iwmf شبکه اطلاع رسانی طلا، سکه و ارز به عنوان برترین وب‌سایت حوزه کسب و کار و مدیریت و تجارت در دوازدهمین جشنواره وب و موبایل ایران در هر دو بخش داوران و آرای مردمی برگزیده شد
شبکه اطلاع رسانی طـــــــــــلا، ســکـــــــــــه و ارز
اخبار بازار ارز
 • رئیس جمهور سناریوی حذف ارز 4200 تومانی را انتخاب کند

  وزیر اسبق صنعت، معدن و تجارت:

  وزیر اسبق صنعت، معدن و تجارت اظهار داشت: تجربه 40 ساله گذشته به من نشان می‌دهد که چند نرخی بودن یا ارز ترکیبی به تولید ضربه می‌زند و نتیجه آن دادن سوبسید به واردات بر علیه تولید است

  به گزارش ایلنا، وزیر اسبق صنعت، معدن و تجارت در ششمین جلسه شورای راهبردی توسعه صادرات در واکنش به صحبت‌های دبیر ستاد اقتصادی سران قوا مبنی بر اجرای سناریوی حذف ارز 4200 تومانی و یا ادامه آن اظهار داشت: تجربه 40 ساله گذشته من نشان می‌دهد که چند نرخی بودن یا ارز ترکیبی به تولید ضربه می‌زند و نتیجه آن دادن سوبسید به واردات بر علیه تولید است. فلذا پیشنهاد من این است که رئیس جمهور سناریوی دوم که همان حذف ارز 4200 تومانی و تک‌نرخی شدن بازار ارز است را انتخاب کند.

  محمدرضا نعمت‌زاده ادامه داد: در صورتی سناریوی دوم نتیجه خواهد داد که بروکراسی و دخالت‌های بانک مرکزی و دولت کم شود و مانند سال‌های گذشته قیمت‌ها را مدیریت نکنند پیشنهاد من این است که سیاست‌های ارزی ما به سیاست‌های قبل از سال 97 برگردد چرا که سیاست ارزی دولت در فروردین ماه سال قبل تاسف‌بار بود.

  نعمت‌زاده با اشاره به آخرین دیدار خود با آیت الله هاشمی رفسنجانی گفت: من در آخرین جلسه‌ای که با مرحوم رفسنجانی داشتم ایشان این نکته را تذکر دادند که ما در سال‌های گذشته روش‌های مختلفی برای کنترل بازار تجربه کردیم ولی در نهایت به این نتیجه رسیدیم که چاره‌ای جز افزایش تولید و کنترل عرضه نداریم.

  در ادامه این جلسه سایر حاضرین مخالفت خود را با تداوم تخصیص ارز 4200 تومانی حتی به صورت محدود اعلام کردند و خواستار این بودند که در جلسه پنجشنبه رئیس جمهور به هیچ عنوان این سناریو را انتخاب نکند.