شبکه اطلاع رسانی طـــــــــــلا، ســکـــــــــــه و ارز
اخبار بازار ارز
 • ساخت ۱۵ هزار تن ریل تا ۲ ماه آینده / جزئیات تحویل ۱۰۰۰ تن ریل ملی UIC۶۰

  معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه ۱۰۰۰ تن ریل UIC۶۰ دیروز از ذوب‌آهن تحویل گرفتیم و ۱۷۰۰ تن دیگر هم به زودی تحویل می‌گیریم، گفت: ذوب آهن مدعی است می‌تواند ۱۵ هزار تن ریل مورد نیاز ما را تا ۲ ماه آینده تحویل دهد.

  به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری دانشجو خیرالله خادمی با اشاره به تحویل اولین محموله ریل ملی UIC۶۰ از ذوب‌آهن اصفهان در روز گذشته، اظهار داشت: یکی از آرزو‌های دیرینه صنعت ریلی، استفاده از ریل تولید داخل بود و در این راستا از گذشته اقداماتی برای تولید ریل در داخل کشور، انجام شده بود.

  مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربنا‌های حمل‌ونقل کشور ادامه داد:، اما در دوره‌های گذشته تولید ریل ملی به تولید انبوه نرسید ضمن آنکه ضرورت داشت سرمایه‌گذاری در خط تولید کارخانجات فولادی کشور هم در این‌باره انجام شود.


  * اقدام شرکت ذوب‌آهن برای تولید ریل UIC۶۰ و U۳۳


  وی اضافه کرد: از چند سال پیش موضوع تولید ریل ملی جدی شد و شرکت ذوب‌آهن اصفهان اعلام کرد آمادگی دارد ریل ملی تولید کند و اقدام به ایجاد خط تولید و نصب تجهیزات در این باره کرد، اما این روند در اوایل کمی زما‌ن‌بر شد.

  خادمی افزود: حدود یک و نیم سال پیش از خط تولید ریل ذوب‌آهن بازدیدی انجام دادیم، سرمایه‌گذاری مناسبی در آن بخش انجام شده بود، اما نیاز بود اقدامات بهتری صورت گیرد تا ریل مورد نیاز کشور که اغلب ریل UIC۶۰ است، تولید شود.

  مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربنا‌های حمل‌ونقل کشور افزود: ریل UIC۶۰ باید استاندارد ۶۰E۱ داشته باشند که ذوب‌آهن باید ریل را با این استاندارد تحویل ما می‌داد.

  وی اضافه کرد: سال گذشته با اقدامات ذوب‌آهن، ریل U۳۳ که برای خطوط فرعی استفاده می‌شود و ریل‌های ضعیف‌تری است، تولید و یک محموله از آن تحویل شرکت راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران شد، اما این ریل صرفاً برای خطوط فرعی بود و امکان استفاده در خطوط اصلی نداشت.

  وی ادامه داد: مجدداً سال گذشته شرکت ذوب‌آهن اصفهان تجهیزات جدیدی برای خط تولید ریل UIC۶۰ ایجاد و راه‌اندازی کرد و از ابتدای امسال ذوب‌آهن اعلام کرد که می‌تواند ریل UIC۶۰ را تولید کند.


  * قرارداد تولید ۱۵ هزار تن ریل UIC۶۰ با شرکت ذوب‌آهن منعقد کردیم


  مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربنا‌های حمل‌ونقل کشور افزود: از همان سال گذشته ما طی تعاملات مداوم با ذوب‌آهن اصفهان قراردادی منعقد کردیم تا ۱۵ هزار تن ریل UIC۶۰ به ارزش ۱۳۰ میلیارد تومان برای ما بسازد؛ به ذوب‌آهن اطمینان دادیم که به این ریل نیاز داریم، پس از این قرارداد ابتدای امسال ذوب‌آهن اعلام کرد که ریل UIC۶۰ را به صورت آزمایشی تولید کرده است و شرکت ساخت می‌تواند آزمایش‌های کنترل کیفیت را روی آن‌ها طبق استاندارد‌های بین‌المللی انجام دهد.


  * انجام دقیق‌ترین آزمایش‌ها روی ریل‌های UIC۶۰ داخلی


  خادمی بیان کرد: شرکت ذوب‌آهن به عنوان یک شرکت معتبر، آزمایش‌های بین‌المللی را روی این ریل انجام داد، آزمایشگاه مناسبی در آنجا مستقر شد و آزمایش‌های متعدد با دقت بالا روی این ریل انجام شد.

  وی اضافه کرد‌: شرکت ساخت و توسعه زیربنا‌های حمل‌ونقل کشور هم شرکت مهندسان مشاور مترا را انتخاب کرد تا بر نحوه تولید ریل کنترل و نظارت داشته باشد.


  * ذوب‌آهن ریل UIC۶۰ را خردادماه امسال به تولید انبوه رساند


  خادمی ادامه داد: ریل UIC۶۰ خرداد‌ماه امسال توسط شرکت ذوب‌آهن به تولید انبوه رسید و اولین محموله آن روز گذشته تحویل شرکت ساخت و توسعه زیربنا‌های حمل‌ونقل شد.


  * بکارگیری اولین محموله ریل ملی در خط‌آ‌هن میانه-تبریز


  مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربنا‌های حمل‌ونقل کشور اظهار داشت: این ریل‌ها برای قطار با سرعت بیش از یکصد کیلومتر است که ما دیروز با حضور وزیر راه و شهرسازی و وزیر صنعت، معدن و تجارت این محموله ریل را تحویل گرفتیم و به کارگاه‌های ریل‌گذاری در خط‌آهن میانه - تبریز فرستادیم تا آنجا به کار گرفته شود.


  * ذوب آهن فعلا ۲۷۰۰ تن ریل UIC۶۰ تولید کرده است


  وی افزود: بر اساس اعلام شرکت ذوب‌آهن اصفهان، تاکنون ۲۷۰۰ تن ریل UIC۶۰ تولید شده است، ما یک‌هزار تن آن را به صورت رسمی دیروز تحویل گرفتیم و روی بقیه نیز آزمایش‌ها در حال انجام است تا پس از تحویل به کارگاه‌های راه‌آهن‌سازی حمل شود.

  خادمی اضافه کرد: در واقع روز گذشته یک‌هزار تن ریل به ما تحویل شد و ۱۷۰۰ تن ریل UIC۶۰ دیگر هم توسط ذوب‌آهن تحویل شده است که در حال آزمایش است.


  * ذوب‌آهن ۱۵ هزار تن ریل را تا ۲ ماه آینده به ما تحویل می‌دهد


  مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربنا‌های حمل‌ونقل کشور یادآور شد: قرارداد اولیه ما با ذوب‌آهن برای تولید ریل، ۱۵ هزار تن است و ذوب‌آهن از خردادماه امسال به صورت جدی شروع به تولید کرده است؛ ذوب‌آهن در سه ماه اخیر ۲۷۰۰ تن ریل تولید کرده است و این در شرایطی است که خط تولید آن به صورت کامل کار نمی‌کرده است.

  وی افزود: ذوب‌آهن مدعی است ۱۵ هزار تن ریل را تا ۲ ماه آینده هم به ما می‌دهد و ما می‌توانیم آن را به کارگاه‌های خود منتقل کنیم. ضمن آنکه ما حاضریم قرارداد‌های بعد نیز با ذوب‌آهن منعقد کنیم.


  * نیاز سالانه ریل به کشور ۵۰ هزار تن در بخش شرکت ساخت و راه آهن


  خادمی تأکید کرد: به هر حال تولید ریل در داخل وابستگی ما به کشور‌های خارجی را در این حوزه کاهش می‌دهد و این مانع خروج ارز از کشور می‌شود.

  مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربنا‌های حمل‌ونقل کشور افزود: نیاز سالانه کشور به ریل در دو بخش شرکت ساخت و شرکت راه‌آهن حدود ۵۰ هزار تن ریل UIC۶۰ است.

  وی افزود: نیاز سالانه شرکت ساخت به ریل سالانه ۳۰ تا ۳۵ هزار تن است و اگر نیاز شرکت راه‌آهن را هم در نظر بگیریم نیاز سالانه کشور به ریل حدود ۵۵ هزار تن خواهد شد.

  مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربنا‌های حمل‌ونقل کشور افزود: البته در حوزه مترو هم نیاز به ریل وجود دارد و بنابراین نیاز ریل کشور سالانه حدود ۸۰ هزار تن است.


  * امکان تولید سالانه ۳۰۰ هزار تن ریل در داخل کشور


  وی اضافه کرد: طبق بررسی ظرفیت‌ها و اعلام شرکت ذوب‌آهن، در کشور امکان تولید سالانه ۳۰۰ هزار تن ریل وجود دارد و به این ترتیب بخش زیادی از ریل نیز امکان صادرات به کشور‌های همسایه دارد و این برای کشور ارزآوری دارد.


  * پروژه ریلی بابت نبود ریل دیگر متوقف نمی‌شود


  خادمی ادامه داد: یکی از دلایل توقف پروژه‌های ریلی، کمبود ریل و نیاز به ریل بوده است، بار‌ها پیش آمده است که زیرسازی خط آماده می‌شد، اما زمانی که به روسازی می‌رسیدیم یا نقدینگی خرید ریل را نداشتیم، یا تهیه آن از خارج کشور مشکلاتی داشت، اما امروز دسترسی به ریل در داخل کشور مناسب شده است و امیدواریم قرارداد‌های دیگر هم با ذوب‌آهن به نتیجه برسد.


قیمت لوازم و قطعات خودرو
قیمت آهن آلات
قیمت مصالح ساختمانی
قیمت پوشاک
قیمت کالای دیجیتال
قیمت لوازم خانگی
قیمت مواد غذایی