شبکه اطلاع رسانی طـــــــــــلا، ســکـــــــــــه و ارز
جهان
 • ترامپ این بار می‌خواهد از راه اوکراین به کاخ سفید برود

  رئیس‌جمهوری آمریکا در تماس تلفنی ماه ژوئیه از رئیس‌جمهوری اوکراین خواسته بود تا درباره پسر جو بایدن، نامزد ریاست جمهوری دموکرات‌ها و معاون سابق باراک اوباما تحقیق کند؛ گفت‌وگویی که حاشیه‌های بی‌شماری در پی داشت.

  به گزارش ایسنا، روزنامه وال استریت ژورنال اولین بار جمعه گزارش داد، دونالد ترامپ در تماس تلفنی با ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین حدود هشت بار به او تاکید کرد تا با رودی جولیانی، وکیل شخصی او و شهردار سابق نیویورک در این رابطه همکاری داشته باشد.

  تماس‌های رئیس‌جمهوری آمریکا با اوکراین زیر ذره‌بین قرار گرفته است؛ پیش از این یک مامور اطلاعاتی از محتویات گفت‌وگوی دونالد ترامپ با یک رهبر خارجی نگران شده و به همین خاطر به بازرس کل سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا شکایت کرده بود.

  کاخ سفید هنوز اظهارنظری نکرده است. جو بایدن، معاون رئیس‌جمهوری سابق آمریکا پس از شنیدن این اخبار و خروج از یک کارزار انتخاباتی از اظهارنظر مستقیم درباره این گزارش خودداری کرد اما ادعایی مبنی بر هرگونه خطاکاری در اوکراین را "بی پایه و اساس" خواند. بایدن گفت: حتی یک رسانه معتبر هم شواهدی از ادعاهای او ارائه نکرده است، حتی یکی. بنابراین اظهارنظری ندارم جز اینکه رئیس‌جمهوری باید همچون یک رئیس‌جمهوری رفتار کند.

  روز جمعه این سوال از ترامپ پرسیده شد که آیا درباره بایدن یا پسر او با رئیس‌جمهوری اوکراین صحبت کرده است یا خیر. او این امر را تکذیب نکرد و گفت: مهم نیست درباره چه صحبت کردیم اما حرفم این است که کسی باید سخنان جو بایدن را بررسی کند چون شرم‌آور بود.

  ترامپ همچنین گفت اطلاعی نداشته که آن تلفن به خصوص مورد بررسی قرار گرفته است. متحدان ترامپ از ارتباط بایدن با اوکراین سوء استفاده کرده و تلاش دارند تا این سناتور سابق و نامزد پیشتاز دموکرات‌ها را فردی فاسد جلوه دهند. ترامپ همچنین گفت از ماهیت این مامور اطلاعاتی و شکایت او اطلاعی ندارد و شکایت او را "حزبی" و "مسخره" توصیف کرد.

  هانتر بایدن، وکیل آمریکایی و پسر دوم معاون رئیس‌جمهوری سابق آمریکا با یک شرکت گاز متعلق به یک میلیاردر اوکراینی کار می‌کرد. بایدن که سال ۲۰۱۶ معاون باراک اوباما بود، خواستار اخراج یک دادستان اوکراینی شد که به چشم‌پوشی از فساد در دفتر خودش متهم شده بود.

  در حالی که هیچ مدرکی نشان نمی‌دهد که بایدن حفظ منافع پسرش را در نظر داشته، متحدان ترامپ شامل رودی جولیانی مدعی شده‌اند که این معاون سابق باید در اوکراین بیشتر هدف تحقیقات قرار بگیرد. جولیانی پنجشنبه شب در برنامه سی‌ان‌ان گفت که از اوکراین خواسته بود تا درباره اتهاماتی که به جو بایدن وارد می‌شود، تحقیق کنند.

  گفت‌وگوی مورد مناقشه ۲۵ ژوئیه انجام شده بود. اوکراین در رابطه با این تماس اعلام کرده بود، ترامپ "متقاعد شد که دولت منتخب جدید قادر است تا به سرعت وجهه اوکراین را بهبود بخشد و تحقیقات در پرونده‌های فساد را کامل کند؛ مواردی که مانعی در تعامل میان اوکراین و آمریکاست." آمریکا هم درباره این تماس گفته بود، رهبران دو طرف درباره انرژی و همکاری اقتصادی صحبت کردند اما هیچ اشاره‌ای به بحث فساد نشد.

  به گفته دموکرات‌های مجلس نمایندگان آمریکا که از تحولات روزهای اخیر خشمگین هستند، دولت ترامپ اطلاعاتی درباره این موضوع در اختیار کنگره قرار نداده است. نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا جمعه در بیانیه‌ای اعلام کرد: باید اطمینان حاصل کنیم که رئیس‌جمهوری و دولت او، منافع ملی و سیاست خارجی ما را به بهترین نحو ممکن در راستای منافع مردم و نه منافع شخص رئیس‌جمهوری پیش می‌برند.    

  او افزود: سرسختی رئیس‌جمهوری و سرپرست اداره اطلاعات ملی باید فورا تمام شود و مامور اطلاعاتی مطلع باید تحت حفاظت قانون قرار بگیرد تا از انسجام دولتی ما و تضمین مسوولیت‌پذیری و اعتماد دفاع شود.

  بایدن بعدا در بیانیه‌ای گفت: اگر این گزارش‌ها صحت داشته باشد،‌ بنابراین متوجه می‌شویم تمایلات رئیس‌جمهوری ترامپ برای سوء استفاده از قدرت و سوء استفاده از کشورمان پایانی ندارد. این رفتار علی الخصوص بی‌شرمانه است زیرا بهره‌برداری از سیاست خارجی کشور ماست و منافع ملی ما را برای اهداف سیاسی تضعیف می‌کند.

  در ادامه این بیانیه آمده است: این بدین معناست که او از این قدرت و منافع ایالات متحده برای وارد آوردن فشار به یک ملت مستقل و یک شریک که هنوز تحت تهاجم مستقیم از سوی روسیه است، استفاده می‌کند و از اوکراین می‌خواهد تا برای یک لطف سیاسی قوانین و مقررات را نادیده بگیرد. ‌   

  انتهای پیامقیمت لوازم و قطعات خودرو
قیمت آهن آلات
قیمت مصالح ساختمانی
قیمت پوشاک
قیمت کالای دیجیتال
قیمت لوازم خانگی
قیمت مواد غذایی