iwmf شبکه اطلاع رسانی طلا، سکه و ارز به عنوان برترین وب‌سایت حوزه کسب و کار و مدیریت و تجارت در دوازدهمین جشنواره وب و موبایل ایران در هر دو بخش داوران و آرای مردمی برگزیده شد
شبکه اطلاع رسانی طـــــــــــلا، ســکـــــــــــه و ارز
اخبار طلا و سکه
 • سال سخت فلز زرد تمام شد؟

  اونس در سالی که گذشت، وضعیت خیلی خوبی را سپری نکرد. 21 تیرماه در بالاترین حد به 1340 دلار رسید، اما در پایین ترین حد هم یعنی در شانزدهم آبان ماه تا 1143 دلار پایین آمد.  سال 93 برای فلز زرد یعنی طلا، سال خیلی خوبی نبود. در بازارهای جهانی طرفداری زیادی نداشت و همان مقدار سرمایه گذار هم در پی ترک صحنه بودند. چرا که اسکناس سبز آمریکایی ها روز به روز ارزشمند تر می شد و گزارش های مستمر فدرال رزرو آمریکا از وضعیت اقتصادی این کشور باعث شده بود تا سرمایه گذاران به جای بازار طلا در دلار سرمایه گذاری کنند. به هرحال، هرچه فلش های مختلف بازارهای مالی رو به بالاست، فلش اونس برعکس همه، نمودار سراشیبی را نشان می دهد. به این ترتیب، اونس در سالی که گذشت، وضعیت خیلی خوبی را سپری نکرد. 21 تیرماه در بالاترین حد به 1340 دلار رسید، اما در پایین ترین حد هم یعنی در شانزدهم آبان ماه تا 1143 دلار پایین آمد.

  در همین چند ماه گذشته، ماجرای افزایش ارزش فرانک سوییس و چالش های اقتصادی یونان پیش آمد که هرکدام به تنهایی تاثیر زیادی هم در قیمت اونس، یورو و دلار داشت. درست اولین روزهای سال نو میلادی، بانک مرکزی سوییس اعلام کرد، محدودیت سقف برابری فرانک سوئیس برداشته شد. این اقدام باعث شد تا ارزش برابری یورو و دلار در مقابل فرانک به ترتیب تا 30 درصد و 25 درصد تنزل یابد و در نهایت قیمت طلا رو به افزایش بگذارد.

  همچنین هم پیروزی حزب چپگرای سیریزا در انتخابات سراسری یونان و نگرانی ها نسبت به خروج این کشور بحران زده از منطقه یورو، قیمت جهانی طلا را با افزایش روبرو کرد.

  در بازار داخلی کشور هم در طول یک سال گذشته، تا حدودی متاثر از بازارهای جهانی و وضعیت دلار در داخل بود. با این حال، بهای هر گرم طلای 18 عیار به مدت شش ماه در کانال زیر 100 هزار تومان سپری شد.

  قیمت هر گرم فلز زرد در بازار کشور در اولین روز سال 93، 97650 تومان بود. یک مرتبه در اردیبهشت ماه به بالای 100 هزار تومان صعود کرد و 103 هزار تومان فروخته شد. بعد از آن به طور کلی تا نیمه آبان ماه، همین طور بنای کاهش قیمت گذاشت. البته در دوره هایی سعی کرد، رشد کند، اما دوباره با افت قیمت مواجه می شد، تا اینکه 15 آبان در پایین ترین حد خود در سال 93 قرار گرفت و 91 هزار و 560 تومان به فروش رسید. بعد از آن طلا دوباره ارزشمند شد و نوری به دل سرمایه گذاران این بازار تابیده شد، تا اینکه اول بهمن ماه، با قیمت 106 هزار و 668 تومان به قله اوج سال 93 رسید. بعد از آن، دوباره در حال کاهش پیدا کردن است و کانال 100 هزار تومانی را ترک کرده است.

  در داخل این بازارها، شاید بازار سکه، پرسودتر از باقی بازارها بود. قیمت هر سکه بهار آزادی در ابتدای سال با 955 هزار تومان شروع شد. در دومین ماه سال افزایش پیدا کرد تا یک میلیون و 40 هزار تومان هم رسید. بعد از ایجاد این قله قیمتی کاهش پیدا کرد و بیستم آبان در پایین ترین حد، یعنی قیمت 900 هزار تومان قرار گرفت. اما نقطه اوج سقوط باعث شد تا بازار به خودش بیاید و بعد از آن با رشد قیمت مواجه شود. این رشد قیمت هم تا جایی رفت که اول بهمن ماه، هر سکه تمام بهار آزادی، یک میلیون و 44 هزار و 500 تومان فروخته شود. به این ترتیب، مرتبه دومی که سکه وارد کانال یک میلیون تومان قرار گرفت، 22 روز به طول انجامید. یعنی در سال 93، در کل، 33 روز سکه بالای یک میلیون تومان فروخته شد.

  بیشترین افزایش قیمت سکه تمام بهار آزادی از بیستم آبان تا اول بهمن می شود که در این 70 روز بهای سکه 143 هزار تومان افزایش پیدا کرد. بنابراین در مدت این دو ماه نیمه، 15 درصد روی قیمت سکه رفت. یعنی اگر فردی ده میلیون تومان در این بازار سرمایه گذاری شده باشد، در مدت دو ماه و نیم، یک میلیون و 500 هزار تومان به دست آورده است.