شبکه اطلاع رسانی طـــــــــــلا، ســکـــــــــــه و ارز
جهان
 • "سلاح مرموز کوبا" احتمالا حشره‌کش بوده است

  یک بررسی نشان می‌دهد، بیماری عجیب دیپلمات‌های کانادایی و آمریکایی در هاوانا ممکن است ناشی از قرار گرفتن در معرض حشره‌کش‌ها باشد.

  به گزارش ایسنا، یک تحقیقات بالینی دریافته است که عارضه‌های سلامتی مرموزی که در دیپلمات‌های کانادایی و آمریکایی مستقر در کوبا بروز کرده و مقامات آمریکایی آن را ناشی از حملات صوتی دانسته بودند، ممکن است در اثر نوروتاکسین‌های موجود در پشه‌کش ایجاد شده باشد.

  به گزارش پایگاه خبری دویچه وله، طبق نتایج این مطالعه، عارضه‌هایی که در وضعیت سلامتی حدود ۴۰ دیپلمات کانادایی و آمریکایی و خانواده‌های آن‌ها ایجاد شده احتمالا به دلیل قرار گرفتن در معرض "دوز پایین نوروتاکسین‌ها" صورت گرفته است.

  این عوارض شامل اختلال در بینایی و شنوایی، سرگیجه، خستگی و سردرد غیرمعمول هستند.

  بروز این مشکلات در وضعیت سلامت دیپلمات‌های کانادایی و آمریکایی مستقر در کوبا موجب شد که اوتاوا و واشنگتن شمار کارمندان سفارت‌های خود در هاوانا را کاهش دهند. دولت آمریکا ادعا کرد که این دیپلمات‌ها مورد حمله تسلیحات صوتی سری قرار گرفته‌اند.

  این تحقیقات که از سوی تیمی وابسته به "مرکز ترمیم مغز" و "موسسه سلامت نُوا اسکاتیا" صورت گرفته، هیچ اعتباری به نظریه حملات صوتی نداده است.

  اِلان فریدمن، نویسنده اصلی این تحقیقات اظهار کرد: گونه‌های خاصی از سموم وجود دارند که چنین عارضه‌هایی در سیستم عصبی ایجاد می‌کنند؛ مانند حشره‌کش‌ها، آفت‌کش‌ها، اورگانوفسفات‌ها و نوروتاکسین‌های خاص.

  کوبا به طور معمول از حشره‌کش‌ استفاده می‌کند تا حشراتی را که ممکن است ناقل بیماری باشند، نابود کند و از سال ۲۰۱۶ برنامه‌ای را برای جلوگیری از شیوع ویروس زیکا پیش گرفته است. سوابق سفارت‌ها نشان داده که دفتر و خانه‌های دیپلمات‌های آمریکایی و کانادایی در مناطقی قرار داشته که با مواد آفت‌کش اسپری شده‌اند.

  انتهای پیامقیمت لوازم و قطعات خودرو
قیمت آهن آلات
قیمت مصالح ساختمانی
قیمت پوشاک
قیمت کالای دیجیتال
قیمت لوازم خانگی
قیمت مواد غذایی