iwmf شبکه اطلاع رسانی طلا، سکه و ارز به عنوان برترین وب‌سایت حوزه کسب و کار و مدیریت و تجارت در دوازدهمین جشنواره وب و موبایل ایران در هر دو بخش داوران و آرای مردمی برگزیده شد
شبکه اطلاع رسانی طـــــــــــلا، ســکـــــــــــه و ارز
جهان
 • تغییر قانون اساسی عراق از نخست‌وزیری شروع می‌شود؟

  ساختار سیاسی عراق بر اساس رأی مردم به احزاب شکل گرفته است که برنامه‌ای برای تغییر آن از سوی برخی از جریان‌های سیاسی وجود دارد.

  به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری آنا، نظام انتخاباتی و حکومتی در عراق به‌صورت تقسیم‌بندی بنا شده است. در این نظام ایالتی، ساختار سیاسی به سه قسمت تقسیم شده و بر اساس سیستم پارلمانی و احزاب و گروه‌ها بنا شده است.

  در این سیستم مردم عراق به نامزد احزاب و دسته‌های مختلف سیاسی رأی داده و ائتلاف یا گروهی که بیشترین کرسی در مجلس نمایندگان عراق را کسب کند باید دولت تشکیل دهد. نخست‌وزیر نیز از سوی بزرگترین ائتلاف انتخاب شده و قبل از آن رئیس‌جمهور و رئیس مجلس نیز انتخاب می‌شوند. 

  افزون بر این، نخست‌وزیر نیز از میان شیعیان، رئیس مجلس از اهل‌سنت و رئیس‌جمهور از اکراد انتخاب می‌شود. این سیستم به‌دلیل تعارضات زیادی که دارد، بسیار نقد می‌شود و مردم عراق و برخی از گروه‌ها به این شیوه معترض هستند.

  در همین زمینه گفته می‌شود، ائتلاف الفتح وابسته به هادی عامری، رهبر سازمان بدر عراق طرحی با امضای چندی از نمایندگان مجلس ارائه کرده است تا نخست‌وزیر این کشور بر اساس رأی مستقیم مردم انتخاب شود که می‌تواند تحولی بزرگ در جهت تغییر قانون اساسی این کشور باشد.