iwmf شبکه اطلاع رسانی طلا، سکه و ارز به عنوان برترین وب‌سایت حوزه کسب و کار و مدیریت و تجارت در دوازدهمین جشنواره وب و موبایل ایران در هر دو بخش داوران و آرای مردمی برگزیده شد
شبکه اطلاع رسانی طـــــــــــلا، ســکـــــــــــه و ارز
اخبار بازار ارز
 • اختصاص ارز ۴۲۰۰ تومانی کمترین تاثیر در قیمت کالا‌ها داشته است

  در برنامه اقتصادی تحلیلی «پایش» ۲۰ مردادماه، موضوع «فساد و رانت موجود در توزیع ارز ۴۲۰۰ تومانی»، مورد بررسی قرار گرفت.

  به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری دانشجو به نقل از روابط عمومی برنامه «پایش»، در برنامه اقتصادی تحلیلی «پایش» ۲۰ مردادماه، موضوع «فساد و رانت موجود در توزیع ارز ۴۲۰۰ تومانی»، مورد بررسی قرار گرفت.
  در این زمینه حسینعلی حاجی دلیگانی، نماینده مجلس با حضور در برنامه پایش، با انتقاد از تصمیم جهانگیری در فروردین ماه ۹۷ مبنی بر اعلام نرخ ۴۲۰۰ تومان برای ارز، گفتاین تصمیم باعث شد طی ۴ ماه، ۲۱ میلیارد دلار ارز از ذخایر ارزی کشور حیف و میل شود. بررسی‌های انجام شده نشان می‌دهد در سال ۹۶ تعدادی شرکت ثبت شده و در سال ۹۷ با هجوم به بانک مرکزی متقاضی دریافت ارز ۴۲۰۰ تومانی حتی برای سفر‌های تفریحی شده اند.
  این نماینده مجلس در توضیح محل مصارف ارز‌های دریافتی توسط این شرکت ها، افزود: برخی ارز‌ها را از کشور خارج کردند، برخی آن را در بازار آزاد فروختند و برخی دیگر کالا‌های غیرمرتبط با ارز دریافتی وارد کردند. البته الان پرونده‌هایی که در دادگاه‌ها بررسی می‌شود، مربوط به همین دریافت کنندگان ارز است.
  وی ادامه داد: جدیدا رئیس جمهور بخشنامه‌ای صادر کرده است تا مصارف ارز‌هایی که به شرکت‌ها داده شده، مشخص شود. اما در این زمینه یک نفر باید مسئولیت حیف و میل کردن این ۲۱ میلیارد دلار را بر عهده بگیرد. البته در سال ۹۴، ۹۵ و ۹۶ هم ۲۷ میلیارد دلار ارز از سوی بانک مرکزی وارد بازار شد که قیمت ارز را پایین نگه دارد، ولی ارز مصارف این میزان ارز نیز هیچ اطلاعی در دست نیست. از طرفی بعضی گزارشات نیز نشان می‌دهد ریال این میزان ارز نیز هنوز به بانک مرکزی برنگشته است و همین مسئله سبب جهش قیمت ارز در سال ۹۶ گردید.
  حاجی دلیگانی با بیان اینکه همه فهرست ارز بگیران تاکنون منتشر نشده و تنها بخشی از آن انتشار یافت بیان نمود: فهرست کامل هنوز منتشر نشده است و ما نمی‌دانیم این میزان ارز کجا مصرف شده است.
  وی افزود: ۱۴ میلیارد دلار ارز ۴۲۰۰ تومانی در لایحه بودجه ۹۸ گنجانده شد تا کالا‌های اساسی ارزان به مردم برسد. اما در حال حاضر اینگونه نیست و کالا‌های اساسی نیز افزایش قیمت داشته اند. به گونه‌ای که انگار با ارز آزاد وارد شده اند. ۲۵ قلم کالا‌های اساسی نظی گوشت و شکر قرار بود مورد حمایت قرار گیرند، ولی به نظر می‌رسد این اتفاق رخ نداده است.
  این نماینده مجلس با بیان اینکه همان زمان در مجلس درخواست تغییر این مورد در قانون بودجه وجود داشت، افزود: ما در مجلس پیشنهاد داشتیم به جای این ۱۴ میلیارد ارز ۴۲۰۰ تومانی، کارت الکترونیک به مردم داده شود. اما هنوز دولت قبول نکرده است. در جلسه سران سه قوه نیز مطرح شده است که نهایتا این جلسات نیز به نتیجه نرسیده است.
  وی گفت: من با رئیس مجلس در این زمینه نیز صحبت‌هایی داشته ام، اما ایشان بیان نمودند که رئیس جمهور مایل نیستند این طرح اجرا شود. اگر همه کالا‌های اساسی با ارز آزاد وارد می‌شد، کالا‌ها ارزان‌تر از الان تمام می‌شد و حتی ارزان‌تر از قیمت فعلی بود؛ بنابراین اختصاص ارز ۴۲۰۰ تومانی کمترین تاثیر در قیمت کالا‌ها داشته است.
  حاجی دلیگانی افزود: توزیع ارز ۴۲۰۰ تومانی برای تولیدکنندگان و مصرف کنندگان ضرر داشته است. فقط عده معدودی رانت خوار، از توزیع ارز ۴۲۰۰ تومانی سود کلان ۲۰۰ درصدی برده اند.
  این نماینده مجلس در پایان با تاکید بر ضعف مجلس دز نظارت بر دولت، افزود: مجلس به عنوان نماینده مردم به جهت ضعف‌هایی که دارد نتوانسته است بر دولت به خوبی نظارت کند. به دلیل ضعف‌هایی که در برخی عملکرد‌های رئیس و هیئت رئیسه یا برخی نمایندگان وجود دارد، مواجه با این ضعف هستیم. وقتی که وزیر به کمیسیون دعوت می‌شود، ولی حضور پیدا نمی‌کند، این به معنی ضعف مجلس است که باید برطرف شود.
  «پایش» به تهیه‌کنندگی الهام پیرهادی و سردبیری محمد عنبری کاری از گروه دانش و اقتصاد شبکه یک سیما است که روز‌های یکشنبه و سه شنبه، ساعت ۱۹:۴۵ با اجرای محمد دلاوری به‌طور زنده از شبکه یک سیما پخش خواهد شد.