iwmf شبکه اطلاع رسانی طلا، سکه و ارز به عنوان برترین وب‌سایت حوزه کسب و کار و مدیریت و تجارت در دوازدهمین جشنواره وب و موبایل ایران در هر دو بخش داوران و آرای مردمی برگزیده شد
شبکه اطلاع رسانی طـــــــــــلا، ســکـــــــــــه و ارز
جهان
 • آمریکا، مجارستان و کانادا بر فراز روسیه پرواز نظارتی انجام می‌دهند

  یک مقام روس از انجام پرواز نظارتی در قالب پیمان آسمان‌های باز بر فراز کشورش خبر داد و گفت که در مقابل پرواز نظارتی مشابهی در کانادا برگزار خواهد شد.

  به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، مجارستان، کانادا و آمریکا از امروز دوشنبه تا جمعه، عملیات نظارت هوایی را بر فراز روسیه اجرا می‌کنند.

  روزنامه روسی «کراسنایا زوادا» با اعلام این خبر نوشت که این پرواز در قالب پیمان آسما‌ن‌های باز انجام می‌شود. «سرگئی ریژکف» رئیس مرکز ملی کاهش خطرات هسته‌ای در این مورد گفت: «در فاصله روزهای ۲۲ تا ۲۶ جولای (۳۱ تیرماه تا ۳ مرداد) به منظور اجرای بخشی از پیمان آسمان‌های باز، ماموریت مشترک مجارستان، کانادا و آمریکا  به وسیله یک فروند هواپیمای مجارستانی An-۲۶ اجرایی می‌شود که از پایگاه هوایی «کوبیناکا» در روسیه بلند می‌شود.»

  این مقام روس همچنین اعلام کرد که ناظران روسی هم یک پرواز نظارتی بر فرار کانادا صورت خواهند داد. ریژوف در این مورد گفت: «پروازی که نهایت برد آن به شش هزار و ۱۵۰ کیلومتر می‌رسد، از ۲۲ تا ۲۸ جولای (۳۱ تیرماه تا ۴ مرداد)، برگزار می‌شود.»

  پیمان آسمان باز در سال ۱۹۹۲ به امضا رسید تا در پی پایان جنگ سرد زمینه برای روشنگری درباره فعالیت‌های نیروهای نظامی کشورهای عضو فراهم شود. طبق این پیمان به کشورهای عضو این اجازه داده می‌شود که آزادانه اطلاعاتی را از نیروهای نظامی کشورها و فعالیت‌های نظامی آنها در جریان پرواز نظارتی به دست آورند.

  بیشتر کشورهای عضو سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) به علاوه روسیه، بلاروس، روسیه و اوکراین از جمله کشورهایی هستند که این پیمان را امضا کرده‌اند .

  انتهای‌پیام/ق