iwmf شبکه اطلاع رسانی طلا، سکه و ارز به عنوان برترین وب‌سایت حوزه کسب و کار و مدیریت و تجارت در دوازدهمین جشنواره وب و موبایل ایران در هر دو بخش داوران و آرای مردمی برگزیده شد
شبکه اطلاع رسانی طـــــــــــلا، ســکـــــــــــه و ارز
اخبار طلا و سکه
 • گزارش «اقتصادنیوز» از بازار طلا و ارز پایتخت؛ ثبت رکورد ۶ ماهه دلار

  اقتصادنیوز؛ امروز چهارشنبه ۲۳ مردادماه ۱۳۹۸ بازار طلا و ارز تهران روی مدار نزولی کم‌شیب حرکت کرد. با این وجود نزول ملایم نرخ ارز، قیمت دلار را به محدوده ۱۱۶۰۰ تومانی برد و با شکستن کف حمایتی ۱۱۷۰۰ تومانی رکورد ۶ ماهه دلار را به ثبت رساند. سکه طرح جدید در نیمه بالای کانال ۴.۱ میلیون تومانی قرار گرفت و مثقال طلا در یک قدمی مرز ۱.۸ میلیون تومانی متوقف شد.

  به گزارش اقتصادنیوز؛ روز چهاشنبه دلار کمترین قیمت 7 ماه اخیر را ثبت کرد؛ پس از چند روز گیر و دار در آستانه کف حمایتی 11 هزار و 700 تومانی، در چهارمین روز کاری هفته ، قیمت دلار سرانجام به سطح پایین تری رفت تا یک رکورد تازه  برای این ارز به ثبت برسد. ساعت 4 بعدازظهر امروز، عدد 11 هزار و 650 تومانی در مقابل نام دلار به ثبت رسید که کمترین قیمت این ارز از اواسط بهمن ماه 97 بود.

  روز چهاشنبه دلار کمترین قیمت 7 ماه اخیر را ثبت کرد؛ پس از چند روز گیر و دار در آستانه کف حمایتی 11 هزار و 700 تومانی، در چهارمین روز کاری هفته ، قیمت دلار سرانجام به سطح پایین تری رفت تا یک رکورد تازه  برای این ارز به ثبت برسد. ساعت 4 بعدازظهر امروز، عدد 11 هزار و 650 تومانی در مقابل نام دلار به ثبت رسید که کمترین قیمت این ارز از اواسط بهمن ماه 97 بود.

  به گفته فعالان، شایعه آغاز به کار بازار متشکل ارزی، کاهش حجم معاملات به دلیل تعطیلی بازارهای همسایه، نبود تقاضای فیزیکی برای اسکناس در بازار و تحرکات خالی فروشان ارزی 4 عامل مهمی بودند که در ثبت رکورد کاهشی بازار اثر داشتند. عده ای نیز پایین آمدن نرخ حواله دلار در سامانه سنا را به عنوان یک نشانه کاهشی در نظر گرفتند. میانگین نرخ حواله دلار در سامانه سنا برای تاریخ 22 مرداد، 11 هزار و 280 تومان ثبت شده است. البته گروهی از فعالان باور دارند، حجم معاملات حواله ای که در سامانه سنا درج می شود چندان بالا نیست و بیشتر باید تغییرات نرخ ها در سامانه نیما را مدنظر قرار داد. معادل دلاری قیمت در سامانه نیما تغییرات چندانی نداشته است و در نزدیکی11 هزار و 500 تومان است.

  نشانه های متضاد در بازار ارز

  در مقابل سیگنال های کاهشی، برخی از معامله گران، بالا ماندن قیمت صرافی های بانکی نسبت به قیمت بازار آزاد و تغییرات محدود قیمت در سامانه نیما را نشان از آن می دانستند که بازارساز تمایلی به افت شدید قیمت ها ندارد. در شرایطی که قیمت دلار امروز در بازار آزاد کاهشی بود، قیمت دلار بر تابلوی صرافی های بانکی روی سطح 11 هزار و 700 تومانی باقی مانده بود و قیمت یورو نیز در سامانه نیما نیز در محدوده 12 هزار و 800 تومانی باقی مانده بود.

  هر چند که در برابر این دیدگاه، نگاه معامله گرانی وجود داشت که عنوان می کردند بازارساز به دنبال آن است که به خالی فروش ها و نوسان گیران کاهشی اجازه ندهد با افزایش نوسانات، کسب سود کنند و یک بار دیگر با قدرت در قیمت های پایین تر وارد بازار شوند. شواهد آماری و روند یک ماه اخیر بازار نشان می دهد که بازارساز به دنبال کاهش پله ای قیمت ها در یک بازه نوسانی محدود است که موجب می شود دلالان و نوسان گیران خسته شده و به تدریج از بازار خارج شوند.

  بازدهی دلار به منفی 11 درصد رسید

  امروز قیمت دلار برای اولین بار طی هفت ماه گذشته زیر سطح 11 هزار و 700 تومانی به کار خود پایان داد.  پیش از این یک بار در تاریخ 26 تیرماه حتی قیمت این ارز تا کف 11  هزار و 100 تومانی نیز پایین رفته بود، ولی در همان روز با افزایش خرید معامله گران به سطح 11 هزار و 700 تومانی برگشته بود و توانسته بود تا بیست و دومین روز مردادماه، این سطح را به عنوان کف سال 98 حفظ کند. از این جهت شکست کف یاد شده برای بازار در روز گذشته از اهمیت خاصی برخوردار بود و  ثبت کمترین قیمت دلار در سال 98 موجب شد که بازدهی این ارز از ابتدای سال به منفی 4/11 درصد برسد. چنین بازدهی منفی برای دلار در شرایطی به ثبت رسیده است که قیمت این ارز در دو ماه ابتدایی سال عمدتا روند افزایشی داشت و حتی در تاریخ 19 اردیبهشت ماه توانسته بود تا سطح 15 هزار و 750 تومانی نیز بالا برود. قیمت دلار در آن مقطع زمانی نسبت به نرخ انتهایی سال 97، حدود 20 درصد بیشتر بود.

  کاهش قیمت سایر ارزها و سکه

  امروز همسو با کاهش قیمت دلار، بهای ارزهای مهمی چون یورو و درهم نیز کاهش یافت. در چهارمین روز کاری هفته، یورو 20تومان از ارزش خود را از دست داد و به بهای 13 هزار و 130 تومان رسید. کف قیمتی یورو در سال 98 مرز 13 هزار تومانی بوده است و برخی از فعالان انتظار دارند معامله گران در آُستانه این سطح خریدهای خود را بیشتر کنند. یورو در اواسط اردیبهشت ماه حتی تا سطح 17 هزار و 700 تومانی نیز بالا رفته بود. در آن مقطع زمانی قیمت درهم نیز حتی تا سطح 4 هزار و 250 تومانی نیز بالا رفت؛ این در حالی است که امروز درهم به قیمت با 10 تومان کاهش تا نرخ 3 هزار و 190 تومانی افت کرد. این به این معنی است که درهم ظرف 3 ماه اخیر حدود هزار تومان از ارزش خود را از دست داده است. عده ای از فعالان افت نرخ حواله درهم را ناشی از گشایش هایی می دانند که در روابط بین ایران و امارات ایجاد شده است. قیمت درهم در سال 98 تا مرز 3 هزار و 100 تومانی نیز پایین رفته است.

  در روزی که قیمت دلار، یورو و درهم کاهشی بود، سکه تمام بهار آزادی نیز 70 هزار تومان از ارزش خود را از دست داد و به بهای 4 میلیون و 150 هزار  تومان رسید. یکی از عوامل مهم افت سکه تمام بهار آزادی، رکوردزنی کاهشی قیمت دلار بود، ولی عامل دیگری که در افت این فلز گران بها نقش داشت، کاهش بهای اونس در بازارهای جهانی بود. اونس در حالی که دو روز پیش تا سطح هزار و 530 دلاری افزایش یافته بود، امروز در محدوده هزار و 500 دلاری نوسان کرد.

   

  نرخ‌های امروز در بازار طلا و ارز تهران به شرح زیر است:

  عنوان

  قیمت امروز

  بالاترین

  پایین‌ترین

  دلار آمریکا در بازار آزاد

  11.710

  11.630

  دلار صرافی ملی

  11.700

  11.650

  یورو صرافی ملی

  (ارز مسافرتی)

  13.200

  13.150

  نرخ حواله درهم امارات

  3.235

  3.215

  سکه امامی

  (طرح جدید)

  4.180.000

  4.155.000

  سکه بهار آزادی (طرح قدیم)

  4.080.000

  نیم‌سکه

  2.150.000

  ربع سکه

  1.350.000

  سکه گرمی

  940.000

  مثقال طلای

  آب‌شده 17 عیار

  1.799.000

  1.783.000

   

   

   

   

  این مطلب برایم مفید است