iwmf شبکه اطلاع رسانی طلا، سکه و ارز به عنوان برترین وب‌سایت حوزه کسب و کار و مدیریت و تجارت در دوازدهمین جشنواره وب و موبایل ایران در هر دو بخش داوران و آرای مردمی برگزیده شد
شبکه اطلاع رسانی طـــــــــــلا، ســکـــــــــــه و ارز
جهان
 • بغداد از رد البغدادی و سرنوشت ۳۳ کودک داعشی خبر داد

  ایسنا نوشت: وزارت خارجه عراق اعلام کرد، ۳۳ کودک از زنان روسی عضو داعش را به این کشور تحویل داد. این وزارت‌خانه همچنین از کشورهای جهان خواست، زنان و کودکان تبعه خود که عضو داعش بوده و دوره محکومیت خود را در عراق گذرانده‌اند، تحویل بگیرند.

  به گزارش سومریه نیوز، این وزارت‌خانه در بیانیه‌ای اعلام کرد، از طریق بخش حقوقی پرونده بازگرداندن کودکان داعش به کشورشان را با نهادهای ذی‌ربط یعنی شورای عالی قضایی، وزارت دادگستری و سازمان‌های امنیتی پیگیری می‌کند.

  در این بیانیه آمده است، وزارت خارجه دیدارهای دوجانبه‌ای ترتیب داده و هیئت‌هایی را به خارج از کشور فرستاده است تا از همه کشورهایی که زنان، کودکان و جوانانشان به داعش پیوسته و سپس دوره محکومیت خود را در عراق گذرانده‌اند، درخواست کنند برای تحویل اتباع خود با دولت عراق هماهنگی کنند.

  طبق این بیانیه، دولت بغداد پس از انجام اقدامات قانونی لازم و اطمینان از تضمین حقوق ۳۳ کودک روسی متعلق به زنان داعشی، دهم ژوئیه ۲۰۱۹ ضمن هماهنگی با سفارت روسیه در بغداد، آنها را به این کشور تحویل داد.

  وزارت خارجه عراق در این بیانیه از همه کشورها خواست، برای تحویل اتباع خود که به داعش پیوسته‌اند، ازجمله کودکان و مادران‌ آنها و نیز جوانان عضو داعش که دوره محکومیت خود را در عراق گذرانده‌اند، تمامی تلاش خود را به کار گیرند.

  Image result for ‫کودکان داعشی‬‎

  این وزارت‌خانه پیش از این در تعدادی از عملیات تحویل کودکان با ملیت‌های مختلف روسیه، تاجیکستان، جمهوری آذربایجان، آلمان، فرانسه، گرجستان، بلاروس، فنلاند، اکراین و ترکیه مشارکت داشت و طی این عملیات‌ها ۴۷۳ کودک به کشورشان بازگردانده شدند.

  از سوی دیگر، رسانه‌های عراق به نقل از باقر جبر الزبیدی، وزیر سابق دارایی این کشور اعلام کردند، اطلاعاتی وجود دارد که محل حضور ابوبکر بغدادی،‌ سرکرده داعش را مشخص می‌کند.

  الزبیدی که یکی از رهبران بارز مجلس اعلای اسلامی عراق است، احتمال داد، بغدادی در لیبی باشد.

  وی افزود: پیروزی‌هایی که عملیات "اراده پیروزی" در عراق محقق ساخت، تاکیدی بر این امر بود که بغدادی در این کشور نیست و در عین حال اطلاعاتی در دست است که نشان می‌دهد در حال حاضر سرکرده داعش در لیبی حضور دارد و به زودی سخنرانی از این کشور مبنی بر دعوت برای فعالیت باندهای زیرزمینی خود در عراق منتشر خواهد کرد.

  وزیر سابق دارایی عراق در بیانیه مطبوعاتی گفت، گروه تروریستی داعش بر سامرا، النخیب و اطراف آن متمرکز خواهد بود و با عملیات انتحاری انفرادی شهرهای مرکزی و شمال عراق را هدف قرار خواهد داد. وی پیش‌بینی کرد، داعش از لیبی به مصر و تونس هم حمله کرده و تلاش می‌کند بخشی از آفریقا را تحت کنترل خود درآورد.