iwmf شبکه اطلاع رسانی طلا، سکه و ارز به عنوان برترین وب‌سایت حوزه کسب و کار و مدیریت و تجارت در دوازدهمین جشنواره وب و موبایل ایران در هر دو بخش داوران و آرای مردمی برگزیده شد
شبکه اطلاع رسانی طـــــــــــلا، ســکـــــــــــه و ارز
جهان
 • چین با کامبوج توافقی محرمانه برای استفاده از یک پایگاه دریایی امضا کرده است

  وال استریت ژورنال گزارش داد؛

  روزنامه آمریکایی وال استریت ژورنال گزارش کرد، چین توافقی محرمانه را برای به دست آوردن حق انحصاری استفاده از یک پایگاه دریایی در کامبوج با مقامهای این کشور امضا کرده است.

  به گزارش ایسنا، طبق گزارش این نشریه آمریکایی، مقامهای چینی و کامبوجی وجود این برنامه‌ را رد کرده‌اند اما چند مقام آگاه به این موضوع به وال استریت ژورنال گفتند که این توافق به صورت محرمانه و در بهار امسال امضا شده است.

  به گزارش پایگاه هیل، این رسانه در عین حال گزارش کرد، مقام‌های آمریکایی یک پیش‌نویس اولیه مربوط به این توافق را مشاهده کرده‌اند که نشان می‌دهد این توافق قرار است برای مدت ۳۰ سال به چین اختیار دسترسی به یک پایگاه دریایی کامبوج در خلیج تایلند را قرار دهد و از بعد از این مدت نیز این توافق هر ۱۰ سال به صورت خودکار می‌تواند تمدید شود.

  پهای سیپهان، سخنگوی دولت کامبوج به وال استریت ژورنال تصریح کرد، این گزارشها "اخبار دروغ" هستند.

  او به این روزنامه اظهار کرد: چنین اتفاقی نیفتاده است.

  در این گزارش عنوان شد، چین قرار است این اختیار را پیدا کند که در این پایگاه که اولین پایگاه قابل استفاده برای این کشور در جنوب شرق آسیا خواهد بود، پرسنل نظامی مستقر کند، سلاح انبار کند و کشتی‌های جنگی به آنجا بفرستد.

  امیلی زیبرگ، یک سخنگوی سفارت آمریکا در شهر "فنوم پنه" به وال استریت ژورنال تاکید کرد، واشنگتن نگران است "هر اقدامی از سوی دولت کامبوج برای دعوت از یک ارتش خارجی برای حضور در خاکش باعث مختل شدن صلح و ثبات منطقه‌ای خواهد شد".

  در گزارش این روزنامه مطرح شد، مقام‌های آمریکایی در حال بحث بر سر این مساله هستند که آیا واشنگتن می‌تواند کامبوج را برای برگشتن از تصمیمش متقاعد کند یا خیر.

  وال استریت ژورنال نوشت، این توافق در عین حال کمی بعد از آن مطرح میشود که مقامهای آمریکایی و کشورهای همپیمان وارد لابی‌گری با کامبوج شدند تا این کشور اجازه به استفاده ارتش چین از فرودگاهی که یک شرکت چینی خصوصی در شهر "دارا ساکور" در دست احداث دارد ندهد.

  انتهای پیام