iwmf شبکه اطلاع رسانی طلا، سکه و ارز به عنوان برترین وب‌سایت حوزه کسب و کار و مدیریت و تجارت در دوازدهمین جشنواره وب و موبایل ایران در هر دو بخش داوران و آرای مردمی برگزیده شد
شبکه اطلاع رسانی طـــــــــــلا، ســکـــــــــــه و ارز
اخبار طلا و سکه
 • کاهش سوداگری با دریافت مالیات از خریداران سکه و ارز

  یک کارشناس اقتصادی گفت: دریافت عوارض و مالیات از هرگونه خرید و فروش سکه وارز در نظام اقتصادی موجب می‌شود تا سوداگری به حداقل برسد.

  به گزارش افکارنیوز،

   دریافت مالیات از خریداران سکه و ارز در چند ماه اخیر از سوی دولت برای کنترل قیمت‌ها و کاهش سوداگری در این بازار مطرح شده که این رویکرد مخالف و موافقان بسیاری داشته است.

  اخبار اقتصادی- به عقیده کارشناسان برای دریافت مالیات از خرید و فروش سکه باید ابتدا سازوکاری برای جلوگیری از دور زدن قانون ایجاد شود، زیرا در حال حاضر با توجه به افزایش پیگیری همچنان فرار مالیاتی در کشور وجود دارد و منابع مالیاتی پس از درآمد نفتی نقش مهم و موثری در اقتصاد کشور دارند.

  در این رابطه محمد طاهری در گفت‌وگو با خبرگزاری میزان بیان کرد: دریافت مالیات اگر بدون استثناء باشد در بسیاری از موارد از جمله بازار ارز وسکه نافع و صحیح است.

  وی در ادامه افزود: با اخذ هوشمندانه عوارض و مالیات می‌توان در گسترش زیرساخت‌ها رفاهی و کاهش اتکا به بودجه نفتی موفق بود.

  این کارشناس اقتصادی با اشاره به لزوم دریافت مالیات از خرید و فروش ارز و سکه برای کنترل نقدینگی در اقتصاد گفت: مالیات حاصل از معاملات ارز و سکه هم کمک می‌کند تا با استفاده از آن بتوان از افزایش نقدینگی جلوگیری کرد.

  طاهری تاکید کرد:دریافت عوارض و مالیات از هرگونه خرید و فروش سکه وارز در نظام اقتصادی موجب می‌شود تا سوداگری به حداقل برسد.

  وی اظهار کرد: مالیات بر خرید و فروش ارز موجب می‌شود سودا گران و نوسان گیران بازار ارز سکه به حداقل برسد و قیمت‌ها در این بازار تا حد بسیاری ساماندهی شود.

  این کارشناس اقتصادی خاطر نشان کرد: برای اخذ عوارض و مالیات در ابتدا باید روشی برای جلوگیری از دور زندن قانون ایجاد شود، زیرا در مالیات ستانی موارد فرار بسیار مشهود است به همین دلیل باید ابتدا راهکار اندیشیده و سپس اخذ مالیات کلید بخورد.

  حال باید منتظر ماند و دید اخذ مالیات از خریداران سکه و ارز از چه زمانی آغاز و تا چه حد خریداران از شفاف سازی و پرداخت مالیات در سامانه سازمان امور مالیاتی استقبال می‌کنند و آیا این طرح در اجرا به واقعیت می‌رسد و یا همانند سایر طرح‌های دولت نیمه تمام باقی می‌ماند.