شبکه اطلاع رسانی طـــــــــــلا، ســکـــــــــــه و ارز
اخبار طلا و سکه
 • گزارش «اقتصادنیوز» از بازار طلا و ارز پایتخت؛ بازگشت سکه به بالای مرز حساس با تغییر مسیر دلار

  اقتصادنیوز؛ امروز دوشنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۸ دلار تغییر جهت داد و پس از ۴ ریزش متوالی امروز وارد مدار صعودی شد و به تبع آن قیمت سکه به بالای مرز ۴ میلیون تومانی بازگشت. عصر امروز دلار در بازار آزاد در محدوده ۱۱۴۰۰ تومانی قیمت خورد و صرافی ملی قیمت رسمی فروش دلار و یورو را با ۵۰ تومان افزایش به ترتیب ۱۱۳۵۰ و ۱۲۶۵۰ تومان اعلام کرد. همچنین سکه طرح جدید به رقم ۴ میلیون و ۳۵ هزار تومان رسید و مثقال طلای آبشده امروز دوباره در نیمه بالای کانال ۱.۷ میلیون تومانی و در محدوده یک میلیون و ۷۶۰ هزار تومانی به کار خود پایان داد.

  به‌‌ گزارش اقتصادنیوز؛ امروز دوشنبه ۹۸/۰۶/۲5 دلار پس از4 ریزش متوالی حرکت نزولی خود را متوقف کرد و روی مدار صعودی کمن‌شیب حرکت کرد. به این ترتیب سکه تمام بهار آزادی نتوانست بیش از یک روز را زیر مرز 4 میلیونی سپری کند.

  کار سخت دلار در مواجهه با دو سطح مقاومتی

  روز دوشنبه، دلار از همان ابتدای روز وارد محدوده 11 هزار و 300 تومانی شد و عصر  روی عدد 11 هزار و 460 تومان قرار گرفت. این قیمت 155 تومان بالاتر از روز یک شنبه بود و بخشی از 4 افت متوالی دلار را جبران کرد. با این حال، این ارز هم چنان راه دشواری برای عبور از دو سطح مقاومتی 11 هزار و 500 و 11 هزار و 800 تومانی در پیش رو دارد. در واقع در صورتی خریدها با قدرت بیشتری وارد بازار می شوند که این سطوح شکسته شوند.

  عده ای از فعالان، اعتقاد داشتند برخی معامله گران نسبت به اخبار سیاسی کمی نگران شدند و همین موضوع تقاضا را در بازار افزایش داده است. این در حالی بود که عده ای اعتقاد داشتند، بازگشت قیمتی دلار در روز دوشنبه یک اصلاح قیمتی ساده بود.

  دو سیگنال افزایشی به سکه

  هم زمان با توقف روند کاهشی دلار، سکه تمام بهار آزادی توانست 55 هزار تومان افزایش قیمت را به ثبت برساند و به بهای 4 میلیون و 35 هزار تومان برسد. سکه امروز پس از حدود دو ماه برای اولین بار زیر مرز 4 میلیونی به کار خود پایان داد و این  تصور را در میان معامله گران به وجود آورد که قیمت ممکن است افت بیشتری را پس از شکست یک سطح حمایتی مهم را تجربه کند.

  با این حال، سکه روز دوشنبه جدا از دلار از سوی نوسانات طلا در بازارهای جهانی نیز حمایت شد. تا عصر امروز بهای طلا در بازارهای جهانی روز مرز هزار و 500 دلاری واقع شد. طلا هفته گذشته را با قیمت هزار و 488 دلاری پایان داده بود. در واقع روز دوشنبه، سکه از دو کانال اونس و دلار تحریک شد و توانست خود را به بالای مرز 4میلیونی بازگرداند و کمی انتظارات معامله گران بازار را تحت تاثیر قرار دهد.

  دلایل بازگشت دلار به مدار صعودی

  عده زیادی از فعالان دلیل اصلی رشد بهای دلار را ناشی از تغییر انتظارات معامله گران ارزی می دانستند. از نظر آن ها در حالی که در روزهای قبل به واسطه بالا رفتن احتمال کاهش تنش های بین المللی فروش ها در بازار داخلی افزایش یافته بود، روز دوشنبه معامله گران بازار از مجموع اخبار تا حدی استنباط کردند که فضا تغییر کرده است.

  اظهارات مقام های مختلف آمریکایی از جمله رییس جمهور این کشور که  حتی از آمادگی نظامی این کشور خبر داد و اتهام به ایران درباره دست داشتن در حملات به تاسیسات نفتی عربستان توسط عده دیگری از آمریکایی ها از جمله مواردی بود که از نگاه شماری از فعالان به تغییر انتظارات معامله گران منجر شد. در ساعات انتهایی روز نیز شایعه ای در کانال های اطلاع رسانی دلالان پخش می شد که یک نفت کش توسط ایران توقیف شده است.

  با این حال، عده ای از بازیگران بازار باور داشتند، نوسان گیران با جوسازی پیرامون این اخبار خود را از گرداب کاهش قیمت ها به طور موقت خارج کردند. از نظر آن ها این اخبار تاثیر مشخصی بر روند بازار نداشت و طی روزهای آتی، بازار با آرامش بیشتری به کار خود ادامه خواهد داد.

  در حالی که عده ای افزایش دلار در روز دوشنبه را به متغیرهای بیرونی و سیاسی نسبت می دادند، گروهی از معامله گران فنی باور داشتند که دلار پیش از آنکه به حمایت محکم 11 هزار تومانی برخورد کند، در محدوده حمایتی ضعیف تر 11 هزار و 200 تومانی با افزایش خریدها مواجه شده است. در واقع از نگاه این گروه آنچه زمینه ساز تغییر مسیر دلار شد، ورود معامله گران فنی به بازار و در نتیجه اصلاح قیمتی دلار بود.

  عده ای از معامله گران عنوان می کردند افزایش نرخ حواله درهم و بازگشت به بالای مرز 3 هزار و 100 تومانی عامل تحریک قیمت دلار در بازار داخلی بود. عصر امروز، ارزش حواله درهم حدود 3 هزار و 135 تومان بود که نشان از  حدود50 تومان افزایش طی یک روز می داد. نرخ حواله درهم یکی از مهم ترین متغیرهای انتظاری هست که توسط معامله گران بازار داخلی رصد می شود و افزایش آن به راحتی می تواند خریدها را در بازار ارز داخلی بالا ببرد.

  آخرین قیمت دلار و ارزهای رایج

  در معاملات نهایی امروز دلار آزاد در بازار تهران با رشد 100 تا 120 تومان مواجه شد و از محدوده ۱۱۳۰۰ تومانی تا محدوده ۱۱4۰۰ تومانی بالا رفت. عصر دلار آزاد بین ۱۱44۰ تا ۱۱47۰ تومان خرید و فروش شد.

  همچنین قیمت فروش یورو به 12700 تومان و قیمت فروش پوند انگلیس به ۱۴35۰ تومان رسید. قیمت حواله درهم امارات در صرافی‌های دوبی از 3090 تومان  به 3135 تومان رسید.

  امروز دوشنبه  1398/06/25 صرافی ملی نرخ رسمی خرید و فروش دلار و یورو را با 50 تومان افزایش به شرح زیر اعلام کرد:

   قیمت خرید دلار آمریکا: 11,250 تومان         قیمت فروش  دلار آمریکا: 11,350 تومان 

   قیمت خرید یورو: 12,550 تومان                    قیمت فروش  یورو: 12,650 تومان 

   

  آخرین قیمت طلا و سکه

  امروز دوشنبه 25 شهریور 1398 سکه طرح جدید  4 میلیون و 35 هزار تومان، و سکه طرح قدیم  4 میلیون و 10 هزار تومان قیمت خورد. همچنین قیمت نیم‌سکه 2 میلیون و 70 هزار تومان و ربع‌سکه یک میلیون و 260 هزار تومان شد. سکه گرمی هم با قیمت 850 هزار تومان به فروش رسید.

  از سوی دیگر بهای اونس طلای جهانی به قیمت 1500 دلار و در بازار داخلی هر مثقال طلای آبشده به قیمت یک میلیون و 763 هزار تومان رسید که معادل هر گرم طلای ۱۸ عیار حدود 407 هزار تومان است.

   

  این مطلب برایم مفید است
  0 نفر این پست را پسندیده اند


قیمت لوازم و قطعات خودرو
قیمت آهن آلات
قیمت مصالح ساختمانی
قیمت پوشاک
قیمت کالای دیجیتال
قیمت لوازم خانگی
قیمت مواد غذایی