شبکه اطلاع رسانی طـــــــــــلا، ســکـــــــــــه و ارز
جهان
 • اعلام حمایت پکن از پاکستان

  رئیس‌جمهور چین در دیدار با نخست‌وزیر پاکستان گفت که پکن از منافع پاکستان حمایت می‌کند.

  به گزارش افکارنیوز،

  «شی جینپینگ» رئیس‌جمهور چین امروز (چهارشنبه) در دیدار با «عمران خان» نخست‌وزیر پاکستان که برای سفری سه روزه وارد پکن شده است، تصریح کرد که مراقب اوضاع کشمیر است و از منافع مهم پاکستان حمایت خواهد کرد.

  اخبار بین‌الملل- بنا به گزارش رویترز، شی به عمران در خصوص مسئله کشمیر گفت که درست و غلط اوضاع روشن است و همچنین تأکید کرد که طرفین هند و پاکستان باید اختلافات خود را از طریق گفت‌وگوهای صلح‌آمیز رفع کنند.

  پیش از دیدار شی و عمران خان، «گنگ شوانگ» سخنگوی وزارت امور خارجه چین نیز خواستار گفت‌وگو میان هند و پاکستان در خصوص موضوع کشمیر شد.

  چهاردهم مرداد ماه، وزیر کشور هند در پارلمان، از لغو وضعیت خودمختاری ایالت جامو و کشمیر و پایان دادن به بند ۳۷۰ قانون اساسی هند خبر داد و نخست وزیر هند هم با ادعای اینکه تغییر وضعیت قانونی در کشمیر، این منطقه را از «تروریسم و جدایی‌طلبی» آزاد می‌کند، دستورالعمل لغو خودمختاری این منطقه را امضا کرد. به دنبال این اقدام، پاکستان سفیر دهلی نو را از اسلام آباد اخراج کرد. 

  پس از آن، پکن با صدور بیانیه‌ای، اقدام هند در خصوص لغو ماده ۳۷۰ یا همان وضعیت خودمختاری «جامو و کشمیر» را «اقدام یکجانبه» هند توصیف کرده بود و خواستار برگزاری نشست محرمانه سازمان ملل برای بررسی این موضوع شد که بدون نتیجه به پایان رسید.

  هند و پاکستان هر دو هشدار داده‌اند که افزایش تنش‌ها در خصوص منطقه کشمیر، می‌تواند به یک جنگ تمام عیار و حتی یک تقابل هسته‌ای منجر شود.

  از سال ۱۹۴۷ و پس از استقلال هند و پاکستان از استعمار انگلیس تاکنون سه جنگ در سال‌های ۱۹۴۷، ۱۹۶۵ و۱۹۷۱  میان دو کشور بر سر مسئله کشمیر رخ داده و بیش از ۷۰ هزار نفر در این درگیری‌ها کشته شدند. تنش بین این دو کشور اتمی بهمن ماه پارسال بعد از حمله یک گروه تروریستی به اتوبوس حامل نظامیان ارتش هند در منطقه مرزی بالا گرفت.قیمت لوازم و قطعات خودرو
قیمت آهن آلات
قیمت مصالح ساختمانی
قیمت پوشاک
قیمت کالای دیجیتال
قیمت لوازم خانگی
قیمت مواد غذایی