iwmf شبکه اطلاع رسانی طلا، سکه و ارز به عنوان برترین وب‌سایت حوزه کسب و کار و مدیریت و تجارت در دوازدهمین جشنواره وب و موبایل ایران در هر دو بخش داوران و آرای مردمی برگزیده شد
شبکه اطلاع رسانی طـــــــــــلا، ســکـــــــــــه و ارز
تجارت
 • شافعی: راه‌اندازی تشکل توسط سازمان‌های دولتی مغایر با قانون است

  رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران گفت: ایجاد تشکل توسط سازمان‌های دولتی مغایر با تکالیف قانونی است و طبق قانون تنها اتاق بازرگانی می‌تواند تشکل ایجاد کند.

  «غلامحسین شافعی» عصر سه شنبه در دومین همایش ملی تشکل های اقتصادی ایران که در اتاق ایران برگزار شد، گفت: تشکل های افتصادی سازمان‌هایی خودجوش و غیردولتی هستند که تشکیل آن‌ها بر اساس نیاز انجام شده و فعالیتشان در زمینه اقتصادی داوطلبانه است. بنابراین سازمان‌هایی که اقدام به تشکیل تشکل می‌کنند، فعالیتشان نتیجه‌ای نخواهد داشت.

  وی ادامه داد: اتاق بازرگانی موظف است بر اساس قانون تشکل‌های موازی را حذف کند، چرا که این تشکل‌ها با نظرات غیرکارشناسی خود دولت را دچار مشکل می‌کنند. متاسفانه ما یک تشکل موازی را از بین می‌بریم تا سه تشکل موازی از سوی مقامات دولتی ایجاد شود. فاجعه این است که گاهی در سازمان‌های دولتی تشکل تشکیل شده و از آن‌ها استفاده ابزاری کنند.

  رئیس پارلمان بخش خصوصی با بیان اینکه بهره‌گیری از فواید تشکل‌ها نیازمند ایجاد فضای مناسب برای حضور فعال آن‌هاست، افزود: شکل‌گیری محیط مناسب برای نقش‌آفرینی تشکل‌های اقتصادی جزو وظایف ملی است که باید حاکمیت در بوجود آوردن آن تلاش جدی کند. همچنین میزان و حدود نقش آفرینی تشکل‌های اقتصادی با ساختار دولت‌ها در ارتباط است و از دولت تقاضا داریم در اجرای قانون فضای کسب و کار اقدامات جدی‌تر به عمل آورد.

  وی ضمن انتقاد از فرصت محدودی که برای ارائه نظرات تخصصی به بخش خصوصی داده می‌شود، تصریح کرد: گاهی برای اظهار نظر تنها سه روز به بخش خصوصی فرصت داده‌اند، در حالیکه در مباحث اقتصادی نظرات کارشناسی متفاوت است و اینکه بخواهیم نظرات را جمع‌بندی کرده و بهترین را به دولت ارائه کنیم، نیاز به زمان کافی دارد.

  رئیس پارلمان بخش خصوصی همچنین بیان کرد: بخش خصوصی مطابق قانون در مجامع و شوراها باید حضور داشته باشد و خودش نماینده‌اش را تعیین کند. گاهی می‌بینیم در بسیاری از سازمان‌ها افرادی به عنوان نماینده بخش خصوصی دعوت می‌شوند در حالیکه ما آنها را معرفی نکرده‌ایم و نماینده واقعی ما نیستند.