iwmf شبکه اطلاع رسانی طلا، سکه و ارز به عنوان برترین وب‌سایت حوزه کسب و کار و مدیریت و تجارت در دوازدهمین جشنواره وب و موبایل ایران در هر دو بخش داوران و آرای مردمی برگزیده شد
شبکه اطلاع رسانی طـــــــــــلا، ســکـــــــــــه و ارز
جهان
 • رضا پهلوی خود را با 98 درصد تخفیف به بن سلمان فروخت!

  فرزند شاه مخلوع قرار است در یک شبکه معاند، ستاره برنامه‌ای تلویزیونی باشد؛ این در حالی است که تنها با دو درصد حقوق درخواستی وی برای اجرای آن موافقت شده است.

  به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری آنا از معاونت برون‌مرزی صداوسیما، رامین مظاهری خبرنگار پرس‌تی‌وی در پاریس طی مقاله‌ای در وب‌سایت شبکه پرس‌تی‌وی نوشت: پسر محمدرضا پهلوی شاه مخلوع ایران قرار است در یک برنامه تلویزیونی که از دفتر لندن شبکه ایران اینترنشنال پخش شود، حضور یابد و «ستاره» این برنامه تلویزیونی باشد. شبکه فارسی‌زبان ایران اینترنشنال که از سوی محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان حمایت مالی می‌شود، با هدف تبلیغ علیه جمهوری اسلامی ایران فعالیت می‌کند. این شبکه به‌عنوان رسانه تروریست‌ها نیز شناخته می‌شود چراکه چند ماه پیش، مصاحبه‌ای را با عاملان گروه تروریستی الاحوازیه ترتیب داد که در جریان حمله این گروه تروریستی در شهر اهواز ایران، 25 نفر کشته و 70 نفر نیز زخمی شدند.

  ظاهراً محمد بن سلمان تصور می‌کند که تلویزیون، عاشق رضا پهلوی است. او احتمالاً بر این عقیده است که تلویزیون، تمامی پادشاهان را دوست دارد و چه کسی بهتر از رضا پهلوی. به نظر می‌رسد که محمد بن سلمان و ایران اینترنشنال در جذب مخاطب با چالشی بزرگ مواجه‌اند چراکه مردم ایران علاقه‌ای به اهداف برنامه‌های این شبکه ندارند. اهدافی همچون پاک کردن جنایات خاندان پهلوی که برای مردم ایران قابل‌قبول نیست. رضا پهلوی، تغییر دیدگاه‌های مردم ایران نسبت به خانواده خود را بسیار دشوار می‌بیند. خانواده‌ای که در ایران به‌عنوان عروسک‌های خیمه‌شب‌بازی قدرت‌های خارجی شناخته می‌شوند که هرگز به دنبال خیر و خوبی برای مردم ایران نبودند.

  رضا پهلوی برای اجرای این برنامه در شبکه ایران اینترنشنال تنها با دو درصد از دستمزدی که خود پیشنهاد داده بود، به توافق رسید. شاید او به این دلیل نرخ خود را پایین آورد که می‌دانست یک شاه واقعی نیست، بلکه صرفاً پسر یک شاه است که مدت‌هاست در انتظار پادشاهی است.

  متأسفانه باید گفت که این تخفیف رضا پهلوی به ایران اینترنشنال سبب می‌شود تا پول بیشتری در جیب ایران اینترنشنال بماند. قطعاً تروریست‌های مخالف ایران این اقدام رضا پهلوی در کاهش دستمزد خود را مورد تحسین قرار می‌دهند.

  چندی پیش نیز در گزارشی آمده بود که وی بعد از اعمال فشار از سوی سرویس‌های اطلاعاتی یکی از کشورهای اروپایی، از درخواست خود برای دریافت دستمزد بالا برای اجرای این برنامه منصرف شد. این کشور با توجه به اجلاس ضد ایرانی 2018 ورشو پایتخت لهستان که با حمایت آمریکا برگزار شد، قطعاً لهستان است. البته ممکن است به اعتقاد خیلی از ایرانی‌ها، انگلیس همان کشور اروپایی مدنظر باشد چراکه این کشور بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، همواره با دادن رشوه به نخبگان ایرانی از آن‌ها برای ضربه زدن به ایران استفاده کرده است.

  کشور دیگر اروپایی با تمایلات نئوامپریالیستی که احتمال درگیر شدن آن با چنین ماجرایی می‌رود، فرانسه است. آن‌ها از مدت‌ها پیش، گروه تروریستی منافقین را در کشور خود جای داده‌اند و می‌توان با دیده شک و تردید به آن‌ها نگریست. در این بین، گروهک منافقین اما نگاه مثبتی به رضا پهلوی نداشته و تمایل ندارد تا وی را به‌عنوان رهبر اپوزیسیون ببینند. این گروه به عربستان هشدار داد که در صورت استفاده از رضا پهلوی در این برنامه تلویزیونی، طی اقدامی تلافی‌جویانه دست به افشاگری خواهد زد.

  این ماجرا به‌گونه‌ای است که ازیک‌طرف شاهد درگیری میان مجاهدین خلق و رضا پهلوی هستیم و از طرف دیگر، عربستان تلاش می‌کند تا هر دو را در کنار هم نگه دارد تا به هدف خود دست یابد. اما حقیقت این است که هیچ‌یک از این دو، جایی در میان ایرانی‌ها ندارند.

  گاهی اوقات افرادی که در یک مسابقه از دیگران عقب افتاده‌اند خود را متقاعد می‌کنند که برنده می‌شوند و در واقع در اینجا هم همین مورد مشاهده می‌شود. تماشای منافقین در حال بحث با رضا پهلوی درحالی‌که سعودی‌ها سعی می‌کنند افسار هر دو را در دست داشته باشند، تمام ایران را به یاد فیلم «سه کله‌پوک» می‌اندازد. نمایشی واقع‌نما از تصادف دو خودرو که همان خاندان پهلوی و منافقین هستند. فیلمی بسیار دهشت انگیز که ایرانی‌ها با علاقه‌ای آمیخته به آرامش خیال به تماشایش می‌نشینند چون کابوس‌های ملی ما از آنان به پایان رسیده است.

  مهم نیست که آن‌ها از حمایت آمریکا، اسرائیل، انگلیس، کشورهای عربی و یا فرانسه برخوردارند و تا چه اندازه توسط رسانه‌های جریان اصلی همانند نیویورک‌تایمز یا پولتیکیو تبلیغ می‌شوند، نکته حائز اهمیت این است که هیچ‌کدام از آن‌ها، از ذره‌ای حمایت سیاسی در ایران برخوردار نیستند.

  رضا پهلوی در قالب این برنامه سعی دارد تا به کشورهای جهان سفر و با سران جنبش‌های مخالف دیدار و گفت‌وگو کند. در واقع، هر جنبشی که به دنبال احیای ساختار سلطنتی باشند، به‌صورت خودکار جزو گروه‌های استبدادی به‌حساب می‌آیند. هواداران لیبرال دموکراسی (چه از نوع جمهوری‌خواه و چه از نوع سلطنت مشروطه) که در برنامه رضا پهلوی حضور می‌یابند، افرادی فرصت‌طلب و با خوی اشرافی‌گری به شمار می‌آیند.

  به نظر می‌رسد رضا پهلوی در این برنامه، تنها دو جنبه از جهان را برای مخاطبان خود ارائه خواهد داد. البته پیش‌تر به این دو جنبه یعنی سلطنت‌های مستبد در جهان اسلام و سلطنت‌های لیبرال دموکرات در اروپا توسط دیگر رسانه‌ها، بسیار پرداخته‌شده است.

  طنز فوق‌العاده سرگرم‌کننده‌ای که هر وقت با یکی از ایرانیان ثروتمند طرفدار بازگشت حکومت شاهنشاهی بحث می‌کنیم این است: آن‌ها در ذهن و گفتمان خود تصور می‌کنند که داریوش بزرگ بازخواهد گشت، اما واقعیت این است که این فرد فقط رضا پهلوی است. رضا پهلوی از نگاه ایرانی‌ها، به‌عنوان یک فرد باهوش شناخته نمی‌شود و تنها کارش، سخنرانی علیه ایران در ازای دریافت مبالغ قابل‌توجه است. هیچ‌کس، البته به‌استثنای آمریکا، تصور نمی‌کند یک «ستاره تلویزیونی» می‌تواند از عهده اداره یک کشور برآید.

  چه کسی بیننده برنامه جدید رضا پهلوی است؟

  به‌جرئت می‌توان گفت که هیچ فرد زیر 40 سالی، مخاطب این برنامه نیست. این برنامه اساساً بر مبنای خاطرات گذشته بنانهاده شده و از آن جایی که جوانان ایرانی هیچ تجربه و خاطره‌ای از دوران پهلوی ندارند، قطعاً تمایلی برای تماشای آن نشان نمی‌دهند. از سویی دیگر، آن‌ها همانند دیگر جوانان کشورهای فرانسه، الجزیره و یا آمریکا با مفاهیم سیاسی مدرن درگیر بوده‌اند و کمتر به گذشته می‌نگرند.

  در میان میان‌سالان، هیچ‌یک از حامیان گروه‌های اصلاح‌طلب یا اصول‌گرا این برنامه را جدی نخواهند گرفت. آن دسته از میان‌سالانی هم که مخاطب این برنامه هستند، دیگر به دنبال احیای شاه نیستند و ازآنجایی‌که سنی از آن‌ها گذشته است، تنها از سر کنجکاوی می‌خواهند بدانند که چگونه روزهای جوانی آن‌ها سپری‌شده است.

  رضا پهلوی کسی نیست که ایرانی‌ها ارزشی برای او قائل باشند چراکه حتی غیر ایرانی‌ها هم می‌دانند که او یک شخص فرصت‌طلب بی‌شرم است و از ویژگی‌های شخصیتی وی همین بس که برای رسیدن به قدرت دست به دامن رژیم سعودی شده است. از طرفی دیگر، نباید فراموش کرد که رضا پهلوی با آمریکایی‌ها نیز همکاری می‌کند. کسانی که حتی به پدر او رحم نکردند و او را از بیمارستان بیرون و به پاناما منتقل کردند.

  بدیهی است که امپریالیست‌های غربی و صهیونیست‌ها برای نادیده گرفتن ناپختگی سیاسی وی دلایل خودخواهانه خود را دارند که به نظر نمی‌رسد رضا پهلوی نیز این واقعیت را درک کند. متأسفانه وی برای مبرا نشان دادن خود این واقعیت را درک نمی‌کند.

  تنها راه رضا پهلوی برای اینکه خود را تا حدودی وطن‌پرست، رهبر و بنا بر ادعایش یک شیعه نشان دهد این است که از الگوهایی مثل آخرین امپراتور چین، «پوی یی» پیروی کند. اما برای برخی افراد دو درصد کار فریبکارانه بهتر از 100 درصد کار اجتماعی کارآمد است؛ برخی افراد با بدترین عناصر جامعه همکاری می‌کنند تا جلال، قدرت و آسایش را به‌زور به دست آورند.

  مردم انقلابی چین، پویی را که حاکمی خودکامه و مستند بود و سعی می‌کرد تا خود را فرد خوبی نشان دهد، برکنار کردند. او در سال 1949 به‌جای اعدام، به 10 سال زندان محکوم و پس از آن به‌عنوان رفتگر و باغبان معمولی به کار گرفته شد. او مرتب از انتخاب دموکراتیک مردم چین حمایت می‌کرد و ظاهراً به این باور رسیده بود که دیگر دوران سلطنت و خودکامگی به پایان رسیده و مردم خواهان چنین وضعیتی نیستند. اما آنچه پویی از آن غفلت می‌کرد، همکاری با دشمنان مردم چین و فروختن خود با 98 درصد تخفیف به این افراد بود.

  تنها چیزی که می‌توان در مورد رضا پهلوی گفت این است که احتمالاً محبوبیت او نزد ایرانی‌ها بیشتر از گروه مجاهدین خلق است. گروهی تروریستی که در زمان جنگ ایران و عراق در کنار صدام ایستادند و با مردم ایران جنگیدند. ایرانی‌ها هرگز این گروه و اقداماتشان را فراموش نمی‌کنند و آن‌ها را نخواهند بخشید.

  به‌جرئت می‌توان گفت که رضا پهلوی و منافقین در کنار هم، از 2 درصد حمایت هم در ایران برخوردار نیستند. مسئله‌ای که نشریه پولتیکو نیز به آن اشاره کرد و نوشت: «نمی‌توان حدس زد که این خانواده سلطنتی از چه میزان حمایت در ایران برخوردارند.» این نشریه به‌خوبی به این مسئله واقف است که رضا پهلوی و یا منافقین، از کمترین حمایت‌ها نیز برخوردار نیستند اما نمی‌خواهد این حقیقت برای غیر ایرانی‌های خواننده این نشریه نیز روشن شود.

  بد نیست بدانید شخصیت‌های کارتونی دیزنی لند در برخی از انتخابات آمریکا تقریباً 2 درصد از آراء را به خود اختصاص می‌دهند و با یک محاسبه ساده می‌توان این‌چنین گفت که رضا پهلوی و منافقین نیز در ایران به‌اندازه شخصیت‌های کارتونی دیزنی لند همانند میکی موس طرفدار دارند.

  تنها بینندگان برنامه بن سلمان و ایران اینترنشنال با اجرای رضا پهلوی، ثروتمندان ایرانی ساکن لس‌آنجلس یا واشنگتن دی‌سی هستند. برنامه رضا پهلوی با این هدف طراحی‌شده تا به این گروه اجازه دهد تا همچنان به زندگی در حباب خود ادامه دهند. افرادی که با ثروت‌هایی که مشخص نیست از چه طریقی به‌دست‌آمده، از کشور خود فرار کردند و نتوانستند به مردم خود در انقلابی که برای شکل‌گیری و حفظ آن، دهه‌ها تلاش کردند کمک کنند. امثال رضا پهلوی هرگز نمی‌توانند رهبری ایران مدرن را به دست بگیرند و از چنین صلاحیتی برخوردار نیستند چراکه شرورانه و خائنانه از هرگونه جنگ سخت و نرم، تحریم و کشتار هم‌وطنان خود حمایت کردند و حتی به خانواده خود نیز رحم نکردند.

  بااین‌حال، اگرچه ممکن است تیم ضد ایرانی عربستان، ایران اینترنشنال و رضا پهلوی بسیار ثروتمند باشند و بتوانند دست به هر اقدامی در تلویزیون بزنند، اما حقیقت آن است که این تیم بسیار کوچک و پا به سن گذاشته هستند و همانند دیگر پادشان سلطنت‌طلب، به‌زودی به تاریخ خواهند پیوست.