لاجورد Lapis Lazuli

لاجورد Lapis Lazuli

توصیف کلی

نام لاجورد برگرفته از دو واژه ی (Lapis) به معنی سنگ و واژه ی فارسی لاجورد (Lazuli) به معنی رنگ آبی می باشد.
لاجورد یکی از قدیمی ترین سنگ هایی است که قریب به ٧٠٠٠ سال تخت عنوان جواهر یا یک سنگ تزیینی استفاده می شده است. لاجورد یک سنگ توده ای است که از تجمع کانی های کلسیت، سودالیت، لازوریت، پیریت، میکا، هویینیت، دیوپسید و اوگیت به وجود می آید. رنگ لاجورد آبی سیر با رگه های کلسیت و پیریت است، که به صورت رگه های سفید و طلایی در سنگ نمایان می شود. برای بالا بردن کیفیت رنگ لاجورد کلسیت های سفید داخل سنگ را به وسیله رنگ آبی رنگ می کنند. البته این رنگ پایدار نیست و پس از مدتی کمرنگ می شود. لاجورد در مقابل ضربه، فشار، حرارت، محلول های گرم، اسیدها و محلول های قلیایی آسیب پذیر است. کانی هایی مانند: سودالیت، ژاسپر، لازولیت، آزوریت، دومورتیریت با لاجورد اشتباه گرفته می شوند. یکی از بزرگ ترین تولید کننگان این سنگ کشور افغانستان است که سالانه ۷٠٠٠ کیلو گرم لاجورد استخراج می کند.
از منابع دیگر، کشور شیلی است که لاجوردهای آن به وسیله ی کلسیت خال دار شده اند. تولیدکنندگان بزرگ لاجورد عبارت از: افغانستان، آرژانتین، شیلی، روسیه و آمریکا می باشند.
اعتقادات: دردنیا به نماد عشق و دوستی شناخته می شود و موجب بالا رفتن رشد روحی و معنوی می شود. توصیه شده است این سنگ را رد اتاق خواب استفاده نکنید.
اسامی دیگر: لاپیس لازولی، لاجورد، لازوریت Lazurite ,سنگ آبی Blue Stnoe

بازگشت به فهرست سنگ‌ها

شناسنامه سنگ

عنوان مقدار
رنگ لاجورد Lapis Lazuli رنگ
شفافیت کدر
سختی مو ۶-۵
وزن مخصوص ۳-۲٫۵
ضریب شکست نوری ۱٫۵۰
بازگشت نوری SR
شکست دوگانه ندارد
سیستم کریستالی کیوبیک
رنگ سائیدگی آبی روشن
فرم شکستگی صدفی،ناهموار
کیلواژ ندارد
جلاء مات
ترکیب شیمیایی (Na3Ca(AL3si3O12
جرم مولکولی (gm) ۴۹۸٫۳۱
فلورسانس قوی به رنگ سفید

طیف نوری

طیف نوری
پیشینه
لاجورد یکی از قدیمی ترین سنگ هایی است که قریب به ٧٠٠٠ سال تخت عنوان جواهر یا یک سنگ تزیینی استفاده می شده است. لاجورد یک سنگ توده ای است که از تجمع کانی های کلسیت، سودالیت، لازوریت، پیریت، میکا، هویینیت، دیوپسید و اوگیت به وجود می آید.
نکته خاص
اعتقادات: دردنیا به نماد عشق و دوستی شناخته می شود و موجب بالا رفتن رشد روحی و معنوی می شود. توصیه شده است این سنگ را رد اتاق خواب استفاده نکنید. از دیگر اسامی آن می توان به لاپیس لازولی، لاجورد، لازوریت Lazurite ,سنگ آبی Blue Stnoe اشاره کرد.

چرا مجذوب این سنگ می شویم؟

رنگ تند
از زمان های قدیم تا کنون در تمام تمدن ها ارزش سنگ لاجورد به رنگ آبی پررنگ آن بوده است.
6500 سال
فلاسفه در زمان های قدیم معتقد بودند که بین ارتباط بین انسان و لاجورد به ۶۵۰۰ سال قبل باز می گردد.
لاجوردی
نقاشان دوران رنسانس از سنگ لاجورد برای ساختن رنگ آبی ``لاجوردی`` استفاده می کردند، ماده رنگی گران قیمتی که روشنایی و ثبات بی نظیری داشت.

فاکتورهای کیفی

قیراط / CARAT

قیراط / CARAT

برش / CUT

برش / CUT

شفافیت / CLARITY

شفافیت / CLARITY

رنگ / Color

رنگ / Color

مشاهده سایر گوهرها

قیمت لوازم و قطعات خودرو
قیمت آهن آلات
قیمت مصالح ساختمانی
قیمت پوشاک
قیمت کالای دیجیتال
قیمت لوازم خانگی
قیمت مواد غذایی