iwmf شبکه اطلاع رسانی طلا، سکه و ارز به عنوان برترین وب‌سایت حوزه کسب و کار و مدیریت و تجارت در دوازدهمین جشنواره وب و موبایل ایران در هر دو بخش داوران و آرای مردمی برگزیده شد
شبکه اطلاع رسانی طـــــــــــلا، ســکـــــــــــه و ارز
اخبار بازار ارز
 • تاسیس وزارت بازرگانی ۲ هزار میلیارد تومان بار مالی دارد/ مخالفت نمایندگان مجلس با تفکیک وزارت صنعت

  برنامه پایش ۳۰ تیرماه، به موضوع تفکیک وزارت خانه صنعت، معدن و تجارت با حضور سروی و کریمی، کارشناس اقتصادی و نماینده مجلس پرداخت.

  به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری دانشجو به نقل از روابط عمومی پایش، برنامه پایش ۳۰ تیرماه، به موضوع تفکیک وزارت خانه صنعت، معدن و تجارت با حضور سروی و کریمی، کارشناس اقتصادی و نماینده مجلس پرداخت.
  در این برنامه سروی با بیان اینکه وزارت بازرگانی مستقل تا به امروز ۱۱ بار تشکیل شده و دوباره مستقل شده است گفت: طرح تفکیک وزارت بازرگانی ۴ بار در صحن مجلس مطرح شده که با مخالفت نمایندگان روبرو شد.
  وی ادامه داد: سال گذشته همزمان با افزایش نرخ ارز قیمت بسیاری از محصولات و اقلام افزایش یافت که تاثیر بسیار زیادی در زندگی مردم داشته و از سوی دیگر با ایجاد نوسان در شرایط اقتصادی، مشکلات اقتصادی افزایش یافت.
  این کارشناس اقتصادی با بیان اینکه دولت ارز ۴۲۰۰ تومانی برای واردات ۲۵ قلم کالا‌های اساسی در سال گذشته تخصیص داد افزود: با اجرای این طرح صف‌های بسیاری از وارد کنندگان برای دریافت ارز تشکیل شد و امضا‌های طلایی برای تخصیص ارز رواج یافت.

  سروی توضیح داد: برخی از دریافت کنندگان ارز ۴۲۰۰ تومانی، ارز را دریافت کرده و به جای واردات کالا، ارز را در بازار آزاد فروخته و یا برخی دیگر با ارائه فاکتور‌های جعلی ارز را دریافت کرده اند.
  وی به ترویج فاکتور‌های جعلی اشاره کرد و افزود: فرد وارد کننده ۱۰۰ میلیون تومان کالا وارد کرده، اما با ارائه فاکتور جعلی ۲۰۰ میلیون تومان ارز ۴۲۰۰ تومانی دریافت کرده است.
  این کارشناس اقتصادی با بیان اینکه تا به امروز ۲۰۰ پرونده قضایی در رابطه با فاکتور‌های جعلی تشکیل شده است، افزود: ورود کالا‌های درجه دوم وسوم و همچنین کالا‌های که مورد نیاز مردم نیست از دیگر مشکلات این حوزه به شمار می‌رود. به طور مثال فرد وارد کننده به جای واردات شکر و یا گوشت، کابل برق وارد کرده و با واردات شکر و تولید آبنبات مجددا صادر کرده است.
  سروی تصریح کرد: راه اندازی شرکت‌های کاغذی، احتکار کالا و اختلال در زنجیره عرضه از دیگر مشکلاتی بود که این شرکت‌ها به وجود آوردند.
  وی با بیان اینکه رییس جمهور چندی پیش اعلام کرده بود که با راه اندازی وزارت بازرگانی، نابه سامانی‌های بازار برطرف می‌شود گفت: روحانی اعلام کرده بود که وزارت بازرگانی یک هفته‌ای مشکلات را حل می‌کند. این در حالی است که ۱۱ بار وزارت بازرگانی ادغام و منحل شده و ۴ بار هم در صحن مجلس مطرح و رد شده است. آخرین تغییر ساختاری برای این وزارت خانه در سال ۹۱ بود که بخش بازرگانی و کشاورزی آن به وزارت جهاد کشاورزی و بخش صنایع آن به وزارت صنعت داده شد.
  سروی بیان کرد: اصلی‌ترین دلیل ادغام وزارت بازرگانی با وزارت صنایع به دلیل دعوا و مشکلاتی بود که تولید کنندگان با توزیع کنندگان و وارد کنندگان داشتند.
  وی به دستاورد‌های ادغام این وزارت خانه هم اشاره کرد و گفت: کاهش ۵ میلیارد دلاری واردات مواد غذایی، خودکفایی در تولید گندم و افزایش ۲۲ درصدی تولید محصولات کشاورزی از مهم‌ترین دستاورد‌های این حوزه به شمار می‌رود.
  وی با اشاره به تبعات جدایی این وزارت خانه گفت: بار مالی ۲ هزار میلیارد تومانی، رها شدن ۶ ماهه بازار و نابودی ۲۵۰ هزار فرصت شغلی از مهم‌ترین تبعات این جدایی به شمار می‌رود.
  کارشناس اقتصادی برنامه پایش توضیح داد: ۱۹۰ نماینده مجلس بیاینه مخالفت خود را با این طرح ارائه کرده اند همچنین چندین تشکل تولیدی و وارداتی هم مخالفت خود را اعلام کرده اند، اما رییس جمهور و دولت همچنان پیگیر این طرح است.
  وی در پایان گفت: با چابک سازی و تقویت زیر مجموعه‌های وزارت صمت و همچنین ارائه و توزیع ارز۴۲۰۰ تومانی بین خود مردم و واگذاری سازمان حمایت از مصرف کنندگان و بخش‌های کشاورزی به وزارت خانه جهاد کشاورزی می‌توانیم بخشی از مشکلات این حوزه را برطرف کنیم. پیش از افزایش نرخ ارز و در سال ۹۶ مشکلی در نظام توزیع وجود نداشت بنابراین طرح ادغام وزارت صمت طرح درستی نیست.
  کریمی: فضای مجلس مخالفت نمایندگان با تفکیک وزارتخانه صنعت، معدن و تجارت را نشان می‌دهد
  در همین زمینه نیز نیز علی اکبر کریمی، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: داستان تفکیک وزارت صنعت، معدن و تجارت، بحث تاریخی است. ارزیابی فضای مجلس، نشان دهنده مخالفت نمایندگان با تفکیک این وزارت خانه است. در زمینه تفکیک این وزارتخانه استدلال محکمی از سوی دولت تاکنون ارائه نشده است.
  وی ادامه اداد: یکی از آفت‌های کشور توجه به ساختار‌های سخت افزاری به جای توجه به ساختار‌های نرم افزاری است. اما ما باید به سیاست‌ها و رویکرد‌ها توجه بیشتری به خرج دهیم. وگرنه با تفکیک وزارت خانه صنعت، معدن و تجارت هیچ مشکلی از این بخش‌ها حل نخواهد شد.
  در پایان برنامه پایش، سؤال نظرسنجی به‌صورت زیر از مخاطبان سؤال پرسیده شد:
  برای سرمایه گذاری به کدامیک بیشتر اعتماد دارید؟
  ۱- فروشنده‌ی ارز
  ۲- کارگزار بورس
  علاقه‌مندان به شرکت در نظرسنجی می‌توانند عدد گزینه موردنظر خود را به سامانه ۳۰۰۰۰۱۱۱ پیامک کنند. به ده نفر از شرکت کنندگان در نظرسنجی ده کارت هدیه سه میلیون ریالی اهدا خواهد شد.
  «پایش» به تهیه‌کنندگی الهام پیرهادی و سردبیری محمد عنبری کاری از گروه دانش و اقتصاد شبکه یک سیما است که یک شنبه‌ها و سه شنبه ها، ساعت ۱۹:۴۵ با اجرای محمد دلاوری به‌طور زنده پخش خواهد شد.