iwmf شبکه اطلاع رسانی طلا، سکه و ارز به عنوان برترین وب‌سایت حوزه کسب و کار و مدیریت و تجارت در دوازدهمین جشنواره وب و موبایل ایران در هر دو بخش داوران و آرای مردمی برگزیده شد
شبکه اطلاع رسانی طـــــــــــلا، ســکـــــــــــه و ارز
اخبار بازار ارز
 • فارس من| کاهش ارزش پول ملی با افزایش یارانه نقدی از محل حذف ارز 4200 تومانی

  یک استاد دانشگاه گفت با اشاره به اینکه همواره بالا بردن قیمت ارز به منزله کاهش نرخ پول ملی در کشور است، گفت: افزایش یارانه نقدی از محل حذف ارز 4200 تومانی اشتباه است.

  عبدالمجید شیخی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس؛ با اشاره به پیشنهاد حذف ارز 4200 تومانی و افزایش یارانه نقدی از این محل گفت: جالب است برای من که چرا وقتی دولت می‌خواهد کاری را انجام دهد همواره بر روی نرخ ارز تمرکز می‌کند.

  وی گفت: ارز 4200 تومانی اساسا موجودیتش به خاطر ورود کالاهای اساسی است و این ارز برای این در نظر گرفته شد که مردم قیمت کالاهای اساسی را بیش از آنچه که هست پرداخت نکنند. اما اکنون طرحی مطرح می‌شود که کلا این ارز حذف شود و یارانه نقدی از این محل بالا برود که این کار اشتباهی مهلک است. 

  شیخی با تاکید بر اینکه وقتی صحبت از ارز 4200 تومانی و پرداخت یارانه نقدی از این محل می‌کنیم یعنی اینکه این ارز دیگر ارزش 4200 تومانی ندارد و ارزش آن به نرخ واقعی ارز نزدیک شده است که اساسا این کار اشتباه است. زیرا هدف از ارز 4200 واردات کالاهای اساسی است حالا اگر عده‌ای این کار را انجام نمی‌دهند و در مسیر درست قدم برنمی‌دارند وظیفه قوه قضائیه است که ورود کند و با متخلفین برخورد جدی داشته باشد.

  این استاد دانشگاه با تاکید بر اینکه این مسئله می‌تواند ارزش پول ملی را نیز کاهش دهد، گفت: همواره بالا بردن قیمت ارز به منزله کاهش نرخ پول ملی در کشور است که مقام معظم رهبری با این موضوع مخالفت جدی کرده‌اند. به همین دلیل من معتقدم اگر قصد بر این است که یارانه نقدی افزایش پیدا کند به جای آنکه نرخ ارز را بالا ببریم از ثروتمندان بگیریم و یارانه آنها را قطع کنیم و در عوض یارانه اقشار ضعیف را افزایش دهیم که قانون نیز این کار را به دولت اجازه داده است.

  شیخی با تاکید بر اینکه در دولت دهم یارانه نقدی 45 هزار و 500 تومان بود و الان 45 هزار و 500 تومان است که این کار یعنی حذف ارز 4200 تومانی و پرداخت آن برای افزایش یارانه نقدی می‌تواند در کوتاه مدت یک مسکن باشد. اما در بلندمدت عملا این یارانه کارایی خود را از دست خواهد داد و دوباره باید به فکر افزایش یارانه نقدی کنیم. برای همین این کار اساسا اشتباه است و این ارز نباید مسیرش عوض شود و اگر به دنبال افزایش یارانه نقدی هستیم باید به دنبال راه‌های جایگزین باشیم که اثرات اقتصادی کمتری را در کشور بگذارد.

  به گزارش فارس، این مصاحبه در راستای سوژه درخواستی گروهی از مخاطبین با عنوان «افزایش یارانه نقدی از محل حذف ارز 4200» در سامانه «فارس من» تهیه شده است.

  انتهای پیام/