شبکه اطلاع رسانی طـــــــــــلا، ســکـــــــــــه و ارز

زبرجد Peridot

زبرجد Peridot

توصیف کلی

نام پرپدوت ریشه در زبان یونانی دارد ولی معنی آن مشخص نیست شاید انتخاب نام پرپدوت با توجه به سطوح متعدد بلور این کانی أخذ شده باشد.
استفاده از این کانی روشن بینی و بصیرت را افزایش می دهد. به قلب نیرو می بخشد و ناراحتی های قلبی را از بین می برد و موجب بهبود گردش خون می شود همچنین برای درمان اگزما نیز توصیه شده است. پرپدوت یکی از معدود سنگ های جواهری است که فقط دارای یک رنگ می باشد که اساساً به رنگ سبز زیتونی شهرت دارد. میزان غلظت رنگ سبز در این کانی بستگی به میزان عنصر آهن در این کانی دارد. اغلب پرپدوت های گران بها دارای رنگ سبز زیتونی تیره می باشند. البته پاکی و تمیزی کانی و عاری بودن از هر گونه ناخالصی نیز تأثیر بسزایی در قیمت آن دارد. برای مثال می توان به پرپدوت های برمه اشاره کرد که دارای ناخالصی (Platelet) می باشد و باعث حالت خواب آلودگی در کانی می شود. این حالت در سنگ های بالای ١٠ قیراط ملموس تر است از انواع کمیاب این کانی می توان به پرپدوت چشم گربه ای و پرپدوت ستاره ای اشاره کرد.
پرپدوت دارای شکست دو گانه قوی می باشد که خود عامل خوبی برای تشخیص این کانی نسبت به کانی های دیگر محسوب می شود همچنین در مقابل اسید سولفوریک و اسید های معدنی از خود واکنش نشان می دهد و حل می شود و در اثر تجزیه به سیلس ژلاتینی تبدیل می شود. همچنین در مقابل ضربه و فشار نیز پایدار نمی باشد. کانی هایی نیز در طبیعت وجود دارند که از لحاظ ظاهری شبیه پرپدوت هستند که می توان زمرد، ملداویت، تورمالین، کریسوپریل، دما نتوئید، دیوپسید، پرهنیت، پرازیولیت اشاره کرد. بزرگترین نگین پرپدوت تراش خورده جهان دارای وزن ۳١٠ قیراط می باشد که از معدنی در جزیره سنت جان یافت شد و اکنون در موزه (سمیت سونین) واشنگتن نگهداری می شود. بزرگترین تولید کنندگان پرپدوت کشور های برمه، پاکستان، چین، برزیل، استرالیا، نروژ، آمریکا، زئیر و افریقای جنوبی هستند.
اسامی دیگر: توپاز قدیمی، زبوجید، شا مقصود، زمرد شب ،Bastard Emerald .

بازگشت به فهرست سنگ‌ها

شناسنامه سنگ

عنوان مقدار
رنگ زبرجد Peridot رنگ
شفافیت شفاف تا نیمه شفاف
سختی مو ۷-۶٫۵
وزن مخصوص ۳٫۴۸-۳٫۲۸
ضریب شکست نوری ۱٫۷۱-۱٫۶۳
خواص نوری +B دو محوره
بازگشت نوری DR
شکست دوگانه ۰٫۰۳۸-۰٫۰۳۵
تفرق نور ۰٫۰۲۰
سیستم کریستالی ارتورومبیک
رنگ سائیدگی سفید
فرم شکستگی صدفی
کیلواژ ناقص
جلاء شیشه ای
جرم مولکولی (gm) ۱۴۰٫۶۹
فلورسانس ندارد

طیف نوری

طیف نوری
بزرگترین پرپدوت
بزرگترین نگین پرپدوت تراش خورده جهان دارای وزن ۳١٠ قیراط می باشد که از معدنی در جزیره سنت جان یافت شد و اکنون در موزه (سمیت سونین) واشنگتن نگهداری می شود.
تولیدکنندگان
بزرگترین تولید کنندگان پرپدوت کشور های برمه، پاکستان، چین، برزیل، استرالیا، نروژ، آمریکا، زئیر و افریقای جنوبی هستند و اسامی دیگر آن توپاز قدیمی، زبوجید، شا مقصود، زمرد شب ،Bastard Emerald می باشد.

چرا مجذوب این سنگ می شویم؟

فرازمینی
بلور زبرجدسبز در شهاب سنگ ها یافت می شود: برخی از کریستال های نایاب فرازمینی آنقدر بزرگ اند که می توان آنها را برای استفاده به عنوان سنگ های قیمتی برش داد.
سنگ آهنی
برخی سنگ ها رگه های ناخالصی مثل آهن دارند. رنگ زبرجد در اصل زرد-سبز است. سنگ هایی که کیفیت بیشتری دارند پررنگ ترند.
دوبینی
انکسار نور در زبرجد مضاعف است: وقتی که مستقیم به این سنگ نگاه می کنید، از هر وجه آن دو تا می بینید.

نمونه های مشهور

peridot peridot peridot peridot peridot peridot

فاکتورهای کیفی

قیراط / CARAT

قیراط / CARAT

برش / CUT

برش / CUT

شفافیت / CLARITY

شفافیت / CLARITY

رنگ / Color

رنگ / Color

مشاهده سایر گوهرها

قیمت لوازم و قطعات خودرو
قیمت آهن آلات
قیمت مصالح ساختمانی
قیمت پوشاک
قیمت کالای دیجیتال
قیمت لوازم خانگی
قیمت مواد غذایی