زمرد Emerald

زمرد Emerald

توصیف کلی

زمرد سبز، سنگ جواهری گران قیمت

زمرد سبز گونه ای سبز رنگ از خانواده ی بریل و معروف ترین و با ارزش ترین نوع از سنگ های جواهری سبز رنگ می باشد. رنگ سبز زیبا به همراه با پایداری و کمیابی ، این جواهر را با ارزش تر ساخته است. زمردهای دارای رنگ سبز عمیق مورد پسند تر هستند . در واقع زمردهای سبز دارای رنگ های کمرنگ دارای قیمت پایین تری می باشند. سنگ های دارای رنگ های بسیار کمرنگ را اصلاً زمرد سبز نمی نامند و آن ها را به نام بریل سبز مطرح می کنند. برخی مواقع این سنگ را تحت عملیات حرارتی قرار می دهند که این کار باعث می شود تا رنگ سنگ آبی شده و به آکوامارین تبدیل گردد.

همه چیز درباره ی زمرد سبز:

جدا از زمرد سبز ، کانی بریل دارای گونه های جواهری مهم دیگری هم مانند آکوامارین آبی، مورگانیت صورتی و هلیدور زرد / بریل طلایی می باشد. بریل خالص سفید رنگ است؛ رنگ سبز زمرد معمولاً به خاطر وجود ناخالصی های کروم در آن ایجاد می گردد. زمرد سبز به مراتب گران بها تر از دیگر گونه های جواهری بریل بوده، و یکی از معدود سنگ های جواهری گران قیمت جهان می باشد.

نقطه ضعف زمرد سبز عیوب و شکاف های آن است. زمرد سبز بدون عیب بسیار نادر و کمیاب بوده و به طور قابل ملاحظه ای گران قیمت می باشد. برخی از افراد زمردهای سبز دارای عیوب اندکی را به زمردهای سبز بدون عیب ترجیح می دهند، باید بدانید که این گفته کاملاً تأیید شده است. معمولاً این عیوب را در زمرد می توان توسط عملیات روغن دهی یا به وسیله ی مواد روغن های مصنوعی مخفی کرد. این کار معمولاً در صنعت رایج می باشد. با وجود اینکه زمردهای سبز کلمبیایی از قدیم به خاطر رنگ سبز عالی خود دارای کیفیت بسیار بالایی بوده اند، اما منبع جدیدی از زمرد هم در کشور آفریقایی زامبیا در حال تولید زمردهای سبز عمیقی با عیوب بسیار اندک می باشد.

زمردهای سبز جعلی و کپی شده زیادی تاکنون شناخته شده اند. ممکن است دو عدد سنگ دارای رنگ های ضعیف را بوسیله ی یک چسب دارای رنگ سبز تیره به هم چسبانده باشند و سنگی شبیه به زمرد سبز را تولید نموده باشند. شیشه های سبز تراش دار هم شبیه به زمرد سبز هستند. برای آنکه سختی پایین شیشه نمایان نگردد ممکن است این شیشه ها را به وسیله ی ماده ای سخت پوشانده باشند. این سنگ ها را می توان با استفاده از نا آگاهی خریدار به جای زمرد سبز اصل فروخت. تنها متخصصین ماهر قادر به تشخیص همه ی این حیله ها هستند. پس بسیار مهم است که زمرد سبز را تنها از فروشندگان قابل اطمینان خریداری کرد.

نوعی کمیاب و غیر معمول از زمرد سبز به نام ” زمرد سبز تراپیچ (Trapiche) ” معروف است. مشخصه ی این زمرد شکل ستاره ای آن بوده که در مرکز سنگ قرار گرفته و دارای یک طرح شش ضلعی می باشد. شعاع های این حالت ستاره به شکل ستاره ی واقعی بسیار شبیه می باشد. این حالت ستاره ای به خاطر انعکاس نور از ذرات کوچک ناخالص ایجاد نمی شود، بلکه به وسیله ی ناخالصی های سیاه رنگی از جنس کربن که به شکل ستاره هستند به وجود آمده اند. زمردهای سبز Trapiche را تنها در معدن زمرد ناحیه ی بویاکا (Boyaca) واقع در کلمبیا می توان یافت و آن ها را اغلب به شکل قبه ای برش می دهند.

با اینکه زمرد سبز دارای سختی مناسبی می باشد، اما سنگی ترد و شکننده است. اگر زمرد سبز محکم به جایی برخورد کند و یا تحت تغییرات دمایی شدید قرار گیرد ، ترک های داخلی آن می توانند در داخل سنگ گسترش یابند. زمرد سبزی که برای پوشاندن عیوب آ ن تحت عملیات های بهینه سازی قرار گرفته است را هرگز نباید به وسیله ی تمیز کننده های التراسونیک تمیز کرد و هرگز نباید آن ها را با صابون شست. این کارها می تواند باعث از بین رفتن عمیلیات روغن دهی گردیده و باعث ظاهر شدن دوباره ی ترک های داخلی سنگ گردد.

موارد استفاده:

زمردهای سبز شفاف را برای استفاده در صنعت جواهر سازی تراش می دهند. زمرد سبز به فشار و ضربه بسیار حساس می باشد. برای کمتر کردن مقدار فشار وارده بر روی سنگ در هنگام برش بهترین شکل برش برای این سنگ برش زمرد سبزی می باشد که به خوبی در صنعت جواهر سازی شناخته شده است. زمردهای سبز نیمه شفاف را به شکل قبه ای و مهره ای برش داده و پرداخت می کنند. این کار را بر روی زمرد سبز Trapiche هم انجام می دهند.

زمرد سبز سنگ تولد ماه می هم می باشد.

انواع زمرد سبز:

 • · زمرد سبز برزیلی:این سنگ از برزیل به دست می آید. این اسم در مورد تورمالین سبز برزیلی هم به کار می رود.
 • · زمرد سبز چشم گربه ای:نوعی زمرد که دارای پدیده چشم گربه ای است. این نوع زمرد بسیار کمیاب بوده و فقط در زمردهای سبز دارای رنگ کمرنگ بوجود می آید.
 • · زمرد سبز کلمبیایی:

این نوع زمرد از کلمبیا بدست می آید و معمولاً دارای کیفیت بالایی می باشد.

● زمرد سبز ستاره ای:همان زمرد سبز Trapiche می باشد.

● زمرد سبز تراپیچ (Trapiche): در این زمرد ناخالصی هایی سیاه رنگ باعث بوجود آمدن حالت ستاره ای شده اند.

● زمرد سبز زامبیایی:از کشور آفریقایی زامبیا بدست می آید و دارای شفافیت و کیفیت مناسبی است.

نام های نادرست و غلط :

تولید زمردهای سبز مصنوعی از سال ١۸۴۸آغاز شده است. زمردهای سبز مصنوعی را معمولاً می توان بسیار شبیه به زمرد واقعی تو.لید کرد. این شباهت به حدی است که واقعاً نمی توان این دو نوع زمرد را بوسیله ی وسایل معمولی از هم تشخیص داد. برخی از نام های زمردهای معمولی را در زیر می آوریم:

 • زمرد سبز بیرون (Biron)
 • زمرد سبز گیلسون (Gilson)
 • زمرد سبز لینکس (Lennix)
 • زمرد سبز چاتان (Chathan)
 • زمرد سبز کیمبرلی (Kimberly)
 • زمرد سبز لیند (Linde)
 • زمرد سبز رجنسی (Regency)
 • زمرد سبز زرفاس (Zerfass)

شیشه ی رنگ شده ی سبز رنگ هم یکی از مواد بسیار شبیه به زمرد سبز است. می توان رنگ سبز شیشه و زمرد را کاملاً مشابه و یکسان بدست آورد. اما دیگر خواص فیزیکی و نوری بین این دو جسم را به راحتی می توان از هم تشخیص داد. برخی از کلاهبرداران در صنعت جواهر سازی نام هایی نیز برای شیشه ی سبز رنگ گذاشته اند که برخی از آن ها به شرح زیر می باشند:

 • زمرد سبز بروفتون (Broghton)
 • زمرد سبز اندورا (Endura)
 • زمرد سبز فزرز (Ferrers)
 • زمرد سبز Mount st. Helen S
 • زمرد سبز مدینا (Medina)
 • زمرد سبز اسپانیایی

دیگر نام های دروغین زمرد سبز هم به شرح زیر می باشند :

 • زمرد سبز آفریقایی که در اصل نوعی فلوریت سبز رنگ است.
 • زمرد سبز Behemian که در اصل فلوریت سبز رنگ است.
 • زمرد سبز Cape که در اصل پرهینت می باشد.
 • زمرد سبز کونگو که در اصل دیوپتاس می باشد.
 • زمرد سبز Emeraldine که نوعی کلسدونی است که با رنگ سبز رنگ شده است.
 • زمرد سبز Emeraldite که نوعی تورمالین سبز رنگ است.
 • زمرد سبز غروب (Evening) که نوعی پریدوت است.
 • زمرد سبز هندوستان که در اصل کوارتز یا کلسدونی است که با رنگ سبز رنگ گردیده است.
 • زمرد سبز Lithia که در اصل هیدنیت است.
 • زمرد سبز خوش یمن (Mascot) که نوعی زمرد بدلی است.
 • زمرد سبز شب (Night) که نوعی پریدوت است.
 • زمرد سبز مشرقی (Oriental) که نوعی یاقوت سبز رنگ است.
 • زمرد سبز آفریقای جنوبی که نوعی فلوریت سبز رنگ است.
 • زمرد سبز تکلا (Tecla) که نوعی زمرد سبز جعلی است.
 • زمرد سبز ترانسوال (Traansvaal) که نوعی فلوریت سبز رنگ است.
 • زمرد سبز اورالیان (Uralian) که نوعی دمانتوئید گانت می باشد.

عملیات ها و بهینه سازی ها ی صورت گرفته بر روی زمرد سبز :

شکاف ها و ترک های موجود بر روی زمرد را اغلب توسط عملیات روغن دهی پنهان می کنند. این کار در صنعت جواهر سازی بسیار رایج می باشد. مواد پر کننده ی شکاف دارای شاخص انکساری بسیار مشابه با زمرد سبز بوده و در برابر نور عیوب را از نظرها پنهان می کنند. روغن دهی به وسیله ی حرارت دهی زمرد در یک استوانه ی حاوی روغن انجام می گیرد. با این کار روغن به وسیله ی حرارت به تمام شکاف ها نفوذ می کند. با این که فرآیند روغن کاری اغلب با استفاده از روغن سدر انجام می گیرد، اما اخیراً روش های مؤثری نسبت به عملیات روغن دهی وارد صنعت جواهر سازی شده اند که از آن جمله می توان به       پرتو دهی اشاره کرد. در هنگام خرید زمرد باید کاملاً در مورد این عملیات ها از فروشنده سؤال گردد. باید بدانید که این عملیات ها به شدت بر روی قیمت زمرد سبز تأثیر           می گذارند. معمولاً همیشه باید فرض کرد که یک زمرد سبز تحت عملیات روغن دهی و یا پر کردن شکاف ها قرار گرفته است، مگر آنکه کاملاً مشخص شده باشد که این عملیات ها بر روی سنگ انجام نپذیرفته است. اثر فرآیند روغن دهی همیشه پایدار و ثابت نمی ماند. این اثر می تواند در اثر استفاده ی مداوم به آهستگی از بین برود. شستشوی سنگ هم می تواند در کمرنگ کردن اثر فرآیند مؤثر باشد.

منابع زمرد سبز :

از قدیم کلمبیا تولید کننده ی زمردهای سبز با کیفیت بوده است. اما زامبیا نیز اخیراً به جمع تولید کنندگان مهم این محصول پیوسته است. منابع قدیمی و باستانی زمرد سبز در مصر و استرالیا واقع بوده اند. ذخائر مهمی از زمرد سبز هم در برزیل، چین، افغانستان، روسیه، موزامبیک، آفریقای جنوبی و ایالات متحده ی آمریکا ( در شمال کارولینا) وجود دارند.

سنگ های جواهری مشابه زمرد سبز :

رنگ سبز این نوع از سنگ های جواهری معمولاً تیره تر می باشد. از این نوع سنگ ها می توان به دیوپسید کروم اشاره کرد که خیلی از زمرد سبز نرم تر است. تساووریت هم ممکن است با زمرد سبز اشتباه گرفته شود، اما تساووریت خواص نوری متفاوتی با زمرد سبز دارد.

بازگشت به فهرست سنگ‌ها

شناسنامه سنگ

عنوان مقدار
رنگ زمرد Emerald رنگ
شفافیت شفاف تا کدر
سختی مو ۸-۷٫۵
وزن مخصوص ۲٫۷۲(-۰٫۰۵ ، +۰٫۱۸)
ضریب شکست نوری ۱٫۵۸۳-۱٫۵۷۷(-،+۰٫۰۱۷)
خواص نوری U تک محوره (-)
بازگشت نوری DR
شکست دوگانه ۰٫۰۰۹-۰٫۰۰۵
تفرق نور ۰٫۰۱۴
سیستم کریستالی هگزاگونال
رنگ سائیدگی سفید
فرم شکستگی صدفی
کیلواژ ندارد
جلاء شیشه ای
ترکیب شیمیایی Be3AL2(Sio3)6
جرم مولکولی (gm) ۵۳۷٫۵۰
فلورسانس ندارد

طیف نوری

طیف نوری
خواص زمرد
با اینکه زمرد سبز دارای سختی مناسبی می باشد، اما سنگی ترد و شکننده است. اگر زمرد سبز محکم به جایی برخورد کند و یا تحت تغییرات دمایی شدید قرار گیرد ، ترک های داخلی آن می توانند در داخل سنگ گسترش یابند.
منابع زمرد
از قدیم کلمبیا تولید کننده ی زمردهای سبز با کیفیت بوده است. اما زامبیا نیز اخیراً به جمع تولید کنندگان مهم این محصول پیوسته است. منابع قدیمی و باستانی زمرد سبز در مصر و استرالیا واقع بوده اند.

چرا مجذوب این سنگ می شویم؟

سه فاز درونگیری
طی سه فاز درونگیری در زمرد کلمبیایی بلورهای ریز نمک، به مایع و سپس به حباب های گاز تبدیل می شوند
بلورهای شش ضلعی
بهترین کریستال های زمردی استوانه های شش ضلعی با سر مسطحی هستند که همچون سنگ های قیمتی زیبا هستند.
مصر باستان
اولین معدن زمرد در مصر کشف شد. اعتقاد بر این است که این معادن از ۳۵۰۰ سال قبل از میلاد مورد بهره برداری قرار گرفته اند.

نمونه های مشهور

emerald emerald emerald emerald emerald emerald

فاکتورهای کیفی

قیراط / CARAT

قیراط / CARAT

برش / CUT

برش / CUT

شفافیت / CLARITY

شفافیت / CLARITY

رنگ / Color

رنگ / Color

مشاهده سایر گوهرها

قیمت لوازم و قطعات خودرو
قیمت آهن آلات
قیمت مصالح ساختمانی
قیمت پوشاک
قیمت کالای دیجیتال
قیمت لوازم خانگی
قیمت مواد غذایی