شبکه اطلاع رسانی طـــــــــــلا، ســکـــــــــــه و ارز

جادوئیت Jadeite

جادوئیت Jadeite

توصیف کلی

نام جادوئیت برگرفته از واژه ی اسپانیولی (Piedra de Jade) به معنی سنگ قولنج می باشد. در گذشته معتقد بودند استفاده از این سنگ موجب درمان قولنج می شود.
جادوئیت نوعی پیروکسین با بلورهایی درهم رشد کرده و ادغام شده است که در سنگ های دگرگونی و آبرفتی یافت می شود. این کانی در طبیعت با رنگ های بی رنگ، سفید، سبز روشن، سبز زمردی، زرد، آبی، آبی مایل به ارغوانی، بنفش، صورتی، نارنجی و سیاه دیده می شود. عامل رنگ دهنده در جادوئیت های سبز حضور عنصر کروم است. از نکته های شاخص این کانی در مقایسه با دیگر کانی ها سختی بالای آن می باشد؛ سختی آن به گونه ای است که در گذشته در ساخت تبر و ابزارآلات نظامی از آن استفاده می کردند. این کانی زود گداز است و به شیشه نیمه شفاف تبدیل می شود؛ همچنین در مقابل ضربه، فشار و اسید ها مقاوم بوده و شفافیت فاکتور مهمی در ارزش گذاری جادوئیت می باشد. به همین دلیل برای بالا بودن شفافیت، آن را ترمیم (Treatment) می کنند.
از تولید کنندگان بزرگ این کانی می توان به کشورهای برمه، گواتمالا، چین، مکزیک، ژاپن و آمریکا اشاره کرد، البته جادوئیت های برمه از کیفیت بالاتری نسبت به دیگر کشورها برخوردار است.
اعتقادات: باعث افزایش شادی روح و روان می گردد همچنین قدرت عشق و دلباختگی را به وجود می آورد و برای درمان بیماری های کلیوی، قلبی و گوارشی نیز توصیه شده است.
اسامی دیگر: یشم سبز، ژادوئیت، ژاد( .Yu-Stone,( Jade

بازگشت به فهرست سنگ‌ها

شناسنامه سنگ

عنوان مقدار
رنگ جادوئیت Jadeite رنگ
شفافیت نیمه شفاف تا کدر
سختی مو ۷-۶٫۵
وزن مخصوص ۳٫۴۰-۳٫۲۵
ضریب شکست نوری ۱٫۶۶۷-۱٫۶۵۴
خواص نوری Bدو محوره(+)
بازگشت نوری DR
شکست دوگانه ۰٫۰۲۰-۰٫۰۱۳
سیستم کریستالی منوکلینیک
رنگ سائیدگی سفید
فرم شکستگی دانه دانه،گوشه دار
کیلواژ ناقص
جلاء چرب تا شیشه ای
ترکیب شیمیایی NaAlsio2o6
جرم مولکولی (gm) ۲۰۵٫۰۳
فلورسانس سبز-آبی متمایل به خاکستری

طیف نوری

طیف نوری
عنوان
نام جادوئیت برگرفته از واژه ی اسپانیولی (Piedra de Jade) به معنی سنگ قولنج می باشد. در گذشته معتقد بودند استفاده از این سنگ موجب درمان قولنج می شود.
اعتقادات
باعث افزایش شادی روح و روان می گردد همچنین قدرت عشق و دلباختگی را به وجود می آورد و برای درمان بیماری های کلیوی، قلبی و گوارشی نیز توصیه شده است.

چرا مجذوب این سنگ می شویم؟

تلالو در نور
ساختار سنگ یشمی به گونه ای است که نور را پراکنده می کند. اگر به درستی برش بخورد، هنگام تابش نور از پشت به قسمت سفید رنگ سنگ که خال های سبز دارد بتابد، رنگ آن کاملاً سبز به نظر می رسد.
سخت اما نه خیلی سخت
سخت بودن سنگ ها امر غیرعادی نیست، اما سنگ های یشم، هر دو نوع آن، سنگ های بسیار سختی هستند. چاقوهای سنگی و سرتبرها معمولاً از یشم ساخته شده اند.
یشم موسیقایی
اگر ضربه ای به انگشترهای سنگ یشم وارد شود، صدای موسیقایی از آن به گوش می رسد. در دربار چین سازهای زنگی از جنس یشم می آویختند و از آن برای نواختن اعلان خاص استفاده می کردند.

نمونه های مشهور

jadeite jadeite jadeite jadeite jadeite jadeite

فاکتورهای کیفی

برش / CUT

برش / CUT

قیراط / CARAT

قیراط / CARAT

TEXTURE / بافت

بافت / TEXTURE

شفافیت / TRANSPARENCY

شفافیت / TRANSPARENCY

رنگ / Color

رنگ / Color

مشاهده سایر گوهرها

قیمت لوازم و قطعات خودرو
قیمت آهن آلات
قیمت مصالح ساختمانی
قیمت پوشاک
قیمت کالای دیجیتال
قیمت لوازم خانگی
قیمت مواد غذایی