iwmf شبکه اطلاع رسانی طلا، سکه و ارز به عنوان برترین وب‌سایت حوزه کسب و کار و مدیریت و تجارت در دوازدهمین جشنواره وب و موبایل ایران در هر دو بخش داوران و آرای مردمی برگزیده شد
شبکه اطلاع رسانی طـــــــــــلا، ســکـــــــــــه و ارز
اخبار طلا و سکه
  • سمت‌وسوی بازار ارز

    بازیگران بازار ارز روز گذشته نیز شاهد ریزش قیمت‌ها بودند؛ به‌ گونه‌ای که نرخ دلار با کاهش قابل توجهی وارد کانال 11هزار تومان شد و به تبع آن نرخ سکه نیز با سقوط تاریخی مواجه شد.

    دیروز همچنین سقوط دسته‌جمعی قیمت‌ها در بورس نیز اتفاق افتاد. طی روزهای گذشته شاهد بودیم که عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی بر ثبات بازار ارز تاکید داشته و اعلام کرد که نرخ ارز دیگر افزایش نمی‌یابد. من بر این باورم که ثبات در بازار بسیار مهم‌تر از کاهش نرخ دلار یا سکه است. اگر دولت تلاش کند و سیاست‌های بانک مرکزی به سمتی سوق پیدا کند که ثبات در بازار تداوم داشته باشد، معامله‌گران هم در بازار ارز و سکه با اطمینان خاطر دست به معامله می‌زنند. ثبات در بازار در نهایت به رونق خرید و فروش می‌انجامد. این موضوع هم به نظام عرضه و تقاضا در بازار برمی‌گردد. یعنی اگر تعادل در عرضه و تقاضا ایجاد شود، در نتیجه ثبات بر بازار حاکم خواهد شد. من فکر می‌کنم بانک مرکزی باید تلاش کند تا برای ارز و سکه تقاضا نیز ایجاد کند و تمام تمرکزش را معطوف به کاهش قیمت نکند. چراکه کاهش قیمت باعث می‌شود بر اساس تقاضای موثر، فنر قیمت‌ها رها شده و در نتیجه ما دوباره شاهد بروز التهاب در بازار باشیم. ثبات در عرضه و تقاضا جلوی ضرر معامله‌گران را خواهد گرفت. من سیاست‌های بانک مرکزی را نیز در ایجاد ثبات و بازگشت آرامش به بازار موثر می‌دانم. در حقیقت، این سیاست‌ها در کاهش تلاطمات بازار تاثیرگذار بوده است و می‌توان بخش مهمی از ثبات در بازار را طی روزها و ماه‌های گذشته ناشی از کنترل بازار از سوی بانک مرکزی دانست. چنین رویکردی در نهایت به نفع کل اقتصاد کشور خواهد بود. در شرایطی که تحریم‌ها بر اقتصاد کشور سایه افکنده است نیاز جدی به تغییر در رویکردها و نگرش‌ها احساس می‌شود. تا به امروز اقدامات خوبی از سوی بانک مرکزی انجام شده است و باید ادامه داشته باشد. باید سیاست‌های بانک مرکزی به گونه‌ای باشد که افراد در بازار ارز و سکه دچار ضرر و زیان نشوند و احساس امنیت کنند، چراکه بررسی‌ها نشان می‌دهد افرادی که از اوایل سال جاری در بازار ارز سرمایه‌گذاری کرده‌اند، دچار ضرر شده‌اند و این در حالیست که مسئولان بانک مرکزی بارها در این زمینه هشدارهایی را مطرح کرده بودند. سوی دیگر ماجرا نیز متضرران بازار سکه و طلا قرار دارند که من دیدم در رسانه‌ها از آن به‌عنوان زیان طلایی نام برده شده است. قیمت سکه نیز نسبت به روزهای ابتدایی سال جاری کاهش قابل توجهی داشته است و در نتیجه سرمایه‌گذاران این بازار متضرر شده‌اند. بنابراین، جلوگیری از این ضرر و زیان‌ها باید در اولویت برنامه‌های بانک مرکزی قرار گیرد. من فکر می‌کنم نرخ دلار در همین محدوده فعلی باقی بماند و به نظر می‌رسد خود بانک مرکزی نیز راضی نباشد که قیمت ارز به صورت تصنعی کاهش یابد چون بعدا با مشکل مواجه خواهد شد و ممکن است در آن زمان کنترل اوضاع از دستش خارج شود.