شبکه اطلاع رسانی طـــــــــــلا، ســکـــــــــــه و ارز
جهان
 • راز وتوی همزمان قطعنامه ادلب از سوی چین و روسیه

  گزارش تحلیلی؛

  وتوی همزمان روسیه و چین با قطعنامه شورای امنیت درباره ادلب علاوه بر آنکه پیام ویژه ای دارد، خشم واشنگتن را به همراه داشته است.

  خبرگزاری مهر-گروه بین الملل: روسیه و ترکیه با امضای توافق سوچی در شهریور ۱۳۹۷ بر ایجاد مناطق کاهش تنش در مناطق شمالی سوریه تاکید کردند و بر اساس این توافق قرار شد در امتداد خطوط حائل بین معارضان مسلح سوری و ارتش سوریه (در ادلب)، محدوده غیرنظامی(عاری از سلاح) به عمق ۱۵-۲۰ کیلومتر ایجاد شود و این محدوده را واحدهای گشت سیار ارتش ترکیه و پلیس نظامی روسیه کنترل کنند.

  «بوریس دولگوونا» کارشناس مرکز مطالعات عربی و اسلامی وابسته به موسسه مطالعات شرق آکادمی علوم سوریه در این باره به اسپوتنیک گفت: «باید یادآور شوم که در منطقه ادلب منطقه کاهش تنش براساس توافق میان روسیه و ترکیه ایجاد شد و ترکیه باید به شروط خود عمل می کرد؛ اما نتوانست کاری از پیش ببرد».

  همانطور که پیش بینی می شد گزینه نظامی گویا تنها راه بازگشت ادلب به آغوش سوریه استگزینه نظامی گویا تنها راه بازگشت ادلب به آغوش سوریه است و ارتش سوریه نبرد سهمگینی را در ادلب آغاز خواهد کرد. دمشق آماده بازپس گیری استان ادلب و حومه ادلب و سپس حرکت به سوی شرق فرات برای باز پس گیری آن می‌شود. تروریست‌هایی که در حومه دمشق و غوطه شرقی و حومه غربی دمشق بودند؛ گروههای تروریستی تا به دندان مسلحی بودند که در تونل‌ها و استحکامات زیرزمینی قرار داشتند و همچنین تروریست‌هایی که در جنوب سوریه و مناطق دیگر بودند، هرگز فکر نمی‌کردند که ارتش سوریه بتواند این مناطق را از دست آنها خارج کند؛ اما ارتش سوریه آنها را بیرون کرد و این قطعاً درباره ادلب و گروه‌هایی که در شرق فرات هستند، نیز رخ خواهد داد.

  شمارش معکوس برای آغاز حملات برق آسای ارتش سوریه به تروریستها شروع شده است به ویژه که توافق سوچی میان روسیه و ترکیه راه به جایی نبرده است و ترکیه تاکنون در قبال حملاتی که تروریست‌ها از منطقه عاری از سلاح علیه ارتش سوریه و مناطق اطراف آن انجام می‌دهند، واکنشی نشان نداده است.

  عملیات ادلب آسان نیست و نیاز به عملیات نظامی دقیق و قوی دارد زیرا هم از سویی افراطی ترین گروه‌ها از همه جای سوریه در این منطقه لانه کرده اند و از سویی آمریکا و متحدان منطقه‌ای آنها تمام تلاش خود را برای ممانعت از موفقیت ارتش سوریه به کار خواهند بست.

  اما فارغ از دشواری‌های نبرد و کارشکنی‌ها آمریکا و متحدانش، نبرد ادلب نبردی سرنوشت ساز است زیرا به شکل نهایی اوضاع را مشخص می‌کند زیرا هر که از نظر نظامی برنده باشد از حیث سیاسی هم برنده خواهد بود. ارتش سوریه با حمایت هوایی روسیه آماده عملیات برق آسا برای آزادسازی ادلب استارتش سوریه با حمایت هوایی روسیه آماده عملیات برق آسا برای آزادسازی ادلب است.

  با آزادسازی ادلب برگ برنده و عامل فشار ضد ارتش سوریه از دست گروههای مسلح و حامیان آنها خارج می‌شود. با آزادسازی ادلب، دولت سوریه به شرایط قبل از بحران باز می‌گردد و مفهومش این است که کسانی که جنگی چند ساله علیه سوریه را به راه انداختند دست خالی باز خواهند گشت و دمشق پیروز از این جنگ خارج خواهد شد و این را آمریکایی‌ها نمی‌خواهند.

  ادلب پایگاه شورشیان و تروریست‌هایی است که از همه مناطق در آن گرد آمده اند. ادلب با پیچیدگی‌های بسیاری نسبت به جبهه‌های قبلی همراه است و پیشگویی درباره روند تحولات میدانی دشوار است و باید منتظر روزهای آتی ماند اما عزم دمشق بر سیطره بر همه مناطق سوریه است.

  راز وتوی همزمان پیش نویس قطعنامه درباره ادلب از سوی پکن و مسکو

  رای الیوم در مطلبی با اشاره به جلسه شورای امنیت درباره ادلب و به کاری گیری حق وتو از سوی روسیه و چین علیه قطعنامه پیشنهادی آلمان، بلژیک و کویت آورده است: اینکه چین و روسیه از حق وتو علیه قطعنامه ای درباره ادلب استفاده کنند در وهله اول این است که سرنوشت ادلب با گزینه نظامی مشخص می شود و مورد حمایت دو کشور چین و روسیه است. با یک وتو هم قطعنامه حذف می شود اما وتوی روسی-چینی پیام قوی به کشورهای غربی و آمریکا و ترکیه است که دو کشور در یک جبهه قرار دارند و حامی عملیات ارتش سوریهوتوی روسی-چینی پیام قوی به کشورهای غربی و آمریکا و ترکیه است که دو کشور در یک جبهه قرار دارند و حامی عملیات ارتش سوریه هستند با حمایت هوایی روسیه برای غلبه بر گروههای تروریستی به سرکردگی جبهه النصره هستند.

  این رسانه می نویسد: روسیه از کشورهای آلمان، بلژیک و کویت به عنوان تهیه کنندگان پیش نویس قطعنامه خواست که عملیات نظامی علیه گروههای تروریستی مستثنی شود تا قطعنامه وتو نشود اما این درخواست با مخالفت روبرو شد.

  رای الیوم نوشت: طبیعی است که بشار الجعفری نماینده سوریه در سازمان ملل از همکار کویتی اش به خاطر تهیه پیش نویس این قطعنامه انتقاد کند و مدارک و تصاویری ارائه دهد  که از دخالت گروههای سلفی کویتی در حمایت از تروریستها در سوریه حکایت دارد. مقامات سوری همواره به کویتی ها یادآور شده اند که آنها نقش محوری در آزادسازی کویت و بیرون کردن نیروهای صدام از آنها ایفا کرده اند و در قبال آن از کویت انتظار قدرشناسی دارند. شاید توجیه نماینده کویت عدم بروز بحران داخلی در کشورش به دلیل وجود گروهای سلفی و افزایش دودستگی باشد و بعید نیست که فشارهای آمریکا بر کویت علت نقش  آفرینی کویت در تهیه پیش نویس این قطعنامه باشد.

  رای الیوم می افزاید: توافق روسی و چینی در وتو، خشم رجب طیب اردوغان را به دنبال خواهد داشت. به نظر می رسد که نشست سه جانبه در آنکارا هم نتوانسته است که در موضع روسیه مبنی بر ضرورت پایان دادن به سلطه تروریستها بر استان ادلب تغییری ایجاد کند. استان ادلب در آستانه نبرد بی سابقه ای قرار دارد.

  تحرکات آتی آمریکا در سوریه چیست؟

  به نظر می رسد که باد در سوریه طبق میل واشنگتن نمی وزد و این را می توان از خشم جیمز جفری نماینده ویژه آمریکا در سوریه که از مخالفت کشورش با هر گونه عملیات در ادلب سخن گفت، درک کرد.

  وی گفت: «آمریکا نمی خواهد که دمشق منطقه جدیدی را به کنترل خود درآورد. واشنگتن اجازه ورود ارتش سوریه به ادلب و نیز شرق فرات را نخواهد داد».

  به هر حال آمریکا که طرحهای خود را نه تنها در سوریه بلکه در خاورمیانه شکست خورده می بیند طی ماههای آتی به فشارهای خود ادامه خواهد داد و دمشق در مقابل این فشارها خواهد ایستاد. آمریکا به فشار های خود به کشورهای عربی برای ممانعت از بازگشت سوریه به اتحادیه عرب و منع کردن کشورهای عربی به مشارکت در بازسازی سوریه یا از سرگیری روابط با دمشق ادامه خواهد داد و تحریم ها را علیه سوریه با همکاری اتحادیه اروپا تشدید خواهد کرد.قیمت لوازم و قطعات خودرو
قیمت آهن آلات
قیمت مصالح ساختمانی
قیمت پوشاک
قیمت کالای دیجیتال
قیمت لوازم خانگی
قیمت مواد غذایی