شبکه اطلاع رسانی طـــــــــــلا، ســکـــــــــــه و ارز
جهان
 • افزایش درگیری‌ها در شمال افغانستان؛ کابل همچنان در تاریکی به‌سر می‌برد

  در 3 روز گذشته، چهار پایه برق وارداتی تاجیکستان و ازبکستان قطع شده است. حالا کابل در تاریکی مطلق به سر می‌برد؛ در یک شبانه روز کابل تنها یک ساعت برق دارد. قطع برق وارداتی، خدمات آب‌رسانی را نیز مختل کرده است.

  به گزارش خبرنگار سایت افغانستان خبرگزاری فارس، تخریب چهار پایه برق وارداتی در بغلان و قندوز، برق 12 ولایت از جمله کابل قطع شده است. افزون بر مشکلات تاریکی، قطع برق، خدمات آب‌رسانی را در پایتخت را نیز مختل کرده است.

  شرکت‌برشنا هم اعلام کرد که جنگ و درگیری در منطقه جریان دارد و کارمندان این شرکت حتی موفق به بررسی میزان تخریب پایه‌های برق نیز نشده‌اند.

  در 3 روز گذشته، چهار پایه برق وارداتی تاجیکستان و ازبکستان قطع شده است. سه پایه برق ۲۲۰کیلوولت در دهکده‌ «بلک میرزاد حسن» ولایت بغلان و یک پایه دیگر در «دند شهاب الدین» ولایت کندز.

  قطع برق؛ اما بیشتر ساکنان شهر کابل را با کم‌آبی رو به رو کرده است.

  آمار‌های ریاست عمومی آب‌رسانی افغانستان نشان می‌دهد که بیش از 50 درصد از خدمات آب‌رسانی در پایتخت قطع شده و ادامه‌ بی‌برقی می‌تواند مشکل را جدی‌تر سازد.

  مخالفان مسلح با جاسازی مین این پایه‌ها را تخریب کرده‌اند.

  تاکنون مشخص نیست چه زمانی برق وارداتی دوباره وصل خواهد شد. جنگ و درگیری در مناطقی که پایه‌های برق تخریب شده‌اند جریان دارد.

  حالا کابل در تاریکی مطلق به سر می‌برد؛ در یک شبانه روز کابل تنها یک ساعت برق دارد. قطع برق وارداتی، خدمات آب‌رسانی را نیز مختل کرده است.

  خدمات آب‌رسانی در ولایت بغلان به کلی و در 11 ولایت دیگر از جمله کابل 50 درصد قطع شده است.

  «حمیدالله ییلانی» رییس عمومی ریاست آب‌رسانی افغانستان، قطع برق را برای خدمات آب‌رسانی چالش بزرگی می‌داند. وی تاکید دارد که در 4 مرکز عمده‌ توزیع آب در کابل، برق قطع است و ژنراتورها حداکثر تا 8 ساعت کار می‌کنند.

  تولید کارخانه‌های تولیدی نیز به دلیل بی‌برقی کاهش یافته است.

  شماری از ساکنان کابل از دولت انتقاد می‌کنند که راه حل بنیادی برای تامین برق کابل نسنجیده است. به باور این آنان، مشکل برق کابل از سوی کشورهای آسیای میانه و تروریست‌هاست.

  در حال حاضر 80 مگاوات برق آبی و 50 مگاوات برق حرارتی آن‌ هم در شب به‌صورت نوبتی در میان ساکنان کابل توزیع می‌شود. در طول روز، از این برق، نهادهای دولتی نیز بهره‌مند می‌شوند.

  انتهای پیام/ رقیمت لوازم و قطعات خودرو
قیمت آهن آلات
قیمت مصالح ساختمانی
قیمت پوشاک
قیمت کالای دیجیتال
قیمت لوازم خانگی
قیمت مواد غذایی