شبکه اطلاع رسانی طـــــــــــلا، ســکـــــــــــه و ارز
اخبار بازار ارز
 • بی‌اعتنایی دلار به تصمیم آمریکا؛ سقف تغییرات به ۱۵۰ تومان رسید

  همشهری آنلاین: تقریبا در طول سال ۹۷ هر اتفاق کوچکی در حوزه سیاست و اقتصاد کلان، نوسان شدید بازار ارز را در پی داشت اما حالا شاهد هستیم که حوادثی در ابعاد حمله به تاسیسات نفتی عربستان و حتی بزرگتر از آن، تحریم بانک مرکزی و قرار گرفتن در لیست SDGT حتی کوچکترین تلاطمی را در بازار ایجاد نمی‌کند.

  به گزارش ایلنا، با نگاهی به روند اقتصاد ایران در ۱۸ ماه اخیر یعنی از ابتدای سال ۹۷ تا امروز، متوجه می‌شویم که در این بازه زمانی نرخ ارز و نوسانات مربوط به آن همانند هر اقتصاد دیگری نقش مهم و کانونی داشته است و توانسته بسیاری از متغیرهای کلان اقتصادی از جمله نرخ تورم، اشتغال، صادرات و واردات را تحت تاثیر قرار دهد. از ابتدای سال گذشته که تلاطم‌های بازار ارز شدت گرفت و این التهاب تا ماه‌ها اقتصاد ایران را درگیر خود کرد تا امروز که تقریبا روند باثبات و آرامی در بازار برقرار است دلایل مختلفی از سوی کارشناسان اقتصادی از جمله حجم نقدینگی، خروج آمریکا از برجام، افزایش تعمدی دولت، ... در توضیح نوسانات بازار بیان شد.

  اکنون نیز که بازار تقریبا از تلاطم‌ها دور است عواملی مانند دخالت موثر بانک مرکزی، افزایش اختیارت بانک مرکزی، استفاده از نیروی قهریه، پیشخور کردن اخبار منفی از سوی بازار، بازدهی بالای بازارهای موازی مانند بورس، افزایش عرضه ارز به سامانه نیما، .... عنوان می‌شود. اما نکته جالب آنکه تقریبا در طول سال ۹۷ هر اتفاق کوچکی در حوزه سیاست و اقتصاد کلان، نوسان شدید بازار ارز را در پی داشت اما حالا شاهد هستیم که  حوادثی در ابعاد حمله به تاسیسات نفتی عربستان و حتی بزرگتر از آن، تحریم بانک مرکزی و قرار گرفتن در لیست SDGT حتی کوچکترین تلاطمی را در بازار ایجاد نمی‌کند. این موضوع هر دلیلی داشته باشد، به هر حال نشان دهنده کنترل کامل بر بازار از سوی سیاست‌گذار پولی و تخلیه عامل روانی بازار است.

  البته اینکه نرخ دلار فعلا در کانال ۱۱ هزار تومان در نوسان است به معنای موفقیت کامل نیست چون این نرخ در اوایل سال گذشته تقریبا ۳۷۰۰ تومان بود و حتی بسیاری از تولیدکنندگان دلار بالای ۸ هزار تومان را باعث متضرر شدن خود می‌دانند. اما به نظر می‌رسد که سیاست‌گذار پولی فعلا در نظر دارد  اقتصاد ایران را از این بزنگاه تاریخی به سلامت عبور دهد تا پس از آن در مورد نرخ واقعی دلار  اعلام موضع کند.

  از سویی بازار طلا و سکه که همبستگی بالایی با نرخ ارز دارد از این روند بازار ارز تاثیر پذیرفته و همان روند باثبات آن را طی می‌کند. بطوریکه در روز اخیر و پس از انتشار اخبار سیاسی مربوط به ایران، نرخ هر قطعه سکه تمام با اندکی افزایش به ۴ میلیون و ۳۰ هزار تومان، نیم سکه ۲ میلیون و ۷۲ هزار تومان و هر گرم طلای ۱۸ عیار نیز به ۴۱۱ هزار تومان رسید.

  نمودار زیر گویای روند باثبات نرخ دلار و یورو به عنوان دو ارز پرتقاضا در هفته گذشته است که شاهد حوادثی مهم در منطقه بودیم، بطوریکه از شنبه هفته گذشته تا دیروز شنبه ۳۰ شهریورماه نوسان نرخ دلار و یورو بیشتر از ۱۵۰ تومان نشده است.قیمت لوازم و قطعات خودرو
قیمت آهن آلات
قیمت مصالح ساختمانی
قیمت پوشاک
قیمت کالای دیجیتال
قیمت لوازم خانگی
قیمت مواد غذایی