۴.۱ میلیون تومانی فاصله خود را از سطح روانی ۴ میلیون و ۲۰۰ هزار تومانی بیشتر کرد.

  به گزارش اقتصادنیوز؛ در چهارمین روز هفته، دلار دومین افت متوالی را تجربه کرد و سکه تمام بهار آزادی از کانال 4 میلیون و 200 هزار تومانی فاصله بیشتری گرفت. روز سه شنبه، شاخص ارزی 200 تومان از ارزش خود را از دست داد و روی مرز 12هزار تومانی ایستاد.کاهش قیمتی دلار هم زمان با حفظ مرز روانی چنین تصوری را در میان معامله گران ایجاد کرده بود که بازار به دنبال برقراری یک تعادل جدید بالای مرز 12 هزار تومانی است. این در حالی است که کاهشی های بازار اعتقاد دارند هر چقدر التهابات کاهش پیدا کند، نزول قیمتی بیشتری در راه خواهد بود. آن ها انتظار بازگشت قیمت دلار به کانال 11 هزار تومانی را دارند. هم سو با افت قیمت دلار، بازار سکه نیز به دست فروشنده ها افتاد و این فلز گران بها 45 هزار تومان از ارزش خود را از دست داد و به بهای 4 میلیون و 150 هزار تومان رسید.

  افت قیمتی سکه در شرایطی به ثبت رسید که بهای طلای جهانی در مسیر افزایشی قرار داشت و تا ساعت 5 بعدازظهر در آستانه محدوده هزار و 470 دلاری قرار گرفته بود. با این حال، قیمت سکه بیشتر از آنکه به روند بهای اونس توجه کند، تحت تاثیر افت قیمت دلار قرار داشت.

  پایان تلاطم

  نوسان دلار در 2 روز اخیر کاهش پیدا کرده است تا برخی از معامله گران عنوان کنند، بازار از شرایط التهابی عبور کرده است و به شرایط عادی بازگشته است. این در حالی است که در 2روز ابتدایی هفته شرایط بازار ارز پرنوسان بود و قیمت ها با سرعت زیادی در حرکت به سوی سطوح بالاتر بودند. دلار در کمتر از یک روز توانست مرز 12 هزار تومانی را بشکند و یک روز بعد به سوی سطح 12 هزار و 800 تومانی حرکت کرد. از بعدازظهر یک شنبه شرایط بازار تغییر کرد و اوضاع بر وفق مراد کاهشی ها شد. نتیجه آن که ظرف دو روز دلار 800 تومان از ارزش خود را از دست داد و به مرز 12 هزار تومانی رسید. پس از اینکه دلار به این مرز نزدیک شد، نوسانات کاهش یافت و میزان معاملات نیز پایین آمد. صرافی های دولتی نیز که در ابتدای روز با قیمت 12 هزار تومانی اقدام به فروش دلار می کردند، از اواسط روز نرخ فروش بر تابلوی اینترنتی آن ها عدد 11 هزار و 900 تومان نشان داد. در واقع دیروز فاصله بین نرخ بازارساز و بازار آزاد به کمترین حد روزهای اخیر رسید، امری که نشان می دهد که شرایط بازار ارز تا حدی عادی شده بود.

  روند قیمتی بازار آزاد، فاصله قیمتی بازارساز با نرخ های معاملاتی دلالان و کاهش حجم معاملات، سه عامل مهمی بودند که گزاره عبور از التهاب ارزی بازار را مطرح می کردند.

  در این میان، درباره شرایط فیزیکی بازار نیز حداقل در خیابان فردوسی خبری از بسته بودن صرافی ها یا طلا فروشی ها نبود و آن ها مانند سایر روزهای قبل به فعالیت خود ادامه می دادند. البته مشتری زیادی در صرافی ها وجود نداشت و آن ها عنوان می کردند که تقاضا نسبت به روزهای پیشین پایین آمده است. تنها یک شنبه بعدازظهر بود که برخی از فعالان رسمی مغازه های خود را به دلیل ترس از ایجاد ناامنی تعطیل کردند.

  خلا اطلاع‌رسانی

  در 2 روز ابتدایی هفته، نوسان گیران به واسطه هیجانات ایجاد شده و خلا اطلاع رسانی توانستند سود زیادی را نصیب خود کنند؛  با توجه به کاهش قیمت ها و پیام رییس کل مبنی بر آمادگی بانک برای تامین ارز مورد نیاز مردم، شدت نوسانات کاهش یافت و بازار در روزهای دوشنبه و سه شنبه تغییرات کمتری را تجربه کرد. با این حال، روز سه شنبه هم چنان فعالان حرفه ای بازار با مشکل اطلاع از قیمت ها مواجه بودند. یکی از صرافان عنوان می کرد از طریق اینترنت دسترسی به قیمت ها ندارد و در زمینه حواله نیز نمی تواند فعالیت خاصی داشته باشد. وقتی از او پرسیدیم چطور از قیمت های بازار مطلع می شود، عنوان کرد که از یک شرکت اعلام نرخ، قیمت ها به صورت پیامک برای او ارسال می شود. صراف دیگری عنوان می کرد که در معاملات کف، بازیگر دارند و قیمت ها را به صورت تلفنی از او سوال می کنند. متقاضیان نیز در 2 روز اخیر متوجه شده اند که ممکن است یک دلال خرد قیمت بسیار بالاتری از کف بازار را برای فروش به آن ها پیشنهاد دهد، در نتیجه معمولا سعی می کنند از صرافی های مجاز ارز خود را تهیه کنند. صرافی ها با آرام گرفتن التهابات در زمینه خرید و فروش ارز کمی فعالتر شده اند.

  در شرایطی که دسترسی به اینترنت برای بسیاری از فعالان اقتصادی دشوار شده است، برخی کانال های تلگرامی خارج از کشور قیمت های بسیار بالاتری از کف بازار را گزارش می کنند. به عنوان مثال، دیروز یکی از این کانال ها قیمت دلار را از ابتدای روز تا بعدازظهر بالای 12 هزار و 400 تومان درج می کرد؛ این در حالی بود که در بازار آزاد دلار در همان ابتدای روز به ابتدای مرز 12 هزار تومانی رفته بود.

  دوراهی دلار

  علی رغم افت قیمت دلار در روزهای اخیر برخی از معامله گران افزایشی اعتقاد دارند، طی روزهای آتی بهای این ارز افزایش خواهد یافت. این دسته عنوان می کنند رفت و برگشت قیمت دلار در روزهای اخیر بیشتر تحت تاثیر هیجانات بنزینی و اعتراضات پیرامون آن صورت گرفت؛ ولی آنچه می تواند قیمت را در آذرماه افزایشی کند، ادامه تقاضای تجاری است. بسیاری از شرکت ها برای انجام واردات خود در ماه سوم پاییز اقدام می کنند و به طور سنتی تحت تاثیر این انتظار شماری از معامله گران انتظار افزایش قیمت در ماه نهم سال را دارند. در کنار این، شرکت های زیادی در نزدیکی پایان سال میلادی، نیاز دارند که تسویه های دلاری خود را صورت دهند و این دیگر موضوعی است که به عنوان محرک تقاضا در نظر گرفته می شود. به این ترتیب می توان گفت که افزایشی های بازار به دو متغیر سنتی برای رشد قیمت امیدوار هستند. البته دسته دیگری از معامله گران افزایشی در بازار حضور دارند که معتقدند در صورتی که نرخ ارز در بودجه افزایش معناداری پیدا کند، ممکن است نرخ های بازار آزاد را نیز تحت تاثیر قرار دهد. البته بیشتر اثر نرخ ارز در بودجه بر بازار آزاد به صورت روانی است و به نظر نمی رسد اثر پایداری داشته باشد. البته عده ای از افزایشی ها عنوان می کنند، عده ای از افراد تحت هراس پایین رفتن دلار از مرز 11 هزار تومانی وارد بازار نمی شدند، ولی با روند افزایشی روزهای اخیر ممکن است برخی از افراد تقاضاهای آینده خود را نیز سعی کنند در همین روزها و پیش از افزایش بیشتر قیمت ها برآورده کنند.

  در برابر افزایشی های بازار، معامله گران کاهشی قرار دارند که حداقل در 2 روز اخیر دست بالا را در بازار داشته اند. کاهشی ها بیشتر بر دو متغیر تاکید دارند: یکی قدرت بازارساز و دیگری عدم قدرت تقاضا برای تکان دادن قیمت های بازار. به گفته این عده، بازارساز در برابر شوک بنزینی نیز به سرعت اوضاع را در دست گرفت و توانست با عرضه خود قیمت ها را به یکباره 800 تومان عقب ببرد. به نظر آنها، اینکه بازارساز در یک شرایط التهابی توانست قیمت ها را به ریل منطق بازگرداند، خود نشان از قدرت او در مدیریت نوسانات دارد. آن ها تحت تاثیر همین دیدگاه باور دارند بازارساز به تقاضای فصلی نیز به خوبی پاسخ خواهد داد. در کنار این، کاهشی ها اعتقاد دارند که بخش زیادی از افراد در سال  گذشته ارز مورد نیاز خود را تهیه کرده اند و در نتیجه همین موضوع فشار زیادی به قیمت در سال جاری وارد نخواهد شد.

   

  آخرین قیمت دلار و ارزهای رایج

  عصر امروز دلار آمریکا در بازار آزاد بین 12050 تا 12150 تومان جابه‌جا شد و در معاملات عصر بین 12080 تا 12100  تومان قیمت خورد.

  امروز 27 آبان ماه 1398 صرافی ملی نرخ رسمی دلار و یورو را بدون تغییر و به شرح زیر اعلام کرد:

    قیمت خرید دلار آمریکا:  11,850 تومان          قیمت فروش دلار آمریکا:  11,950 تومان 

    قیمت خرید یورو:  13.050 تومان                     قیمت فروش یورو:  13,150 تومان 

   

  آخرین قیمت طلا و سکه

  عصر امروز سکه طرح جدید به 4 میلیون و 150 هزار تومان و سکه طرح قدیم 4 میلیون و 130 هزار تومان قیمت خورد. قیمت نیم‌سکه 2 میلیون و 200 هزار تومان و ربع‌سکه یک میلیون و 380 هزار تومان بوده است. سکه گرمی هم با قیمت 850 هزار تومان به فروش می‌رسد.

  از سوی دیگر بهای اونس طلا در بازار جهانی  حدود 1470 دلار بود و در بازار داخلی هر  مثقال طلای آبشده به رقم یک میلیون و 832 هزار تومان قیمت خورد که این رقم معادل هر  گرم طلای ۱۸ عیار  حدود 423 هزار تومان است.

  نرخ‌های امروز در بازار طلا و ارز تهران به شرح زیر است:

  عنوان

  قیمت امروز

  بالاترین

  پایین‌ترین

  دلار آمریکا در بازار آزاد

  12.150

  12.050

  دلار صرافی ملی

  11.850

  11.950

  یورو صرافی ملی

  13.150

  13.050

  نرخ حواله درهم امارات

  3.325

  3.270

  سکه طرح جدید

  4.170.000

  4.150.000

  سکه طرح قدیم

  4.130.000

  نیم‌سکه

  2.200.000

  ربع سکه

  1.380.000

  سکه گرمی

  850.000

  مثقال طلای آب‌شده

  1.835.000

  1.826.000

   

   

   

  این مطلب برایم مفید است
  4 نفر این پست را پسندیده اند


قیمت لوازم و قطعات خودرو
قیمت آهن آلات
قیمت مصالح ساختمانی
قیمت پوشاک
قیمت کالای دیجیتال
قیمت لوازم خانگی
قیمت مواد غذایی