شبکه اطلاع رسانی طـــــــــــلا، ســکـــــــــــه و ارز
تولید
 • داخلی‌سازی قطعات صنعتی محور توسعه در چادرملو/ ساخت 11 هزار و 330 قطعه صنعتی

  بهره‌وری جز لاینفک بخش تولید و کار در هر واحد تولیدی و صنعتی است. یکی از شاخص‌های بهره‌وری برخورداری از توان و تخصص و نوآوری های کارشناسان و متخصصان داخلی برای طراحی و ساخت تجهیزات و قطعات مورد نیاز است . این امر در حوزه صنعت و معدن به طور خاص از اهمیت بیشتری برخوردار است چرا که اتکاء به تکنولوژی ساخت داخل موجب کاهش ریسک و ضامن تداوم فعالیت واحدهای معدنی و صنعتی خواهد بود .

  به گزارش ایلنا، محمود نوریان، مدیر عامل شرکت معدنی و صنعتی چادرملو گفت : این شرکت با برقراری ارتباط تنگاتنگ با مراکز تحقیقاتی و پژوهشی دانشگاه‌ها، صنعتگران، مبتکران و مخترعان کشور و حمایت از ایده ها، نوآوران و اتکا به دانش بومی همواره در پی استفاده از  ظرفیت های داخلی بوده و تاکنون نیز بالغ بر 50 پروژه تحقیقاتی و پژوهشی را اجرا و به اتمام رسانده است .

  وی با اشاره به اینکه از ابتدای فعالیت شرکت تا کنون بالغ بر 11 هزارو 330 قطعه صنعتی در مجتمع های معدنی و صنعتی چادرملو ساخت داخل شده است گفت : تنها در سال گذشته 585  قطعه  جدید در این شرکت بومی سازی شده است .

  نوریان افزود: همه تلاش ما این بوده و هست تا علاوه بر بومی سازی قطعات، به علوم روز و فناوری‌های نوین جهانی در بخش‌های معدن و صنایع فولاد نیز دسترسی پیدا کنیم و در همین راستا توانسته‌ایم بخش اعظم پروژه‌های خود را با توانمندی‌های داخلی راه‌اندازی کنیم وعلاوه بر میلیون ها دلارصرفه جویی ارزی به اشتغال مولد نیز کمک شایانی نمائیم.

  مدیر عامل چادرملو یادآوری کرد:  شرکت معدنی وصنعتی چادرملو با اعتقاد راسخ به محقق کردن این هدف و آرمان توسعه یافتگی، از سال 1381 عزم خود را جزم کرد و با بکار گیری توان متخصصان داخل کشور گام های بلندی را برای کاهش هزینه های  ناشی از واردات قطعات و قطع وابستگی برداشت.

  تشکیل ستاد بومی سازی شرکت:

   وی افزود :در سال 1389 ستاد بومی سازی در چادرملو تشکیل شد که هدف مهم آن، رسیدن به خود کفایی، شناسایی توانمندی‌های شرکتهای داخلی، ایجاد و تکمیل بانک اطلاعاتی دربخش های طراحی، ساخت، برنامه ریزی، هزینه‌یابی، مهندسی معکوس،‌ تدارک و اجرا و در نهایت کنترل کیفی و راه اندازی و نیز رشد توان رقابت پذیری و استفاده از مزیت های اقتصادی بود .

  وی تصریح کرد: هر چند این شرکت قبل از تشکیل ستاد بومی سازی نیز توجه ویژه‌ای به امر بومی سازی و تامین داخلی تجهیزات و قطعات و انجام مهندسی  معکوس و تهیه نقشه های ساخت و نصب و راه اندازی طرحهای توسعه داشته،  اما با انسجام بخشی از این فعالیت ها، تحت هدایت و نظارت واحدی مستقل، این امر شتاب بیشتری یافت و از آن پس، این شرکت با تکیه بر پتانسیل نیروی انسانی متخصص و کارآمد در زمینه های مختلف، طراحی و تهیه نقشه های جزء به جزء و کارگاهی به روش مهندسی معکوس، ساخت کلیه قطعات، تجهیزات و ماشین آلات را با استفاده از سیستم ها و دانش فنی موجود در کشور در برنامه های اجرایی خود قرار داد.

  محمود نوریان گفت:  طی سالهای اخیر با حمایت از سازندگان داخلی و برنامه هایی که جهت تأمین قطعات و لوازم یدکی ساخت داخل کشور انجام داده ایم، نه تنها موجبات کاهش توقفات در اثر فرسودگی قطعات وارداتی گردیده‌ایم  بلکه شرایط افزایش تولید در واحدهای فرآوری سنگ آهن خود را نیز ارتقاء بخشیدیم، بطوری که ظرفیت 5 خط تولید کنسانتره سنگ آهن را از 7 میلیون و 500 هزار تن،  به 10 میلیون و 500 هزار تن و ظرفیت تولید گندله در واحد گندله سازی مجتمع صنعتی چادرملو را از 3 میلیون و 400 هزار تن به 4 میلیون تن در سال افزایش دادیم.

  وی اضافه کرد: شرکت معدنی و صنعتی چادرملو که در حال حاضر یکی از بزرگترین تولید کنندگان سنگ آهن و کنسانتره و از پیشگامان بومی سازی کشور است، پروژه های تحقیقاتی،‌ مطالعاتی و پژوهشی رادر سرلوحه برنامه‌های خود قرار داده و با اجرای پروژه‌های متعدد، موفقیت های بیشماری را در زمینه ساخت داخل کسب کرده است، بطوری که از سال 1381 تا  پایان اسفند ماه سال 1397 بالغ بر 9 هزارو 881  قطعه در مجتمع معدنی  و یک هزارو 449 قطعه در مجتمع صنعتی  و در مجموع بالغ بر 11 هزارو 330 قطعه صنعتی  طراحی ، ساخت و مورد استفاده قرار گرفته است .

  نوریان با تاکید بر اینکه تمامی قطعات ساخته شده داخلی علاوه بر قابلیت رقابت پذیری با قطعات خارجی، همواره از کیفیت و راندمان کاری بالاتری نیز برخوردار هستند افزود: این شرکت به منظور شناسایی قطعات یدکی و یافتن سازندگان داخلی و تعیین نیازهای مجتمع های معدنی و صنعتی چادرملو به لوازم و قطعات یدکی، کنترل و بازرسی قطعات در حال ساخت و همچنین بازرسی قبل از ارسال به کارخانه ها و بازرسی مجدد در محل کارخانه ها، از مشاورین  مجرب و کار آزموده داخلی بهره می‌گیرد.

  مدیر عامل چادرملو در پایان با اشاره به اهمیت برگزاری نمایشگاه توانمند سازی داخلی که فرصت مناسبی است برای ارتباط تنگاتنگ شرکت‌های سازنده قطعه و واحدهای صنعتی سفارش دهنده افزود: اطلاعات مربوط به قطعات مورد نیاز واحدهای صنعتی و معدنی شرکت چادرملو بطور مستمر در پایگاه‌های اطلاع رسانی این شرکت در دسترس عموم صاحبان فن و سازندگان توانمند کشورمان است که می توانند با مراجعه به این پایگاه از مختصات و مشخصات قطعات مورد نیاز مطلع شوند .

  وی همچنین گفت: شرکت معدنی و صنعتی چادرملو در نمایشگاه فرصت‌های ساخت داخل نیز که از 27 تیرماه در محل دائمی نمایشگاههای بین‌المللی تهران برگزار می شود حضور فعال دارد و نیازمندی‌های خود را به در معرض دید سازندگان داخلی قرار  خواهد داد .

  گفتنی است شرکت معدنی و صنعتی چادرملو یکی از بزرگترین شرکت های فولادی است که سالانه با تولید 10 و نیم میلیون تن کنسانتره سنگ آهن - یک و نیم میلیون تن سنگ آهن دانه بندی - 4 میلیون تن گندله آهن - یک میلیون و 550 هزار تن آهن اسفنجی - یک میلیون و 300 هزار تن شمش فولاد  و  500   هزار تن انواع محصولات فولادی موفق شده است زنجیر فولاد را تکمیل کند .

   

   قیمت لوازم و قطعات خودرو
قیمت آهن آلات
قیمت مصالح ساختمانی
قیمت پوشاک
قیمت کالای دیجیتال
قیمت لوازم خانگی
قیمت مواد غذایی