شبکه اطلاع رسانی طـــــــــــلا، ســکـــــــــــه و ارز
جهان
 • «چین‌هراسی» سناریویی غربی و اجرایی شرقی؛ موجی که سونامی نشد

  رئیس جمهور قزاقستان در حالی نخستین سفر رسمی خود به «پکن» را انجام داد که در این کشور به موج جدید چین هراسی دامن زده شده بود.

  «عادل کائوکن اف» مدیر مرکز چین شناسی قزاقستان در یادداشتی که در اختیار خبرنگار خبرگزاری فارس در دوشنبه قرار داد، به بررسی زوایای سفر رسمی اخیر رئیس جمهور قزاقستان به چین پرداخته است.

  در این یادداشت آمده است: سفر رسمی (10-11 سپتامبر برابر با 19-20 شهریور) «قاسم ژومارت تاکایف» رئیس جمهور قزاقستان به چین با توجه به سیاست خارجی چندبعدی «نورسلطان» که در آن «پکن» دارای جایگاه‌ بسیار مهمی می‌باشد، قابل پیش بینی و انتظار بود.

  چین نخستین کشوری است که تاکایف پس از انتخاب شدنش به عنوان رئیس جمهور جدید قزاقستان از آن رسما بازدید کرد.

  البته پس از استعفای «نورسلطان نظربایف» از سمت ریاست جمهوری قزاقستان، تاکایف به عنوان جانشین وی 2 سفر خارجی انجام داد که یکی به روسیه و دیگری به ازبکستان بود.

  این انتخاب اتفاقی نبود و با توجه به مجموعه‌ای از عوامل، روسیه یک بازیگر پیشگام در آسیای مرکزی و تقریباً در همه زمینه‌ها، از امنیت گرفته تا اتحادیه اقتصادی اوراسیا، شریک اصلی قزاقستان می‌باشد.

  بنابراین نخستین سفر رئیس جمهور جدید قزاقستان نمی‌توانست به کشور دیگری صورت گیرد، زیرا در غیر آن «مسکو» چنین گامی را می‌توانست نقض سیاست سنتی قزاقستان و تغییر اولویت‌های سیاست خارجی آن تلقی کند.

  نکته جالب این است که بیشتر کارشناسان مقصد دومین سفر خارجی تاکایف را «پکن» پیش بینی می‌کردند، اما این سفر به «تاشکند» انجام شد.

  این موضوع قبل از همه به تغییر رهبری در ازبکستان ارتباط داشت که این کشور را به محرک و محور تحولات در آسیای مرکزی تبدیل کرده و مورد توجه بالای ناظران در سراسر جهان قرار گرفت.

  علاوه بر این روابط میان «نورسلطان» و تاشکند در مدت زمان طولانی با رکود مواجه شده بود که از بسیاری جهات به عوامل و ویژگی‌های شخصیتی رهبران پیشین 2 کشور مربوط می‌شود اما با به قدرت رسیدن «شوکت میرضیایف» شرایط مناسب جهت تغییر وضعیت روابط با یکی از همسایه‌های بزرگ و مهم در آسیای مرکزی که مبتکر اصلاحات در کشورش بود، فراهم شد.

  ولی برای انجام سفر رسمی به چین لازم بود تا همه مراحل قانونی مربوط به انتخابات ریاست جمهوری به پایان رسد و تاکایف بتواند از کل مردم کشور حمایت کند.

  در غیر این صورت از آنجا که در قزاقستان سطح بالای چین هراسی وجود دارد، مخالفین سیاسی دولت می‌توانستد از این موضوع بهانه‌ای برای فشار به تاکایف و تیم وی استفاده کنند.

  با این وجود باز هم از کارت چین هراسی استفاده شد و درست در آستانه سفر تاکایف به پکن موجی از اعتراضات ضد چینی قزاقستان را فرا گرفت.

  این اعتراضات از شهر «ژانائوزین» استان «قزاقستان غربی» که ضد چینی ترین منطقه این کشور شناخته می‌شود، آغاز شد.

  برای مقامات قزاقستان اتفاق شگفت انگیز و غافلگیر کننده این بود که معترضان علیه برنامه ایجاد 54 کارخانه مشترک قزاقی - چینی موضع گیری کردند.

  این برنامه از سال 2014 به این طرف دنبال شده و تا حدودی دستخوش تغییر و تحول شده است.

  برخلاف ادعای معترضان، بحث اصلی انتقال کارخانجات قدیمی چین به قزاقستان نبوده بلکه ایجاد و نوسازی ظرفیت‌های تولیدی می‌باشد که کاملا به نفع کشور خواهد بود.

  تا کنون در چارچوب این برنامه، نوسازی پالایشگاه نفت «شمکنت» انجام و بزرگترین کارخانه تولید شیر شتر ایجاد و خطوط مونتاژ خودروهای «جک» احداث شده است.

  طی 5 سال گذشته فقط حدود 15 پروژه از این برنامه تحقق یافته زیرا باید روند انتخاب، هماهنگی و تأمین مالی بسیار پیچیده‌ای پشت سر گذاشته شود.

  روی هم رفته نسبت به این اعتراضات همه سطوح قدرت از جمله رئیس جمهور قزاقستان واکنش نشان دادند.

  مقامات سعی کردند معترضان را متقاعد کنند که نگرانی هایشان دلیلی ندارد، زیرا بیش از 5 سال از زمان آغاز برنامه پشت سر گذاشته شده و برای محیط زیست هیچ گونه پیامدهای فاجعه باری به همراه نداشته و مهاجرت کاری خارجی نیز آنگونه که حدس زده می‌شد، صورت نگرفته است.

  برعکس، عملیاتی شدن این پروژه‌ها باعث ایجاد اشتغال و تقویت پایگاه مالیاتی شده است.

  با این وجود، اعتراضات یادشده بی تاثیر بر سفر رسمی رئیس جمهور قزاقستان به چین نبوده و نتایج نه چندان چشمگیر آن تائید این نکته می‌باشد.

  از 10 سند امضا شده بین قزاقستان و چین، بیانیه مشترک در مورد مشارکت استراتژیک ابدی بین 2 کشور و موافقت نامه در خصوص خرید ابرکامپیوتر از چین مهم‌تر از همه به نظر می‌رسند.  

  طبق اظهارات تاکایف، همکاری‌های میان نورسلطان و پکن در بخش‌های نوآوری، مالی و مطالعات علمی و فنی از اولویت برخوردار خواهند بود.

  البته به دلیل تسلط عالی رئیس جمهور قزاقستان به زبان چینی، سفر تاکایف به پکن در فضای مجازی و رسانه‌ای این کشور با استقبال گرمی رو به رو شد.

  ویدیو کلیپ سخنرانی تاکایف به زبان چینی باعث جلب تعداد بالای «لایک» ها و پیام‌های مثبت کاربران شد. در حالی که عملا در فضای مجازی و رسانه‌ای چین اعتراضات قزاقستان هیچ نوع پوششی نیافتند.

  البته کارشناسان چینی و محافل دیپلماتیک این کشور بر آنند که اعتراضات ضد چینی در قزاقستان از خارج مدیریت شده است.

  احتمالا منظور از «خارج» آمریکا می‌باشد که با چین در رقابت ژئوپلیتیکی قرار دارد یا روسیه که به طور تدریجی رقابت‌های منطقه‌ای چین با آن در آسیای مرکزی در حال شکل گیری است.

  انتهای پیام/حقیمت لوازم و قطعات خودرو
قیمت آهن آلات
قیمت مصالح ساختمانی
قیمت پوشاک
قیمت کالای دیجیتال
قیمت لوازم خانگی
قیمت مواد غذایی