شبکه اطلاع رسانی طـــــــــــلا، ســکـــــــــــه و ارز
اخبار طلا و سکه
 • گزارش «اقتصادنیوز» از بازار طلا و ارز پایتخت؛ شکست مرز حمایتی حساس سکه در چهارمین روز متوالی افت دلار

  اقتصادنیوز؛ امروز یکشنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۸ بازار طلا و ارز پایتخت به حرکت خود روی مدار نزولی ادامه داد، سکه مرز حساس حمایتی ۴ میلیون تومانی را شکست اما دلار حمایت کانال ۱۱ هزار تومانی را حفظ کرددر معاملات امروز دلار در بازار آزاد تهران بعدازظهر به محدوده ۱۱۲۰۰ تومانی راه یافت و تا عصر روی رقم ۱۱۲۵۰ تومان قیمت فروش خورد. صرافی ملی نیز قیمت رسمی دلار را ۱۰۰ تومان و یورو را ۵۰ تومان کاهش داد. از سوی دیگر در بازار طلای تهران نیز نرخ‌ها کاهشی شدند، مثقال طلای آبشده در میانه کانال ۱.۷ میلیون تومانی و پایین‌تر قرار گرفت و سکه طرح جدید زیر مرز حساس و روانی ۴ میلیون تومانی واقع شد.

  به‌‌ گزارش اقتصادنیوز؛ امروز یکشنبه ۹۸/۰۶/۲4 در بازار طلا و ارز نرخ‌ها کاهش یافتند و دومین روز از آخرین هفته شهریورماه دلار با چهارمین ریزش متوالی و سکه طرح جدید از مرز 4 میلیونی تومانی پایین رفت؛  مرزی که برای بازار از اهمیت زیادی برخوردار بود و شکست آن برای برخی معامله گران فنی به معنای مجوز برای افت بیشتر بود.

  فشار رو به پایین دلار به سکه

  روز یک شنبه، سکه طرح جدید 65 هزار تومان از ارزش خود را از دست داد و روی قیمت 3 میلیون و 980 هزار تومان قرار گرفت. آخرین بار قیمت سکه حدود دو ماه پیش زیر کانال 4 میلیون تومانی به کار خود پایان داده بود و پس از آن هر گاه قیمت حتی به زیر این مرز می رفت، در همان روز با افزایش خریدهای معامله‌گران به کانال بالاتر بازمی‌گشت . نمونه آخر این اتفاق در همین روزهای ابتدایی شهریورماه رخ داده بود که بازار پس از رفتن به کانال 3 میلیون و 900 هزار تومان، با افزایش شدید خریدها مواجه شد و به کانال 4 میلیونی بازگشت. اگر سکه دو روز پیاپی بتواند زیر مرز روانی 4 میلیونی خود را حفظ کند، احتمال افت آن به سوی سطح 3 میلیون و 800 هزار تومانی بیشتر می شود.

  به گفته فعالان، مهم ترین عاملی که امروز قیمت سکه را تحت فشار قرار داد، نزول بهای دلار در بازار داخلی به زیر محدوده 11 هزار و 300 تومان بود. ساعت 4 بعدازظهر امروز هر دلار آمریکا در بازار داخلی با قیمت 11 هزار و 260 تومان به فروش می رسید که 90 تومان کمتر از قیمت بسته شده روز شنبه بود.

  بی‌تفاوتی بازار به اخبار سیاسی؟

  به گفته فعالان، بالا رفتن احتمال کاهش تنش ها میان ایران و آمریکا مهم ترین عاملی است که فروش های ارزی برخی از معامله گران را افزایش داده است. این در حالی است که گروه دیگری باور  دارند، بازار ارز به اخبار سیاسی دیگر چندان حساس نیست و از آن جایی که میزان تقاضا در بازار چندان بالا نیست، قیمت در مسیر کاهشی قرار گرفته است. از نظر آن ها اگر بازار به اخبار حساسیت داشت، در واکنش به حملات پهبادی به تاسیسات نفتی عربستان و احتمال افزایش تنش های منطقه ای  کمی رشد می کرد. تحلیل گران باور دارند، حتی بازار نفت ممکن است روز دوشنبه به این حملات واکنش نشان دهد.

  بی‌میلی معامله‌گران به حضور در بازار

  یکی از نشانه هایی که در بازار سکه از معامله گران تمایلی زیادی برای حضور در بازار ندارند، حبابی است که فلز گران بهای داخلی دچار آن شده است. دیروز تا حدود ساعت 4 بعدازظهر ارزش ذاتی سکه با در نظر گرفتن مالیات ارزش افزوده در حدود 4 میلیون و 290 هزار تومان بود که بیش از 300 هزار تومان از قیمت بازار آزاد بیشتر بود. در واقع با اینکه ارزش ذاتی سکه بسیار بیش تر از قیمت های موجود در بازار است، کمتر کسی تمایل دارد که اقدام به خرید فلز گران بهای داخلی کند. ارزش طلای به کار رفته در سکه نیز هم اکنون در حدود 3 میلیون و 940 هزار تومان و نزدیک به قیمت بازار آزاد است. با این حال، در مورد محاسبه حباب سکه باید هم هزینه ای را برای ضرب سکه در نظر گرفت و هم مالیات ارزش افزوده را به آن اضافه کرد. بانک مرکزی در دور آخر حراج  سکه تمام در سال 96، مالیات ارزش افزوده برای فروش سکه را در نظر می گرفت.

  در کنار این، روند بازار سکه نیز نشان می دهد که این فلز گران بها در شهریورماه محلی نبوده است که مورد تمایل معامله گران برای سرمایه گذاران باشد. سکه از ابتدای شهریور تا روز 23 ام همین ماه توان عبور از سطح 4 میلیون و 200 هزار تومان را از خود نشان نمی داد و هم زمان در برابر پایین مرز 4 میلیونی نیز مقاومت می کرد. در واقع سکه این ماه در یک بازه 200 هزار تومانی زندانی بود و حتی به حرکت افزایشی شدید یکی از متغیرهای اثرگذار بر قیمت خود یعنی اونس طلا نیز واکنشی نشان نداد. در واقع با اینکه طلای جهانی به بالای مرز  هزار و 550 دلاری نیز رفت، خریدها چندان در بازار سکه داخلی بالا رشد نکرد. اکنون که طلای جهانی زیر محدوده هزار و 490 دلاری قرار گرفته است، طبیعتا کمی فشار بر سکه بیشتر شده است، هر چند که مهم ترین عنصر فشار نبود تقاضا در این بازار است.

  آخرین قیمت دلار و ارزهای رایج

  در معاملات نهایی امروز دلار آزاد در بازار تهران با کاهش 70 تا 100 تومان مواجه شد و از محدوده ۱۱۳۰۰ تومانی تا محدوده ۱۱2۰۰ تومانی پایین رفت. عصر دلار آزاد بین ۱۱27۰ تا ۱۱30۰ تومان خرید و فروش شد.

  همچنین قیمت فروش یورو به 12550 تومان و قیمت فروش پوند انگلیس به ۱۴20۰ تومان رسید. قیمت حواله درهم امارات در صرافی‌های دوبی از 3095 تومان  به 3090 تومان رسید.

  امروز شنبه 1398/06/23 صرافی ملی نرخ رسمی خرید و فروش دلار را با 100 تومان و یورو را با 50 تومان کاهش به شرح زیر اعلام کرد:

   قیمت خرید دلار آمریکا: 11,200 تومان         قیمت فروش  دلار آمریکا: 11,300 تومان 

   قیمت خرید یورو: 12,500 تومان                    قیمت فروش  یورو: 12,600 تومان 

   

  آخرین قیمت طلا و سکه

  امروز یکشنبه 24 شهریور 1398 سکه طرح جدید  3 میلیون و 990 هزار تومان، و سکه طرح قدیم  3 میلیون و 970 هزار تومان قیمت خورد. همچنین قیمت نیم‌سکه 2 میلیون و 50 هزار تومان و ربع‌سکه یک میلیون و 250 هزار تومان شد. سکه گرمی هم با قیمت 840 هزار تومان به فروش رسید.

  از سوی دیگر بهای اونس طلای جهانی 1488 دلار باقی ماند و در بازار داخلی هر مثقال طلای آبشده به رقم یک میلیون و 748 هزار تومان رسید که معادل هر گرم طلای ۱۸ عیار حدود 403 هزار تومان است.

   

  این مطلب برایم مفید است
  0 نفر این پست را پسندیده اند


قیمت لوازم و قطعات خودرو
قیمت آهن آلات
قیمت مصالح ساختمانی
قیمت پوشاک
قیمت کالای دیجیتال
قیمت لوازم خانگی
قیمت مواد غذایی