شبکه اطلاع رسانی طـــــــــــلا، ســکـــــــــــه و ارز
تولید
 • وزرا به مجمع سازمان گسترش نیامدند

  علیرغم دعوتنامه رسمی رضا رحمانی، وزیر صنعت، معدن و تجارت برای وزرا و سازمان برنامه و بودجه، مجمع سازمان گسترش و نوسازی ایران(ایدرو) به دلیل اشکالات مالی و عدم تصویب صورتهای مالی لغو شد.

  به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از مهر، فصل برگزاری مجامع امروز ۳۱ شهریورماه به پایان می‌رسد. تمامی شرکتهای دولتی مکلف شده‌اند تا قبل از پایان شهریورماه، حتما مجمع خود را برگزار کرده و صورتهای مالی خود را به تصویب اعضای مجمع برسانند؛ به خصوص اینکه این شرکتهای دولتی، علاوه بر اینکه یکی از وزرا را به عنوان رئیس مجمع خود در اختیار دارند، باید سایر وزرا یا نمایندگان قانونی آنها را در جلسات خود داشته باشند تا جلسه به رسمیت رسیده و صورتهای مالی برای ادامه کار در سال بعد، تصویب شود.

  در این میان، در شرایطی که در سایه تحریم، سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران نقش مهمی در پیشبرد اهداف توسعه صنعتی داشته و به عنوان یک سازمان توسعه‌ای، سهامدار بسیاری از پروژه‌های صنعتی در سراسر کشور است، امسال در مهلت قانونی خود یعنی ۳۱ شهریورماه، مجمع خود را برگزار نخواهد کرد. این در شرایطی است که این سازمان، سهامدار بسیاری از صنایع بزرگ و حساس در مقطع کنونی از جمله خودروسازان هم هست که سایه سهامداری‌اش، اکنون بر سر واگذاری‌های دو خودروساز بزرگ سنگینی می‌کند.

  در حالی این حساسیت‌ها بر سر مجمع امسال سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران وجود دارد که اگر تا پایان وقت اداری امروز یکشنبه ۳۱ شهریورماه سال ۹۸، مجمع ایدرو برگزار نشود، به طور قطع گامی غیرقانونی برای ادامه مسیر خود برداشته است و در عین حال، مشخص نیست که آشفتگی در صورتهای مالی این سازمان که به گفته یک مقام مسئول در سازمان برنامه و بودجه، عامل اصلی لغو این مجمع شده است،چطور قرار است یک سازمان توسعه‌ای همچنان مورد اعتماد سهامداران باشد. 

  اکنون، بر اساس ضوابط اجرایی قانون بودجه سال ۹۸ کل کشور، که به صراحت شرکتهای دولتی از جمله ایدرو را مکلف کرده است که مجامع عمومی خود را با رعایت بند «ه» تبصره ۲۰ قانون برای تصویب صورتهای مالی سال ۹۷، حداکثر تا ۳۱ شهریورماه سال ۹۸ برگزار نمایند و صورتجلسات مربوط را حداکثر تا سی ام مهرماه سال ۹۸ به تائید وزارت امور اقتصادی و دارایی برسانند، اقدامی در خصوص برگزاری مجمع لغو شده تا این لحظه انجام نشده است.

  قانون در مورد برگزاری مجامع شرکتهای دولتی چه می‌گوید؟

  مجامع سازمان‌های دولتی مطابق با مصوبه سال ۸۲ هیات دولت، شرایط و ضوابطی برای خود دارد.درست شبیه همان شرایطی که یک شرکت بورسی باید بر اساس ضوابط تعیین شده از سوی سازمان بورس و اوراق بهادار، صورتهای مالی تهیه کرده و گزارش‌های مالی حسابرسی شده‌ای را ارایه دهد تا سهامداران اطمینان حاصل کنند که می‌توانند به هیات مدیره حاضر در هر یک از شرکتها اعتماد کرده و سکان هدایت آن بنگاه یا مجموعه را به دست آنها بسپارند.

  در شرکت‌های دولتی هم، کار به همین روال پیش می‌رود. در واقع، یک شرکت دولتی مطابق با آنچه در آیین‌نامه تشکیل مجامع عمومی و شورای عالی شرکتهای دولتی آمده است، باید مطابق تبصره یک ماده ۲ «کلیه مستندات و اطلاعات مربوط به موارد دستور جلسه را در موعد مقرر قانونی برای اعضای مجمع ارسال نمایند».

  از همه مهمتر اینکه در ماده ۳ این آیین‌نامه، هیات مدیره و یا هیات عامل شرکتهای مشمول موظف شده‌اند تا پانزدهم شهریورماه هر سال، هدفها، خط مشی و برنامه عملیاتی و بودجه سال بعد خود را به همراه گزارش‌های توجیهی و مستندات مربوط، برای مجمع عمومی یا شورای عالی ارسال نمایند.

  از سوی دیگر، شرکتهای مشمول مکلف شده‌اند تا نسبت به ارایه به موقع صورتهای مالی و گزارش هیات مدیره در مورد عملکرد و وضع عمومی شرکت در سال مالی مربوط به حسابرس و بازرس قانونی اقدام و گزارش حسابرسی و بازرسی مربوط به صورتهای مالی و گزارش عمکرد را برای رئیس مجمع یا شورای عالی ارسال کنند تا به همراه دعوتنامه تشکیل مجمع یا شورای عالی برای اعضای مجمع یا شورا فرستاده شود.

  به هر حال علیرغم اینکه ممکن است سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران خود را مستثنی از این قانون به لحاظ نوع اساسنامه خود بداند، اما در قانون بودجه سال ۹۸ کل کشور مکلف شده است که مجمع خود را تا پایان نیمه اول سال ۹۸ حتما برگزار نماید؛ به همین دلیل، اینجا است که چالش برگزاری مجمع سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران با سازمان برنامه و بودجه، شکل گرفته و کار به لغو برگزاری مجمع انجامید. 

  ماجرای لغو مجمع سازمان گسترش

  نکته حائز اهمیت در این میان، دعوتنامه‌ای است که رضا رحمانی، وزیر صنعت، معدن و تجارت به امضای خود برای اعضای مجمع سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران(ایدرو) ارسال کرده و از آنها دعوت کرده که در این مجمع حضور یابند؛ غافل از اینکه عدم ارسال صورتهای مالی حسابرسی شده به سازمان برنامه و بودجه، گره بزرگی بر برگزاری مجمع امسال این سازمان زده است. 

  در همین ارتباط یک مقام مسئول در وزارت صنعت، معدن و تجارت که خواست نامش در گزارش ذکر نشود گفت: سازمان برنامه و بودجه به دلیل ابهامات مالی که در گزارش‌های مالی سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران مشاهده کرده، اجازه برگزاری مجمع را نداده است.

  همچنین یک مقام مسئول در سازمان برنامه و بودجه لغو مجمع سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران را علیرغم ارسال دعوتنامه از سوی رضا رحمانی، وزیر صنعت، معدن و تجارت تائید کرد، اما اظهارنظر در مورد علت اصلی لغو این مجمع را به وزارت صنعت، معدن و تجارت محول نمود.

  متن دعوتنامه وزیر صنعت برای دعوت به مجمع ایدرو

  رضا رحمانی، وزیر صنعت، معدن و تجارت به عنوان رئیس مجمع سازمان گسترش و نوسازی ایران، علیرغم همه ابهاماتی که در صورتهای مالی این سازمان وجود داشته و برگزاری مجمع را غیرممکن می کرده، هفدهم شهریورماه امسال با ارسال نامه‌ای به اعضای مجمع شامل محمد شریعتمداری، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، فرهاد دژپسند وزیر امور اقتصادی و دارایی، سرتیپ امیر حاتمی وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، منصور غلامی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، رضا اردکانیان، وزیر نیرو و محمدباقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه به عنوان اعضای اصلی، خواستار شرکت در جلسه مجمع عمومی عادی سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران در تاریخ چهارشنبه ۲۷ شهریورماه شده بود که طبق قانون این مجمع برگزار نشد. 

  دستور جلسه این مجمع استماع گزارش فعالیت هیات عامل در سال مالی منتهی به ۹۷/۱۲/۲۹ و اتخاذ تصمیم، استماع گزارش حسابرس مستقل و بازرس قانونی در مورد صورتهای مالی منتهی به ۹۷/۱۲/۲۹ و اتخاذ تصمیم، انتخاب حسابرس و بازرس قانونی برای سال ۹۸ و مواردی از این دست بوده است.

  آنگونه که یک مقام مطلع در سازمان برنامه و بودجه گفت، با دستور محمدباقر نوبخت، رئیس سازمان برنامه و بودجه، برگزاری مجمع ایدرو لغو شد.

  وی که خواست نامش در گزارش ذکر نشود، افزود: دلیل این امر اشکال در صورتهای مالی است که از سوی معاونت مرتبط با بودجه و امور مالی در سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران تهیه شده و مطابق با استانداردهای تعیین شده از سوی دولت نیست.

  این مقام مطلع گفت: متاسفانه برگزاری این مجمع لغو شده است؛ این در حالی است که قانون شرکتهای دولتی را مکلف کرده تا ۳۱ شهریورماه هر سال، مجامع خود را برگزار کنند.قیمت لوازم و قطعات خودرو
قیمت آهن آلات
قیمت مصالح ساختمانی
قیمت پوشاک
قیمت کالای دیجیتال
قیمت لوازم خانگی
قیمت مواد غذایی