ب برنامه‌های توسعه ساخت داخل اعلام شد | شبکه طلا و ارز
iwmf شبکه اطلاع رسانی طلا، سکه و ارز به عنوان برترین وب‌سایت حوزه کسب و کار و مدیریت و تجارت در دوازدهمین جشنواره وب و موبایل ایران در هر دو بخش داوران و آرای مردمی برگزیده شد
شبکه اطلاع رسانی طـــــــــــلا، ســکـــــــــــه و ارز
تولید
 • برنامه‌های توسعه ساخت داخل اعلام شد

  معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) برنامه‌های توسعه ساخت داخل در این وزارتخانه را در پنج محور تشریح کرد.

  به گزارش ایسنا به نقل از وزارت صنعت، معدن و تجارت، فرشاد مقیمی با اشاره به برنامه توسعه ساخت داخل در سال ۱۳۹۸ گفت: برنامه ریزی و اجرای زیرساخت های مورد نیاز اجرای قانون جدید، حداکثر استفاده توان تولیدی و خدماتی کشور و حمایت از کالای ایرانی، محور نخست توسعه ساخت داخل است.

  وی افزود: داخلی سازی کالاهای خارجی پر مصرف و با ارزش افزوده بالا، مدیریت واردات کالاهای خارجی، پیگیری بهبود کیفیت کالاهای داخلی، ترویج مصرف کالاها و خدمات داخلی، از دیگر محورهای توسعه و تعمیق ساخت داخل است.

  مقیمی با اشاره به اجرای محور برنامه ریزی و اجرای زیرساخت های مورد نیاز اجرای قانون جدید حداکثر استفاده توان تولیدی و خدماتی کشور و حمایت از کالای ایرانی، گفت: بنا به تکلیف قانون مبنی بر ملزم شدن وزارت صنعت، معدن و تجارت برای طراحی سامانه ای به منظور ثبت فهرست توانمندی های تولیدی و خدماتی کشور و نیازمندی های خارجی دستگاه ها، سامانه www.tavaniran.ir به زودی رونمایی می شود.

  درج اطلاعات تولیدات داخلی در سامانه

  وی در ادامه اظهار کرد: هماهنگی و برقراری سازوکار بررسی اعتراض تشکل های تخصصی به تعیین استانداردهای غیرمتعارف توسط دستگاه‌های اجرایی از طریق سازمان ملی استاندارد و تشکیل دبیرخانه هیئت نظارت بر اجرای قانون، از جمله برنامه‌های زیرساختی این قانون است.

  معاون امور صنایع وزارت صمت درباره برنامه‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت در مورد داخلی سازی کالاهای خارجی پرمصرف و با ارزبری بالا، گفت: در این زمینه براساس قانون حداکثری تعیین کالاهای مشمول، بررسی امکان پذیری تولید و هماهنگی جهت تولید انجام شده است.

  وی افزود: تلاش ویژه در جهت توسعه شرکت های خدمات مهندسی و شرکت های طراحی و ساخت به منظور توسعه فناوری و انتقال دانش فنی و ساماندهی فهرست تامین کنندگان (Vendor List) دستگاه ها جهت مشارکت حداکثری در تولید داخلی، از دیگر اقدامات است.

  اجرای طرح جایگزینی کالاهای مصرفی بادوام فرسوده

  مقیمی همچنین از افزایش تولید داخلی در پروژه های خاص مانند تعمیق خودروهای پر تیراژ، واگن های مسافری، شناورهای متوسط به بالا و همچنین تکمیل پروژه های تولیدی که محصول مشابه آنها در حال حاضر به کشور وارد می شوند را از جمله برنامه های داخلی سازی عنوان کرد.

  وی افزود: پیگیری اجرای طرح جایگزین کردن کالاهای مصرفی بادوام فرسوده با محصولات جدید با اعمال روش های تشویقی و انگیزاننده از دیگر برنامه های داخلی سازی کالاهای خارجی پرمصرف است.

  مدیریت واردات کالاها

  مقیمی مدیریت واردات را از دیگر محورهای برنامه ساخت داخل عنوان کرد و گفت: در این راستا قانون حداکثر از سوی دستگاه های مشمول قانون، اجرای قانون حداکثر در خریدهای دولتی در سامانه تدارکات الکترونیکی دولت (ستادیران) و همچنین اجرای ساخت داخل کالاها و خدمات در پروژه های دولتی و پیگیری اعمال آن در دستور کار قرار دارد.

  بازنگری تفصیلی مقررات صادرات و واردات

  معاون امور صنایع به اعمال ممنوعیت واردات کالاهایی که به میزان کافی و با کیفیت مناسب در داخل کشور تولید می شود اشاره کرد و گفت: بازنگری تفصیلی مقررات صادرات و واردات و تعرفه گمرکی کالاها در جهت حمایت از تولیدات داخلی از دیگر برنامه های ساخت داخل در مدیریت واردات است.

  مقیمی در خصوص محور بهبود کیفیت کالاهای داخلی، گفت: در این خصوص به دنبال نظارت دقیقی بر انجام آیین نامه های رعایت حقوق مصرف کنندگان (عمومی و خودرو)، و همچنین تعریف سازوکار صلاحیت‌سنجی فناوری تولید کالا و خدمات (از جمله دانش فنی) و اعمال آن، هستیم.

  وی افزود: درحال حاضر می خواهیم انواع بنگاه های اقتصادی را رتبه بندی کنیم و بدین منظور شیوه نامه آن را در حال تدوین با رعایت اولویت ها هستیم.

  مقییمی همچین از تصویب و ارائه مشوق های لازم جهت ایجاد و توسعه مراکزR&D در واحدهای صنعتی خبر داد.

  اجرای برنامه‌های آموزشی ترویج مصرف کالا

  مقیمی ترویج مصرف کالاها و خدمات داخلی را از محوری ترین برنامه های ساخت داخل عنوان کرد و گفت: در این زمینه تهیه و اجرای برنامه های تبلیغی و ترویجی، ترویج مصرف کالاهای ایرانی از طریق عرضه کنندگان و توسعه هدفمند تخفیف های موثر برای تبلیغ کالاهای داخلی در رسانه ها، در دستور کار قرار دارد.

  وی فعال سازی کمیسیون ساماندهی تبلیغات کالاهای داخلی، تهیه و اجرای برنامه های آموزشی ترویج مصرف کالا و خدمات ایرانی در مدارس، دانشگاه ها و مساجد را از دیگر برنامه ها این محور عنوان کرد.

  معاون امور صنایع گفت: توجیه شرکت های پیمانکاری عمومی (EPC) و شرکت های مشاور جهت حمایت از تولیدات داخلی از برنامه های ترویجی و تبلیغی ساخت داخل است.

  انتهای پیام